stat
Impreza już się odbyła

Haft i wycinanki / Aśka Borof

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów zaprasza na wernisaż wystawy: HAFT i WYCINANKI - Aśka Borof 5 lutego, g.18.00.

mar 9

poniedziałek, godz. 17:00 - 18:00

Borkowo,
bilety 29 zł
mar 21

sobota, godz. 12:00 - 16:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 20 zł
Wycinanki to cykl prac poświęconych zabobonom dotyczącym kobiet w ciąży. Na wsi ściśle przestrzegano odpowiednich zachowań wobec brzemiennych. Celem tych działań była ochrona dziecka przed defektem fizycznym. Nie można było skakać przez siekierę bo dziecko będzie miało zajęczą wargę, nie można było wolno przechodzić przez sznur bo niemowlę będzie owinięte pępowiną

Haft - na wsiach stosowano różnego rodzaju zabiegi zapobiegające ciąży, urokom, przestrachowi. Cykl haftów prezentuje rady co czynić gdy w ciąży nie chce być dziewczyna, gdy dziecko wystraszy się śmiertelnie oraz gdy krowa mleka dać nie chce.

Aśka Borof - absolwentka ASP Gdańsk, od lat pasjonująca się sztuką i muzyką ludową. Współtworzyła zespół śpiewaczo- performatywny Trzycórki a obecnie Odłam Źdźbło, zajmujący się śpiewem odnoszącym się do tradycji obrzędów ludowych. Na potrzeby projektu Odłam Źdźbło szyje stroje inspirowane ludowymi sukniami ślubnymi.

W swojej twórczości przedstawia trendy w modzie (Dziewczyny z autobusu) zabobony dotyczące kobiet w ciąży (wycinanka) zwyczaje ludowe (haft) degradacje środowiska (makatki) oraz życie dzielnicy (Górki Zachodnie).

Wystawa potrwa do 28 lutego.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Co to jest antresola?