stat
Impreza już się odbyła

Hier Ruht In Gott - performens

Cmentarz ewangelicki na Ujeścisku (dawn. Wonneberg) zlokalizowany jest przy ulicy Cedrowej. Ten nieczynny obecnie cmentarz należał niegdyś do parafii ewangelickiej przy kościele św. Jerzego, który wybudowany został w 1663 roku. Cmentarz funkcjonował w latach 1648-1961. Pochowani tu zostali mieszkańcy dawnego Wonneberg, ale nie tylko. Spoczywa tu również ppłk. Antoni Parys, bohater polski z okresu wojny napoleońskiej. Po II Wojnie Światowej cmentarz był dewastowany i stopniowo popadał w ruinę. Miejsce to wpisane jest do rejestru zabytków.

Wodowanie sztuk

w każdy piątek (do 27.09), godz. 21:45

Gdańsk,
Wstęp wolny

Kończą mi się słowa

sie 26

poniedziałek, godz. 19:00

Sopot,
bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Obecnie cmentarz zyskuje drugie życie dzięki pracom Aleksandry Wieliczko, która od dwóch lat odsłania dawne nagrobki, ratując je przed zniszczeniem - oczyszcza teren, wycina krzewy, stawia postumenty na właściwe miejsca.

Performance tworzy i wykonuje Agafia Wieliczko, gdańszczanka pochodząca z wielokulturowej rodziny, tancerka, aktorka, córka Aleksandry. Towarzyszyć będzie jej muzyka Jana Sebastiana Bacha, wykonywana na żywo na instrumentach historycznych przez zespół Silva Rerum arte, pod kierunkiem Mai Miro-Wiśniewskiej.

Agafia, jako świadek przemian tego miejsca i osoba pomagająca przy pracach na cmentarzu chce zbliżyć mieszkańców Gdańska do tej historii poprzez bliskie jej medium.

Tytuł planowanego performensu, Hier ruht in Gott (Tu spoczywa w Bogu), to zwrot często używany na ewangelickich nagrobkach. Oddaje on, w odczuciu artystki, spokój miejsca, które chciano stworzyć niegdyś na Wonnebergu. Ale historia potoczyła się inaczej. Cmentarz ten nie podzielił losu tych zabytków, którym dane było starzenie się w nienaruszonym stanie. Jego losy były bardzo dramatyczne - był miejscem dewastowanym i niszczonym. Teraz jest stopniowo odsłaniany na nowo ukazuje się jego piękno.

Performensowi towarzyszyć będzie Kantata 82 Ich habe genug. Retoryka muzyki Bacha, kompilująca teksty chorałowe i poetyckie, jest jednym z najdoskonalszych ucieleśnień ducha protestantyzmu. W kantacie 82, która - jak pozostałe kantaty - jest rodzajem teologicznego wykładu, przejawia się stosunek Bacha do śmierci: Bóg obiecał nam, że będzie ona tylko snem:
Zamknijcie się, oczy znękane / I zapadnijcie w błogi sen! / Tutaj w nędzy tylko płaczę / Tam natomiast, tam zobaczę / Pokój, słodycz, szczęście, miłość. (...) Dobranoc, świecie! (tłum. Armin i Andrzej Teske)

Po performensie odbędzie się rozmowa z publicznością, w czasie której przestawione zostaną prace wykonane dotychczas na cmentarzu na Ujeścisku.

Wydarzenia dotyczące tego cmentarza to część historii miasta, artystce zależy na tym, by uaktywnić wiedzę o cmentarzu oraz zachęcić mieszkańców do sadzenia na nim kwiatów i wspólnego tworzenia w tym miejscu ogrodu.

Projekt realizowany jest ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Etruski lew wykonany z bursztynu jest jednym z cenniejszych eksponatów muzeum...?