stat
Impreza już się odbyła

Haft kaszubski - technika, kompozycja

Rada Dzielnicy Matarnia serdecznie zaprasza osoby zainteresowane kulturą i sztuką naszego regionu, na bezpłatne warsztaty pt. "Haft kaszubski - technika, kompozycja, wzornictwo". Warsztaty poprowadzi Pani Aleksandra Heimowska-Zadrożna ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Gdańsku.

wrz 26

niedziela, godz. 12:00

Sopot,
bilety 100 - 130 zł
paź 10

niedziela, godz. godz., 12:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
Kup bilet
Zapraszamy na godz. 17.00 do siedziby Rady Dzielnicy Matarnia przy ul. Słowackiego 140 (budynek obok garaży i sklepu spożywczego).

Tradycja haftu, czyli ozdabiania tkaniny poprzez naszycie na nią różnokolorowych nitek, znana jest w Polsce od stuleci. Na Kaszubach, tradycja ta wywodzi się z Żukowa i zapoczątkowana została przez siostry norbertanki. Początkowo wszelkie wyszywane motywy były jednobarwne, zdobione srebrnymi bądź złotymi nićmi. Siostry szczególnie upodobały sobie zdobienie czepców oraz szat liturgicznych. Tradycyjny haft kaszubski jest siedmiobarwny. Składa się on z kolorów: chabrowego, oznaczającego piękne kaszubskie jeziora, niebieskiego-kaszubskie niebo, granatowego-głębię morza, żółtego-słońce i zboża dojrzewające na kaszubskich polach, zielonego-kaszubskie lasy, czerwonegokrew, czarnego-ziemia na polu czekająca na zasiew.

W hafcie kaszubskim dominują motywy i kompozycje roślinne. Najpopularniejsze z nich to zaczerpnięte z okolicznej przyrody: bratki, chabry, dzwonki, koniczynki, margaretki, niezapominajki, słoneczniki i róże.

Haft nie oparł się jednak wpływom obcym co zauważyć można w motywach takich jak: granat, palmeta, tulipany czy akanty, stosowanych przede wszystkim w klasztorach. W wielu kompozycjach haftu kaszubskiego, wiodącym elementem jest drzewo życia, którego gałęzie, nie mają prawa się krzyżować, nakładać i przeplatać, bo życie człowieka powinno być proste i przejrzyste.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?