stat

Handel morski Gdańska na przełomie XV i XVI stulecia

Towarzystwo "Dom Uphagena" serdecznie zaprasza w dniu 24 kwietnia 2019 r. (środa) o godz. 17.00 na wykład pana doktora Cezarego Kardasza (Towarzystwo Naukowe w Toruniu), Handel morski Gdańska na przełomie XV i XVI stulecia.

Miłośnicy Gdańska będą mieli okazję do zapoznania się z ważną dla miasta tematyką handlu morskiego w okresie kluczowym dla jego rozwoju i późniejszej prosperity (2. połowa XV w., początek XVI stulecia). Omówiona zostanie m.in. dynamika kontaktów handlowych, zasięg geograficzny i struktura towarowa wymiany z uwzględnieniem jej zmian w badanym okresie, a także rola Gdańska w handlu bałtyckim w XV/XVI wieku i kwestia znaczenia eksportu z Gdańska (zboża iproduktów leśnych) dla gospodarki Europy Zachodniej.

Liczymy na Państwa wizytę w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku, wstęp jest jak zawsze wolny.

O Prelegencie:

Dr Cezary Kardasz ukończył studia magisterskie z historii oraz licencjat z archiwistyki i zarządzania dokumentacją, odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pod kierunkiem prof. dr hab. Romana Czai. Jego rozprawa nosiła tytuł "Rynek kredytu pieniężnego w miastach południowego pobrzeża Bałtyku w późnym średniowieczu (Greifswald, Gdańsk, Elbląg, Toruń, Rewel)" i obroniona została w 2012 r., w rok później ukazała się drukiem.

Nasz Gość był stypendystą m.in. Instytutu Herdera w Marburgu, DAAD i Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie. Od 2012 r. pracuje w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, gdzie zrealizował projekt badawczy "Handel morski Gdańska na przełomie XV/XVI wieku" finansowany w ramach konkursu Sonata Narodowego Centrum Nauki. Zainteresowania badawcze doktora Kardasza koncertują się na historii gospodarczej i społecznej miast na południowym pobrzeżu Bałtyku w okresie późnego średniowiecza.

Uprzejmie informujemy, że w końcu marca podczas Walnego Zgromadzenia wybrany został nowy skład Zarządu Towarzystwa /informację znajdą Państwo w złączniku/.

Zachęcamy do nabycia publikacji zatytułowanej "Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy". Szczegóły znajdą Państwo na stronie Towarzystwa Dom Uphagena. Cena 24 zł / 1 egz.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?