• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Grudzień '70 - Nieobecność

Z okazji 50. rocznicy wydarzeń grudniowych, Muzeum Miasta Gdyni realizuje projekt poświęcony pamięci tego bolesnego rozdziału w historii miasta i kraju. Wiodącym celem projektu "Grudzień '70. Nieobecność" jest powrót do tamtych wydarzeń przez pryzmat braku uczestników protestów i traumy wśród najbliższych im osób. Wielka historia zostanie opowiedziana z perspektywy pojedynczych bohaterów i bohaterek oraz relacji ich rodzin. Inicjatywa Muzeum Miasta Gdyni jest działaniem interdyscyplinarnym, na które składa się cykl artykułów, materiałów multimedialnych oraz relacji uczestników wydarzeń.

3 grudnia 2023 - 16 maja 2024

bilety 23 zł
ulgowy 16 zł
Na żywo

Zobacz transmisję live


Zważywszy na ograniczenia pandemiczne, a jednocześnie na odczuwalną potrzebę dotarcia do szerokiego grona odbiorców, projekt przygotowany został w bezpiecznej i ogólnodostępnej formie podstrony, z bezpośrednim wejściem ze strony głównej Muzeum Miasta Gdyni. Aby zapewnić możliwie kompleksowe historycznie, a zarazem bogate duchowo przeżycie, jej struktura podzielona została na sześć odmiennych sekcji.

Jedne z najcenniejszych materiałów zamieszczonych na stronie w dziale "Ludzie" stanowią reportaże
redaktora Marka Wąsa, powstałe na kanwie rozmów z rodzinami zamordowanych stoczniowców - w tym m.in. bratem Zbyszka Godlewskiego, prawdziwego Janka Wiśniewskiego, bliskimi Jerzego Skonieczki czy Brunona Drywy. To poruszające historie wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca - narzeczonych bez mężów, dzieci bez ojców, straconego rodzeństwa.

W części historycznej znajdą się artykuły - eseje ujmujące temat z perspektywy historycznej. Ich autorami są zarówno zaproszeni do współpracy uznani historycy, jak i pracownicy Muzeum Miasta Gdyni, badający temat i gromadzący pamiątki materialne związane z tamtymi wydarzeniami. Historyk Łukasz Jasiński nakreślił Międzynarodowe echa Grudnia'70. Robert Chrzanowski, historyk związany z gdańskim oddziałem IPN, podjął się opisu wydarzeń Grudzień '70 w Gdyni na szerszym tle wydarzeń na Wybrzeżu i w kraju. Dyrektor Muzeum Gdańska, Janusz Marszalec, jest autorem tekstu dotyczącego zachowywania pamięci o wydarzeniach grudniowych.

Aby zaangażować możliwie wszystkie zmysły odbiorców strona oferuje różnorodne materiały multimedialne. Archiwum historii mówionej, to nagrania wspomnień uczestników i świadków tamtych wydarzeń w formie audio oraz poruszający film Ludzie wynosili dzieci na rękach.

Dodatkowo, zważywszy na niemożność organizowania zgromadzeń, strona oferuje narzędzie pozwalające na odbycie indywidualnego spaceru historycznego, którego szlak oparty został o kluczowe miejsca i ulice związane z wydarzeniami grudniowymi. Dzięki aplikacji Smart Tour, dostępnej nie tylko na smartfony, lecz również z poziomu przeglądarek, możliwe staje się samodzielne przebycie trasy opatrzonej wielopłaszczyznowym komentarzem historycznym, w tym nagraniami wspomnień świadków i bogatym materiałem ilustracyjnym.

Muzeum Miasta Gdyni, jako instytucja zajmująca się zachowywaniem pamięci i przedmiotów kultury materialnej, związanej z historią miasta i jego mieszkańców, posiada w swoich zbiorach liczne obiekty związane z wydarzeniami grudniowymi. Ich staranny i przemyślany wybór stanowił podstawę utworzenia kolejnej sekcji strony, a mianowicie "Zbiorów". Poprzez zachowane pamiątki, dokumenty i fotografie, opowiedziana zostanie historia Zygmunta Polito Mieczysława Drabika czy Janusza Uklejewskiego. Grudzień '70 stal się również asumptem do pracy twórczej, próbą opowiedzenia o traumie i zachowania pamięci posługując się językiem sztuki. W ten sposób w zbiorach magazynu sztuki w gdyńskim Muzeum znajdują się realizacje m.in. Mieczysława Kasprowicza, Ryszarda Semki, Wojciecha Kostiuka oraz medale, którym towarzyszą historyczno-artystyczne opisy.

Ośrodek Edukacji przygotował karty pracy dla dzieci i młodzieży w klasach 1-3, 4-8 oraz szkół średnich i techników, adekwatne do wieku ich odbiorców. To materiały pomocnicze, pozwalające w przystępny dla młodych ludzi sposób rozumieć tło, przebieg i konsekwencje wydarzeń Czarnego Czwartku. Pomyślane zostały w ten sposób, że stanowią zarówno pomoc naukową w regularnej nauce szkolnej, będąc równocześnie przydatne i zrozumiałe dla rodziców i opiekunów pragnącym zapoznać podopiecznych z tematem. Inicjatywą Ośrodka Edukacji jest również FAQ (Frequently Asked Questions), czyli zbiór pytań i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wydarzeń grudniowych.

Projekt Muzeum Miasta Gdyni "Grudzień 70. Nieobecność", przygotowany na okoliczność 50. rocznicy wydarzeń grudniowych, to strona w swym założeniu nieskończona i rozpisana długofalowo. Jako projekt wieloletni, otwarty na dopowiedzenia i uzupełnienia, nawiązujący w swojej formie do wystawy stałej Muzeum Miasta Gdyni - "Gdynia Dzieło Otwarte" przypomina, że historia naszego miasta pisze się wciąż i nieustannie - również na naszych oczach.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane