• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Helikopter Tanz Streichquartett

teatr tańca
kasy:
58 555-22-34
wystawia:
Sopocki Teatr Tańca
czas trwania:
21 min.
Helikopter Tanz Streichquartett
9.9 57 ocen 1 10
Helikopter Tanz Streichquartett

Spektakl "Helikopter Tanz Streichquartett" jest inspirowany muzyką Karlheinz'a Stockhausen'a i pierwszym w historii ludzkości projektem maszyny latającej - helikoptera, wykonanym przez Leonardo da Vinci.

"Niebo i ziemia zostały rozdzielone, ale nadal się kochały. Niebo pochylało się ku ziemi, obejmowało swoją kochaną ogromnymi skrzydłami, zanurzało się w jej atmosferze - ryczało, krzyczało, zataczało niesamowite pętle.", fragment greckiego mitu o Stworzeniu

"Helikopter Quartett" to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinz'a Stockhausen'a. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami - dźwięk przestrzeni.

Mówi się, że dzieła Stockhausen'a to muzyka dla ekstremistów. Dźwięki, które prowokują, były inspiracją dla wielu artystów, m.in. dla francuskiego choreografa Angelina Preljocaj'a.

Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne "ja" z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

Za choreografię i wykonanie tego spektaklu oraz "Kwadrat. Wersja 6" artyści TO otrzymali nominację do nagrody "Artysta Roku" w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto, a Jacek Krawczyk został laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005.

"Helikopter ..." był prezentowany z sukcesami w Polsce, a także w Niemczech i na Białorusi.

Choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska
Muzyka: Karlheinz Stockhausen
Tańczy: Jacek Krawczyk

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery