• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grand Press Photo

1 lipca w Centrum Handlowym Klif w Gdyni zostanie otwarta pokonkursowa wystawa XII edycji Grand Press Photo. Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2016 roku zaprasza organizator konkursu - magazyn "Press".

29 lipca - 5 października 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

10 czerwca - 15 października 2022

Wstęp wolny
Dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych, Polska w czasie kampanii wyborczej; nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami, technika wkraczająca w naturę, życie rosyjskich elit i polskich emigrantów - to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016. W lipcu będzie je można zobaczyć w Gdyni.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego ("Kontakt") przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. - Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem - mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę.

Dawid Zieliński fotografuje od kilkunastu lat, ale - jak sam przyznaje - w fotografii prasowej jest nowy. Sam się jej uczył. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, m.in. dokumentuje zmiany zachodzące na Podlasiu. Zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest teraz dla niego zwycięstwo w Grand Press Photo 2016. - Za rok się okaże, czy to był tylko złoty strzał, czy naprawdę jestem dobry - mówi.

Na wystawie zobaczymy fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Zobaczymy m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lily żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage'u największych pokazów mody na świecie.

Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko.

Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.

W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną -- tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013-2015.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Wystawa prezentowana będzie w Centrum Handlowym Klif od 1 do 20 lipca w godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny.

Partnerzy wystawy miejskiej: Centrum Handlowe Klif, dealer BMW Zdunek
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Mecenasem Grand Press Photo 2016 jest Nikon Polska.
Partnerem jest Narodowe Centrum Kultury z programem "Kultura dostępna"
Partnerami wystaw są: ANWIL SA i Drukarnia Andrus

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów pod ziemią znajduje się wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej?