• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Günter Grass - kolekcja gdańska

Wystawa "Günter Grass - kolekcja gdańska" prezentuje największą w Polsce i jedną z największych na świecie kolekcję prac plastycznych Noblisty: grafik, rysunków oraz rzeźb. Dzieła zdeponowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wernisaż: 05 maja | godz. 20:30
Wystawa: 06.05 - 26.07.2015

Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
wstęp wolny

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu wybranych prac wykonanych przez Güntera Grassa różnymi technikami graficznymi, a także rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Wystawione prace ukazują Güntera Grassa jako artystę plastyka doskonale odnajdującego się w różnych formach oraz technikach. Szerokie grono publiczności rozpoznaje w Grassie przede wszystkim pisarza. Warto jednak pamiętać, że wszechstronna działalność plastyczna zawsze równolegle towarzyszyła jego pisarstwu.

Wystawa jest jednym z wydarzeń, którymi mieszkańcy Gdańska pożegnają Güntera Grassa.

We wtorek 05 maja o godzinie 19:00 w Centrum Św. Jana odbędzie się koncert upamiętniający gdańskiego Noblistę, po którym odbędzie się przemarsz z bębenkami do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Nadbałtyckim Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku

Organizator: Miasto Gdańsk

O Gdańskiej Galerii Güntera Grassa
Gdańska Galeria Güntera Grassa jest jedyną w Polsce galerią prezentującą twórczość plastyczną Güntera Grassa. Od początku działalności współpracuje z Domem Güntera Grassa w Lubece (Günter Grass Haus) oraz bezpośrednio z fundacją Noblisty. Co roku organizuje Festiwal Grassomania - kilkudniowe wydarzenie będące komentarzem bądź dialogiem z twórczością Güntera Grassa. W ramach Festiwalu odbywały się wystawy, koncerty, performance, spotkania autorskie oraz pokazy filmowe i spacery śladami twórczości bądź biografii Grassa. Tegoroczna, siódma edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 7-10 października.

W 2014 roku została opublikowana gra edukacyjna "Grassówka". Jest to interaktywna edukacyjna gra komputerowa o starym Gdańsku, której scenariusz zainspirowany jest motywami historyczno-literackimi zaczerpniętymi z powieści Güntera Grassa. Główni bohaterowie: Blaszany bębenek, Turbot oraz Aleksandra Piątkowska i Alexander Reschke prowadzą graczy przez trzy etapy gry do miejsc Gdańska dobrze znanych z powieści "Blaszany bębenek", "Turbot" i "Wróżby kumaka".

Ponadto Gdańska Galeria Güntera Grassa organizuje projekt edukacyjny "grass'owanie". Grass'owanie to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego "grasowania". Podczas spacerów i warsztatów - zarówno dla dzieci jak i seniorów - uczestnicy "szwendają się" po Głównym i Starym Mieście oraz po dzielnicy Wrzeszcz i wystawach w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Kuratorki:
Marta Wróblewska (Gdańska Galeria Miejska) i Magdalena Olszewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku)


W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa można zakupić grafiki będące dziełem artysty.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy powstało Akwarium Gdyńskie?