stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grassomania 2011: Pragnienia, tęsknoty... (3 opinie)

Zapraszamy na trzecią odsłonę Grassomanii. W tym roku festiwal potrwa od 16 grudnia do 29 stycznia.

W 2011 roku Grassomania przybiera formę wystawy zbiorowej, której otwarcie nastąpi 16 grudnia o godzinie 19:30. Do 29 stycznia 2012 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie można zobaczyć między innymi instalacje, video, fotografie, malarstwo i ceramika.

W czasie trwania wystawy będą miały miejsce wydarzenia towarzyszące, między innymi: pokaz filmów, warsztaty artystyczne dla dzieci, performance, koncert i seria spotkań.

Czym są pragnienia? Niespełnionymi marzeniami, które frustrują? A może są siłą, która skłania do odkrywania swoich potrzeb i fascynacji? Tęsknota mogłaby być smutkiem i żalem po tym, do czego już się nigdy nie wróci lub stałym, bezpiecznym wspomnieniem w pamięci, do którego zawsze można sięgnąć i znaleźć w nim ukojenie. W wystawie "Pragnienia, tęsknoty..." w ramach trzeciej odsłony Festiwalu Grassomania biorą udział artyści związani z Trójmiastem, którzy żyją i tworzą w innych miastach Polski i za granicą. Prezentowane na wystawie prace są próbą odpowiedzi na pytanie, czym mogą być "pragnienia, tęsknoty". Realizacje Jarosława Flicińskiego, Anety Regel-Deleu czy Agnieszki Korejby są wyrazem zmagań z formą, poszukiwań idealnego kształtu i właściwego koloru. Przepełnione niepokojem i tajemnicą fotografie Marcina Kalińskiego i instalacja Małgorzaty Dobke kierują widza w świat podświadomości i snu, gdzie głęboko ukryte (uwięzione?) pragnienia domagają się uwolnienia.

Performance Rafała Dziemidoka także dotyka trudnego do nazwania, naznaczonego symbolami wewnętrznego świata człowieka, gdzie marzenia i lęki mieszają się ze snem. Natomiast film Tomasza Śliwińskiego opowiada poruszającą historię, w której nadzieję i radosne oczekiwanie przerywa niespodziewane wydarzenie. Swoistą interwencją, próbą wtargnięcia do wnętrza filmu jest praca Christiana Tomaszewskiego, który eksperymentując z filmową formą przetwarza dwa kultowe dzieła światowego kina, zakłócając tym samym ich dotychczasową autonomię. Zewnętrzna instalacja - neon Anny Baumgart - odnosi się do ogromnego pragnienia wolności i równości w wypowiadaniu własnych idei, jednocześnie przywołując fascynacje i tęsknoty za czymś odległym i nieznanym.

Program Grassomanii:
16.12.2011 godz. 19:30 (piątek) - wernisaż wystawy "Pragnienia, tęsknoty..." | 4G
17.12. 2011 godz. 16:30 (sobota) - pokaz filmów "Erased/ Nieobecni" | Kino Helikon ul. Długa 57 w Gdańsku
W spotkaniu wezmą udział: Christian Tomaszewski, Andrzej Leszczyński, Jakobe Mansztajn
Rozmowę poprowadzi Małgorzata Żerwe

07.01.2012 godz. 11:00-13:00 (sobota) - warsztaty artystyczne dla dzieci "Mapa Marzeń", animatorka Aleksandra Tatarczuk | 4G
20.01.2012 godz. 19:30 (piątek) - performance: Rafał Dziemidok i Irad Mazliah | 4G
21.01.2012 godz. 18:00 (sobota) - spotkanie dla kobiet, "Roszczenia-pragnienia, ochoty- tęsknoty", koordynacja i prowadzenie: Aleksandra Tatarczuk | 4G
22.01.2012 godz. 19:30 (niedziela) - koncert: Olo Walicki + Kalle Kalima + Kuba Staruszkiewicz | 4G
29.01.2012 godz 16:30 (niedziela) - finisaż- spotkanie z kuratorką Marią Sasin | 4G

Przeczytaj także

Opinie (3) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?