stat
Impreza już się odbyła

Hier Ruht In Gott - performens

Cmentarz ewangelicki na Ujeścisku (dawn. Wonneberg) zlokalizowany jest przy ulicy Cedrowej. Ten nieczynny obecnie cmentarz należał niegdyś do parafii ewangelickiej przy kościele św. Jerzego, który wybudowany został w 1663 roku. Cmentarz funkcjonował w latach 1648-1961. Pochowani tu zostali mieszkańcy dawnego Wonneberg, ale nie tylko. Spoczywa tu również ppłk. Antoni Parys, bohater polski z okresu wojny napoleońskiej. Po II Wojnie Światowej cmentarz był dewastowany i stopniowo popadał w ruinę. Miejsce to wpisane jest do rejestru zabytków.

paź 28

czwartek, godz. 19:00 - 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 18

czwartek, godz. 20:00

bilety 55 zł
Obecnie cmentarz zyskuje drugie życie dzięki pracom Aleksandry Wieliczko, która od dwóch lat odsłania dawne nagrobki, ratując je przed zniszczeniem - oczyszcza teren, wycina krzewy, stawia postumenty na właściwe miejsca.

Performance tworzy i wykonuje Agafia Wieliczko, gdańszczanka pochodząca z wielokulturowej rodziny, tancerka, aktorka, córka Aleksandry. Towarzyszyć będzie jej muzyka Jana Sebastiana Bacha, wykonywana na żywo na instrumentach historycznych przez zespół Silva Rerum arte, pod kierunkiem Mai Miro-Wiśniewskiej.

Agafia, jako świadek przemian tego miejsca i osoba pomagająca przy pracach na cmentarzu chce zbliżyć mieszkańców Gdańska do tej historii poprzez bliskie jej medium.

Tytuł planowanego performensu, Hier ruht in Gott (Tu spoczywa w Bogu), to zwrot często używany na ewangelickich nagrobkach. Oddaje on, w odczuciu artystki, spokój miejsca, które chciano stworzyć niegdyś na Wonnebergu. Ale historia potoczyła się inaczej. Cmentarz ten nie podzielił losu tych zabytków, którym dane było starzenie się w nienaruszonym stanie. Jego losy były bardzo dramatyczne - był miejscem dewastowanym i niszczonym. Teraz jest stopniowo odsłaniany na nowo ukazuje się jego piękno.

Performensowi towarzyszyć będzie Kantata 82 Ich habe genug. Retoryka muzyki Bacha, kompilująca teksty chorałowe i poetyckie, jest jednym z najdoskonalszych ucieleśnień ducha protestantyzmu. W kantacie 82, która - jak pozostałe kantaty - jest rodzajem teologicznego wykładu, przejawia się stosunek Bacha do śmierci: Bóg obiecał nam, że będzie ona tylko snem:
Zamknijcie się, oczy znękane / I zapadnijcie w błogi sen! / Tutaj w nędzy tylko płaczę / Tam natomiast, tam zobaczę / Pokój, słodycz, szczęście, miłość. (...) Dobranoc, świecie! (tłum. Armin i Andrzej Teske)

Po performensie odbędzie się rozmowa z publicznością, w czasie której przestawione zostaną prace wykonane dotychczas na cmentarzu na Ujeścisku.

Wydarzenia dotyczące tego cmentarza to część historii miasta, artystce zależy na tym, by uaktywnić wiedzę o cmentarzu oraz zachęcić mieszkańców do sadzenia na nim kwiatów i wspólnego tworzenia w tym miejscu ogrodu.

Projekt realizowany jest ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?