Wiadomości

stat

Grassowanie po Gdańsku z Günterem Grassem

Günter Grass podczas obchodów swoich 80. urodzin w Dworze Artusa.
Günter Grass podczas obchodów swoich 80. urodzin w Dworze Artusa. fot. Wojtek Jakubowski /KFP

Günter Grass w galerii, centrum handlowym, na placach, ulicach czy peronie SKM. Przez cały październik wydarzenia pod znakiem twórczości tego pisarza zawładną całym Gdańskiem - wszystko w ramach festiwalu Grassomania, który rozpoczyna się już za tydzień.Bezpośrednimi powodami dla zorganizowania tej imprezy jest 50. rocznica wydania "Blaszanego Bębenka", najsłynniejszej powieści Güntera Grassa, której akcja rozgrywa się w Gdańsku, oraz 30. rocznica polskiego przekładu tej książki. W ramach Grassomanii odbędzie się także wyczekiwane otwarcie Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy na skrzyżowaniu ulicy Szerokiej i Grobli I.

- Przygotowujemy wielorakie działania artystyczne: wystawy sztuki, przedstawienia teatralne, koncerty oraz performance - opowiada Marysia Sasin, kuratorka festiwalu. - Tematem festiwalu jest tożsamość miejsca, ważnego motywu twórczości Güntera Grassa, szczególnie mocno wyeksponowanego w jego powieści "Blaszany Bębenek". Tożsamość na którą składają się nasze jednostkowe doświadczenia związane z miastem czy dzielnicą, w której spędziliśmy nasze dzieciństwo albo inny ważny okres naszego życia. To zbiór obrazów, dzwięków czy zapachów. Ale to również tożsamość kulturowa, narodowa i jęzkowa.

Działalność Galerii zainauguruje wystawa grafik Güntera Grassa zatytułowana "Gdańskomania". On sam przyjedzie do Gdańska 7 października na trzy dni. W Dworze Artusa weźmie udział w debacie "Czym jest "Blaszany Bębenek", a także przeczyta fragmenty swojej nowej powieści "Skrzynka". Pisarz będzie także uczestniczył w wybranych wydarzeniach Festiwalu, a tych będzie naprawdę dużo.

- Günter Grass pojawi się na debacie i na uroczystym otwarciu jego galerii. Prawdopodobnie zdecyduje się także na udział w innych wydarzeniach w ramach festiwalu. - opowiada Marysia Sasin.

Otwarcie Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (nazywanej w skrócie 4G) nastąpi 7 października po przemarszu orkiestry złożonej z bębenków. Pisarz zainauguruje wystawę swoich grafik "Gdańskomania", a specjalne projekty przygotują dwie trójmiejskie grupy. Krecha przygotowała instalację video, która oprowadzi po miejscach z powieści "Blaszany bębenek" przedstawiając obraz miasta, w którym żył jej główny bohater i porównując go do obecnego wizerunku Gdańska. Grupa Good Girl Killer stworzy przedstawienie, w którym pokazuje, w jaki sposób tożsamość danego miejsca (w tym przypadku blokowiska) jest kreowane przez ludzkie odczucia z nim związane. Tego samego dnia w Galerii odbędzie się koncert Macieja Grzywacza "Fourth Dimension".

To jednak zaledwie początek cyklu wydarzeń, które w ramach festiwalu będą odbywać się w najróżniejszych przestrzeniach Gdańska. Na peronie SKM we Wrzeszczu od 8 do 14 października odczytywane będą odczytywane polskie i niemieckie wiersze, a oczekującym na pociąg będzie wręczana stylizowana na lata 30. gazetka festiwalowa. Na Placu Wybickiego trójmiejskie artystki, Agnieszka Korejba i Sandra Arabska będą zakopywać kompozycje z rzeczy związanych z historią Gdańska, a na ścianie sklepu przy ulicy Lelewela Mikołaj Harmoza stworzy farbami wodnymi murale o tajemniczo brzmiącym tytule "Tu żyję i odchodzę".

W Centrum Handlowym Manhattan piątka artystów na żywo będzie tworzyć dzieło inspirowane dorobkiem literackim Güntera Grassa, a Krzysztof Topolski w swojej instalacji "Amplificador 6" stworzy dźwiękowy obraz przestrzeni miasta. Oprócz tego w Teatrze Wybrzeże odbędą się spektakle "Blaszany bębenek", a w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentowane zostaną filmy związane z pisarzem.

- Festiwal Garassomania to próba znalezienia tożsamości w Gdańsku oraz próba odpowiedzi na pytanie co właściwie kształuje tożsamość miejsca? - tłumaczy Marysia Sasin. - Czy pamięć, historia, ustrój polityczny, położenie geograficzne, architektura, czy raczej te bardziej poboczne bodźce jak zapach i dzwięk?

Opinie (39) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Rozrywka

2 mln zł na modernizację 10-letniej Ergo Areny
2 mln zł na modernizację Ergo Areny
Juwenalia Gdańskie 2020: dwa dni, dziesięć scen, ponad trzydziestu artystów
Juwenalia w Gdańsku: 2 dni, 10 scen

Kulinaria

Okiem dietetyka: żelazo w diecie dzieci i dorosłych
Okiem dietetyka: żelazo w diecie

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: