• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Hamlet on the Road - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny musical teatr lalek
kasy:
58 351-01-01
czas trwania:
2h
Teatr RADOST (Divadlo Radost) w Brnie, Czechy
Hamlet on the Road, reż. Joanna Zdrada


Urodziny Szekspira

Na 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku spektakl zdobył Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego "Księga Prospera" za "brawurowo opowiedzianą historię przy użyciu szerokiego repertuaru teatralnych środków wyrazu i ukazanie siły opowieści, która zwycięża śmierć; za przekraczanie ram tragedii i komedii i ujawnianie płynności granicy między sztuką a życiem".


Piękna, stylowa, utrzymana w klimacie epoki, a przy tym bardzo funkcjonalna, bo pozwalająca na wiele ciekawych rozwiązań inscenizacyjnych scenografia, Pavla Hubicki, zniewala pomysłowością. A przecudnej urody duże marionetki grają równolegle z aktorami. (...) Przedstawienie jest gęste od oryginalnych działań, ale przy tym bardzo spójne, jednorodne, nieprzeładowane żadnym z elementów. / Anita Nowak, e-teatr

420 lat temu Szekspir napisał Hamleta - jedną z najsłynniejszych tragedii wszech czasów. Sztukę wielokrotnie wystawiano w teatrze i ekranizowano. Tytułowy bohater osiągnął miano archetypu oraz stał się ikoną mody czy wręcz popkultury. W teatralnym slangu aktorzy dramatyczni nazywani są "Hamletami".

Teatr Radost przedstawia Hamleta w nieco odmienny sposób - jako żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych, nomadycznych lalkarzy. Historia księcia Hamleta, jego zamordowanego ojca i owdowiałej matki Gertrudy, losy Ofelii, jej brata Laertesa oraz ich ojca Poloniusza opowiedziana została przez wędrującą trupę aktorską prezentującą Hamleta przy pomocy lalek, momentami posiłkującą się dawnymi przekładami tekstu. Wszystkie słynne monologi są wyśpiewane przez akompaniujących sobie nawzajem aktorów. To specyficzna grupa artystów - jeden z jej członków jest autentycznym grabarzem.

Czy aktorzy tak bardzo zanurzą się w swoich rolach, że w końcu ulegną morderczemu szaleństwu jednej z najkrwawszych tragedii Szekspira?

Spektakl nagrodzony GRAND PRIX 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "SPOTKANIA".

TWÓRCY
Reżyseria: Joanna Zdrada
Scenariusz, piosenki, dramaturgia: Pavel Trtílek
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Tomasz Lewandowski
Układy ruchowe i bitew: Petr Nůsek
Animacja lalek: Zdeněk Ševčík

OBSADA
František Herz - Hamlet
Dalibor Dufek - Horacjo
Barbora Dobišarová - Ofelia
Kateřina Höferová - Gertruda
Vilém Čapek - Klaudiusz
Jiří Skovajsa - Poloniusz, Zaklinacz Węży, Książę Gonzago
Teodor Dlugoš - Laertes, Akrobata, Księżna Baptista
Martin Cenek - Grabarz, Duch, Połykacz Ognia, Lukian

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery