• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Grzegorz Piątek, 1988, Szczyl oraz Mateusz Skutnik nominowani do Paszportów Polityki

goch
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (21)
Grzegorz Piątek, 1988 oraz Szczyl zostali nominowani do Paszportów Polityki za 2022 rok. Grzegorz Piątek, 1988 oraz Szczyl zostali nominowani do Paszportów Polityki za 2022 rok.

Trzech związanych z Trójmiastem artystów - pisarz Grzegorz Piątek, raper Szczyl oraz raper i producent 1988 (Przemysław Jankowiak) - zostało nominowanych do Paszportów Polityki za 2022 rok. Dawno nie mieliśmy tak dużej reprezentacji lokalnych twórców pretendujących do otrzymania tej prestiżowej nagrody. Zwycięzców poznamy 17 stycznia podczas 30. gali wręczenia Paszportów Polityki. W środę, 7 grudnia, w hotelu Puro w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, wstęp wolny.Najbliższe spotkania i prezentacje w Trójmieście


Grzegorz Piątek, warszawiak, który zmierzył się z mitem Gdyni w książce "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Miasto z morza i marzeń, które miało być oknem na świat oraz wzorem tego, jak należy budować nowoczesne ośrodki miejskie. Jak czytamy w uzasadnieniu nominacji, Piątek kwestionuje ten gdyński mit, pyta o cenę sukcesu i pokazuje rzeczywisty jego wymiar. To jest równocześnie opowieść literacka, która wciąga jak książki detektywistyczne. Piątek w dodatku umiejętnie zmienia perspektywę tak, że widzimy i panoramę, i poszczególnych bohaterów. Pokazuje, jak fascynującym bohaterem może być miasto, w którym odbijają się nadzieje i złudzenia epoki.

Z Piątkiem będzie można spotkać się w środę, 7 grudnia, o godz. 18 w gdańskim hotelu Puro na Wyspie Spichrzów. Odbędzie się tam spotkanie autorskie, na którym będzie opowiadał o wspomnianej wyżej książce.

Przemysław Jankowiak, czyli 1988, już drugi raz jest nominowany do Paszportów Polityki. Pierwszy był w 2020 r. za minialbum "Ring the Alarm". Tym razem został dostrzeżony za autorską płytę "Ruleta", na którą zaprosił całą plejadę gości - od uznanych raperów (Włodi, Wilku), przez młodych zdolnych (Szczyl, Zdechły Osa), aż po bohaterki popowej sceny (Margaret, Rosalie). Ponadto współpracował z Brodką przy jej krążku "Sadza", a także stworzył muzykę do filmu "Zadra".

Monika Brodka i 1988 w B90


Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek, to urodzony w 2000 r. gdyński raper, któremu popularność przyniosła jego ostatnia płyta "Polska Floryda", na której odnosi się do Gdyni i całego Trójmiasta. Jak czytamy w uzasadnieniu nominacji dla młodego twórcy, Szczyl łączy więc pokolenia, a przy tym w tekstach szuka idealizmu tej starej szkoły i ciekawie polemizuje z innymi gwiazdami nowego środowiska rapowego. Podobnie jest na nowej płycie, "8171", którą nagrał w całości w duecie z Magierą, producentem chwalonego utworu "Hiphopkryta" z debiutanckiego albumu. Ta kontynuacja pojawiła się już w październiku 2022 r. i szybko potwierdziła talent rapera. Zarazem nie traktuje muzyki jak sportu. Czołowy reprezentant tego pokolenia, które do rapu przychodziło niezwykle wcześnie i bardzo świadomie.

Szczyl: To jest hip-hop, jakiego warto słuchać! Szczyl: To jest hip-hop, jakiego warto słuchać!

Mateusz Skutnik, twórca gier i komiksów, swoją nominację zawdzięcza grze "Slice of Sea". To ręcznie rysowana na papierze - jak komiksy - gra przygodowa polegająca na rozwiązywaniu zagadek. Jurorzy nominowali ją, uznając za "niezwykle ujmującą odsłonę klasycznego gatunku, pachnącą wodorostami i solą morską" i "autorską grę slow, po raz kolejny w przypadku Skutnika łączącą medium cyfrowe z pierwszą domeną jego aktywności, czyli wysmakowanym graficznie komiksem". Docenili "artystyczną konsekwencję, z którą [Skutnik] od lat tworzy oniryczne, wysmakowane graficznie światy - tak na kartach komiksów, jak i w growej przestrzeni".
goch

Wydarzenia

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki tytuł nosi wystawa ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane