• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Henryk Miśkiewicz & Przyjaciele

Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał.

Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu "Jazz Forum" w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).

jazz - koncerty w Trójmieście


Jan Ptaszyn Wróblewski obliczył, że z nikim nie grał dłużej niż z Henrykiem Miśkiewiczem, bo aż 45 lat. Przyszedł taki kudłaty dwudziestoparolatek do studia i z miejsca zaskoczył tym, że nuty czytał lepiej, niż książki czy gazety - wspomina Ptaszyn. I podkreśla fenomenalne zdolności improwizacyjne saksofonisty. Bo Henryk Miśkiewicz wycina na alcie nieziemskie solówki. I to zawsze. Na licznych płytach firmowanych własnym nazwiskiem oraz na niezliczonych, na których jego gra wynosi do stratosfery muzykę innych artystów. Bez względu na gatunek, bo Henryk ma w dorobku i pop, i rock, i bluesa, a nawet poezję śpiewaną, chociaż w sercu pozostaje rasowym, nowoczesnym jazzmanem.

Koncert Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele stwarza okazję do zaprezentowania minionej oraz obecnej twórczości głównego bohatera tego niezwykłego muzycznego zajścia. Pojawią się na nim znamienite postaci polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Stanisław Soyka, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Marek Napiórkowski, Piotr Orzechowski "Pianohooligan" i oczywiście jego dzieci: Dorota i Michał Miśkiewicz. Wszak w rodzinie siła...


Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.

Wystąpią:
HENRYK MIŚKIEWICZ - saksofony
oraz
EWA BEM - śpiew
DOROTA MIŚKIEWICZ - śpiew
STANISŁAW SOYKA - śpiew
JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI - saksofon
MAREK NAPIÓRKOWSKI - gitary
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - fortepian
PIOTR ORZECHOWSKI "PIANOHOOLIGAN" - fortepian
SŁAWOMIR KURKIEWICZ - kontrabas, gitara basowa
MICHAŁ MIŚKIEWICZ - perkusja

MARCIN KYDRYŃSKI - prowadzenie koncertu
Kup bilet
paź 5

środa, godz. 19:00

bilety 150 zł
ulgowy 120 zł
Bilety wyprzedane
sty 29

niedziela, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 129 zł
Kup bilet

Opinie

Sprawdź się

Który działający do dzisiaj teatr jest najstarszym teatrem niezależnym w Trójmieście?