stat
PATRONAT

Grassomania. Kolekcja

Wystawa Grassomania. Kolekcja to prezentacja blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Artysta, urodzony w 1927 roku w Gdańsku, jest znany przede wszystkim jako literat, autor kultowej książki Blaszany Bębenek, za którą otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Dla pełnego spojrzenia na jego twórczość warto wspomnieć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.

W 2007 roku Günter Grass przekazał w darze Miastu Gdańsk ponad pięćdziesiąt grafik i kilka rzeźb, co okazało się inspiracją do powołania w 2009 roku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Galeria ta stała się miejscem nie tylko przechowywania i prezentowania jego dorobku, ale także ośrodkiem rozważania zjawiska integracji sztuk wizualnych i literatury. Od czasu powstania galerii zbiór dzieł gdańszczanina Noblisty sukcesywnie jest poszerzany.

W swojej plastycznej twórczości Grass stosował różne techniki. W zakresie grafiki jest to głównie litografia i akwaforta, zaś w ramach rysunku artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny i unikatowej sepii naturalnej. Rzeźba reprezentowana jest przede wszystkim przez odlewy z brązu i terakotę. Wzajemne relacje pomiędzy tekstem, a obrazem w dorobku Grassa można widzieć w tym, że postaci z dzieł plastycznych pojawiają się wtórnie na kartach książek, a bohaterów dzieł literackich sportretowanych pierwotnie słowem odnajdujemy w jego rysunkach i grafikach. Günter Grass w przedmowie do jednego ze swoich katalogów powiedział, że w pisaniu kontynuuje rysowanie, a pytanie czy jest bardziej pisarzem, czy grafikiem nigdy tak naprawdę nie zaprzątało mu myśli.
Na wystawie pokazujemy wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat. Uwzględniono między innymi akt z brązu z czasów studiów, a także prace z ostatnich lat życia artysty. Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi wydarzenia wizualnego.

Partnerzy:
Uniwersytet Gdański, Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG

Patronat Honorowy:
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku

Patroni Medialni:
Trójmiasto.pl, Magazyn Trójmiejski PRESTIŻ, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

GODZINY OTWARCIA:
wtorek-niedziela, godz. 12.00-19.00
od października wtorek-niedziela, godz. 12.00-18.00

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W 1996 roku na plaży koło mola w Orłowie zainaugurowała swoją działalność Scena Letnia w Orłowie. Jaki spektakl wstawiono jako pierwszy na tej scenie?