Wiadomości

stat

Hestia nagrodziła najlepszych młodych malarzy

"Muzy" Anny Wypych oraz "Miłość" Aleksandry Prusinowskiej, czyli pierwsze i drugie miejsce w konkursie
"Muzy" Anny Wypych oraz "Miłość" Aleksandry Prusinowskiej, czyli pierwsze i drugie miejsce w konkursie

W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki możemy oglądać wystawę prac finalistów Artystycznej Podróży Hestii - konkursu odbywającego się już dziewiąty rok z rzędu. Podczas uroczystej inauguracji wystawy poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej edycji.Artystyczna Podróż Hestii to coroczny konkurs dla młodych malarzy, studentów akademii sztuk pięknych, którego organizatorem jest sopocka grupa Ergo Hestia SA. Od zeszłego roku konkurs ma formułę ogólnopolską, przedtem adresowany był jedynie do studentów gdańskiej ASP. Ma on na celu promowanie młodych talentów i wspieranie ich rozwoju artystycznego w dziedzinie malarstwa.

Tegoroczna edycja wywołała odzew w postaci 104 prac, z czego 16 zakwalifikowało się do finału, przy czym każda jest wyrazem odmiennej koncepcji artystycznej. Największa ilość zgłoszeń napłynęła z krakowskiego ASP, co koresponduje z jego profilem. W środowisku artystycznym szkoła z Krakowa jest bowiem postrzegana jako konserwatywna placówka z tradycjami odsyłającymi do spuścizny najważniejszych polskich malarzy. Jednak w finale najmocniejszą grupę stanowili studenci gdańskiego ASP - swoje prace na finałowej wystawie pokazali Justyna Dziechciarska, Piotr Makowski, Aleksandra Prusinowska, Agata Wojcieszkiewicz, Anna Wypych i Marcin Zawicki, obok studentów z Poznania, Warszawy i Wrocławia. Gdańscy studenci zdobyli również główne nagrody.

W jury w tym roku zasiedli min. artysta rzeźbiarz Adam Myjak, amerykańska malarka i wykładowca w szkołach artystycznych Karen Anderson, oraz malarz i profesor gdańskiej ASP Maciej Świeszewski. Wybór finałowych prac był bardzo trudny ze względu na wysoki poziom zgłoszeń - podczas przemówienia otwierającego wernisaż padały sformułowania o odrodzeniu malarstwa dzięki młodym artystom startującym w konkursie.

Pierwsze miejsce zajęła Anna Wypych, studentka IV roku gdańskiej ASP na kierunku malarstwo. Jej wielkoformatowy obraz "Muzy", nawiązujący w kompozycji, stylistyce i tytule do klasycznego malarstwa minionych epok, okazał się najlepszy spośród finałowych prac. Młoda artystka opowiadając o swojej pracy podkreślała fascynację pięknem kobiecego ciała, we wszystkich jego przejawach oraz szacunek do pracy modelek, które uwieczniła na płótnie. Laureatka konkursu odbędzie miesięczną podróż do Nowego Jorku w celu doskonalenia swoich umiejętności oraz poszukiwania inspiracji.

Drugie miejsce i nagroda w postaci pięciu tysięcy złotych przypadły Aleksandrze Prusinowskiej, także z gdańskiego ASP, za pracę "Miłość". Ten zbiorowy portret par zatracających się w pocałunkach ma nieco bajkowy charakter dzięki żywej kolorystyce oraz pojawiającej się dużej liczbie zwierząt na obrazie. Trzecia nagroda - czek na dwa tysiące złotych - powędrowała do Marty Antoniak z Krakowa. Jej obraz pod dwuznacznym tytułem "Powiązania" to kompozycja oszczędna w formie, ale mocna w treści.
"Powiązania" Marty Antoniak
"Powiązania" Marty Antoniak
"Zdjęcie z krzyża" - Marcin Zawicki, laureat nagrody specjalnej
"Zdjęcie z krzyża" - Marcin Zawicki, laureat nagrody specjalnej
Podróż do Walencji odbędzie Marcin Zawicki, laureat nagrody specjalnej. "Zdjęcie z krzyża" jego autorstwa przywodzi na myśl ceramiczną płaskorzeźbę przez zastosowanie mocnego białego światła, którym modeluje grupę postaci. Wyróżniono także dwie inne prace, "Wymiary istnienia" Katarzyny Ogonowskiej z Warszawy oraz "Zbyt dużo bieli" Piotra Macha z Poznania. Pozostałe realizacje prezentowane w PGS przedstawiają się bardzo różnorodnie. Mamy więc i abstrakcję geometryczną w wykonaniu Piotra Makowskiego, jak i malarstwo, które stoi na pograniczu rzeźby i obiektu w pracy Michała Gdaka.

Najlepsze prace studentów będzie można oglądać w sopockiej galerii do 20 czerwca. Tę wystawę trzeba zobaczyć, bo w przeciwnym wypadku może nas ominąć moment wschodzenia nowych gwiazd malarstwa.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy