• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Hamlet - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr w Oknie
czas trwania:
2 godz.
w ramach wydarzenia:
XIV Festiwal Szekspirowski
10
1 ocena
Hamlet (Japonia)
William Szekspir
Teatr Noh Ryutopia

"Hamlet" w wykonaniu teatru Ryutopia jest próbą odtworzenia wyobraźni Szekspira poprzez tradycyjną sztukę japońską. Ascetyczna scena jest symboliczną "pustą przestrzenią". To ostateczna przestrzeń teatralna, w której ludzie, dzięki swojej wyobraźni, oglądają bezkresny świat. Tytułowy bohater przez cały czas trwania sztuki siedzi na scenie bez ruchu, ponieważ - jak wyjaśnia reżyser, Yoshihiro Kurita - "głównym bohaterem tego dramatu nie jest Hamlet, ale jego umysł, zwłaszcza jego myśli". Ten pozornie statyczny obraz utrzymuje widzów w ciągłym napięciu. Jedną z piękniejszych scen spektaklu jest scena "teatru w teatrze", inspirowana tradycyjnym japońskim teatrem lalek - Nin-gyo Joruri.

Reżyseria: Yoshihiro Kurita

Yoshihiro Kurita
Studiował japoński styl sceniczny u Murasaki Fujima - aktorki i mistrzyni japońskiego tańca Nihon-buyo. Jako reżyser debiutował przedstawieniem "Lot nad kukułczym gniazdem" K. Keseya. W 1997 roku razem z Kotaro Yoshidą założył grupę teatralną AUN. Obecnie jest zastępcą dyrektora w Artystycznym Centrum Sztuki w Niigata - Ryutopii. Wyreżyserował m. in. "Pieta", Taisho" Yotsuya Kaidan, "Hrabiego Monte Christo" A. Dumasa, "Kalekę z Inishmaan" M. McDonagha, a także cztery przedstawienia, będące częścią Szekspirowskiej Serii Teatru Noh: "Zimową opowieść", "Otella", "Ryszarda III" oraz "Hamleta".

Teatr Noh Ryutopia
Teatr Noh Ryutopia jest teatrem miejskim w mieście Niigata, położonym u wybrzeży Morza Japońskiego. Powstają tam spektakle teatralne, taneczne, koncerty oraz przedstawienia utrzymane w konwencji teatru Noh. Jednym z przedsięwzięć teatru jest "Szekspirowska Seria Teatru Noh Ryutopia", reżyserowana przez Yoshihiro Kuritę, w skład której wchodzą "Makbet", "Król Lear", "Zimowa opowieść", "Otello", "Ryszard III" i "Hamlet". Przedstawienia inspirowane są japońskim tradycyjnym teatrem i klimatem artystycznym, w którym Szekspirowska wyobraźnia słowna znajduje swe odzwierciedlenie w tradycyjnym japońskim teatrze Noh.

Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich fotografów-amatorów do udziału w konkursie "Foto Szekspir". Do wygrania bon o wartości 500 zł do wydania w sklepie cyfrowe.pl. Prace można nadsyłać od 2 sierpnia do 11 sierpnia 2010 r. do god. 13:00. Można wysyłać maksymalnie sześć najlepszych fotografii, które pojawią się w naszej galerii.
Udział w konkursie mogą wziąć tylko osoby zalogowane w naszej galerii. Nie masz jeszcze konta? Nic straconego, można się zarejestrować tutaj w każdym momencie.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery