Wydarzenie

Gry planszowe - świadectwo cywilizacji

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
14 maja 2016 - 15 kwietnia 2017
miejsce:

Grodzisko  mapa

adres:
Sopot, Jana Jerzego Haffnera 63
bilety:
8 zł , ulgowy 6 zł
sprzedaż:
58 340-66-00
PATRONAT

Wystawa w sopockim "Grodzisku" przedstawia historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu. Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?Prezentujemy zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępniamy zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata - mankala, gra hnefatafl, czyli szachy wikingów, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też senet - gra faraonów.

Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych.

Sopockie "Grodzisko" to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią. Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.
Neuroshima Hex! - Eliminacje

5 listopada 2017 (niedziela) godz. 12-16

festyny, pokazy
Wstęp wolny
Targi Gra i Zabawa 2017

18 - 19 listopada 2017 godz. 10:00

Gdańsk,
targi, konferencje
bilety 30 zł

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (10)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.