• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grammy Winners Night - Gregory Porter, Włodek Pawlik Trio (3 opinie)

GREGORY PORTER, najbardziej "gorące" i pożądane nazwisko we współczesnym świecie jazzu! Tegoroczny zdobywca Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Album, będzie gwiazdą koncertu w Operze Leśnej w Sopocie 15 września. Wcześniej na scenie pojawi się Włodek Pawlik Trio - również tegoroczny zdobywca Grammy.

Krytycy określają Portera jako nowego króla jazzu, porównywanego do najlepszych z najlepszych, takich jak Joe Williams, Nat Cole, Donny Hathaway czy Marvin Gaye.

jazz - koncerty w Trójmieście


Gregory Porter, jazzowo-soulowy wokalista, urodził się w 1971 roku w Kalifornii, na stałe osiadł na Brooklyn'ie. Swoją drogę do kariery rozpoczął występując na Broadway'u i w klubach Harlemu, sukcesywnie zdobywając uznanie i rosnącą rzeszę fanów.

Debiutancki album "Water" z 2010 r., który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy Wokalista Jazzowy, spotkał się z pozytywną krytyką i odbiorem słuchaczy. Przełożyło się to na ogromny sukces kolejnego albumu "Be good", który piął się w górę w imponującym tempie, zarówno w notowaniach amerykańskich jak i międzynarodowych. Na liście Billboard dotarł na 6. miejsce w kategorii Album jazzowy. Utwór "Real Good Hands" został wybrany przez iTunes na Sigiel Tygodnia, co w efekcie uplasowało utwór na pierwszym miejscu w notowaniu jazzowym na kilka następnych tygodni. Kolejny utwór z tego albumu, "On My Way to Harlem" wybrany został przez Starbucks Digital Network jako "Wybór tygodnia".

W krótkim czasie artysta zdobył rozgłos i popularność m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Norwegii dzięki trasie koncertowej po Europie, zakończonej uhonorowaniem albumu nagrodą Edisona - holenderskim odpowiednikiem Grammy. "Be good" zdobył również nominację do nagrody Grammy za Najlepszy Występ Tradycyjny R&B. Album "Be Good" jest kompendium muzycznych przyjemność, począwszy od spokojnych ballad do utworów o podkręconym tempie, nut czarujących romantyzmem po mocne, zabarwione bluesowo numery. Portera otaczają muzycy, z którymi nagrał swój debiutancki album i którzy grają z nim od kilku lat: Chip Crawnford na pianinie, Aaron James na gitarze basowej, Emanuel Harrold na perkusji, Yosuke Sato na saksofonie altowym i Curtis Taylor na saksofonie tenorowym. Pod wprawną ręką producenta Brian'a Bacchus'a (odpowiedzialny za produkcję m.in. Cassandry Wilson, Norah Jones, Randy Weston itd.), Porter i jego zespół osiągnął mistrzowskie brzmienie i jakość.

Składający się z 14-stu utworów album "Liquid Spirti" zdobył tegoroczną nagrodę Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Album. Zawiera on dziesięć nowych utworów, w których Porter prezentuje wrodzony dar do pisania przejmujących piosenek opartych na własnych doświadczeniach. Ponadto na płycie można znaleźć poruszające wykonanie jazzowych standardów "I Fall In Love Too Easily", oraz covery Abbey Lincoln's "Lonesome Lover" i Ramsey'a Lewis'a "The 'In' Crowd".

Porter postrzega album "Liquid Spirit" jako logiczne następstwo w jego rozrastającej się dyskografii, dotykając tych samych tematów - wzlotów i dołków miłosnych, dzieciństwa oraz obserwacji społeczno-politycznych.

Porter czuje się bardziej muzycznym malarzem niż fotografem: "Moje piosenki mają swoje źródło w osobistych doświadczeniach. Staram się nie narzucać punktu widzenia, pragnę aby słuchacze odczuwali muzykę na swój sposób czytając również między wierszami".

W czerwcu br. Gregory Porter otrzymał nagrodę Critics Poll magazynu DownBeat w kategorii Artysta Jazzowy i w kategorii Wokal Męski.

"Gregory Porter ma wszystko czego oczekujesz od wokalisty jazzowego, a może nawet odrobinę więcej niż się spodziewasz"
The New York Times.

"Porter łączy jazz i soul lepiej niż ktokolwiek ze współczesnych muzyków... mamy dopiero początek 2012 roku a już usłyszeliśmy album roku. Bardzo polecamy."

Soul Tracks.


WŁODEK PAWLIK TRIO

Włodek Pawlik - leader, piano
Paweł Pańta - bass
Cezary Konrad - drums

Włodek Pawlik Trio to zespół który otrzymał nagrodę Grammy wraz z Randym Breckerem i Filharmonią Kaliską za album "Night in Calisia" w 2014 roku.

Włodek Pawlik swoje pierwsze trio założył w 1986 roku w Hamburgu współpracując z wieloma znanymi europejskimi kontrabasistami m.in.ze Szwedem Lucasem Lindholmem, Szwajcarem Hansem Hartmannem, w końcu ze znakomitym polskim jazzmanem Zbigniewem Wegehauptem.

Do perkusistów współpracujących na przełomie lat 80' i 90' należeli m.in. Dirk Achim Dhonau, Peter Jankowski , Bogdan Ślusarski i wreszcie Cezary Konrad.

W 1997 r. wydany został podwójny album "Standards Live", który jest unikalną rejestracją dwóch koncertów, jakie odbyły się w słynnym warszawskim klubie jazzowym "AKWARIUM". Płyta ze standardami w wykonaniu Włodek Pawlik Trio zyskała miano wydarzenia muzycznego w Polsce i za granicą, czego dobitnym przykładem było zaproszenie grupy na jeden z największych festiwali jazzowych na świecie North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku. Zespół został tam przyjęty owacją na stojąco, grając w "prime time" po grupach Brada Mehldau'a i Melgrew Millera.

W roku 2002 Zbyszka Wegehaupta zastąpił na kontrabasie jego utalentowany uczeń Paweł Pańta. Wizytówką muzyczną zespołu w nowym składzie był album "ANHELLI" który ukazał się na przełomie 2005 i 2006 roku. Premiera koncertowa projektu miała miejsce w Sali Kongresowej w Warszawie w ramach międzynarodowego JVC JAZZ FESTVAL 2005.

Entuzjastyczne przyjęcie publiczności i znakomite recenzje były świetnym wstępem do wydania albumu, który uzyskał miano "Złotej Płyty", otrzymał nagrodę TVP KULTURA za największe jazzowe wydarzenie w Polsce i był nominowany do nagrody "Fryderyk". Muzyka z tej wyjątkowej płyty skomponowanej przez Włodka Pawlika i inspirowanej poematem mistycznym Juliusza Słowackiego zyskała szerokie grono fanów w całej Europie. Włodek Pawlik Trio otrzymuje zaproszenia na polskie i międzynarodowe festiwale z ofertami wykonania tego repertuaru.

Zespół występował m.in. na European Jazz Festival w Atenach, czy International Jazz Festival w Warnie (Bulgaria), Brasov Jazz Festival (Rumunia) i wielu innych na Węgrzech, Niemczech czy Ukrainie.

Lecz Włodek Pawlik Trio, to również sekcja rytmiczna, której kunszt można usłyszeć na nagraniach kompozycji Pawlika do nagrodzonego m.in. za muzykę do filmu "Rewers", jak również w projektach związanych z poezją: m.in. Pawlik/Iwaszkiewicz "Struny na Ziemi" (Lora Szafran, Marek Bałata - vocal; Robert Więckiewicz - recytacje) czy Pawlik/Czechowicz "Wieczorem" (Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach i inni).

Niesamowitą synergię muzyczną jaką osiągnęli między sobą Pawlik, Pańta i Konrad można też usłyszeć na najbardziej znanych albumach Włodka, czyli "Jazz Suite Tykocin "Nostalgic Journey" z Randym Breckerem i Filharmonią Podlaską pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego i przede wszystkim na albumie "Night in Calisia", uznanym przez Grammy Award Academy za "Najlepszy Album Jazzowy" w kategorii "Duży Zespół Jazzowy" w styczniu 2014 roku. Oba te albumy są wydane w USA przez Summit Rec.

www.gregoryporter.pl

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • www.GregoryPorter.pl

  • 16 1

 • Grześ chroni swój genialny słuch muzyczny

  dlatego nosi czapkę uszankę.... całe szczęście że Bobby McFerrin ma następców

  • 6 0

 • Geniusz

  Do Sopotu przyjeżdża największy wokal naszych czasów.To będzie wielkie wydarzenie!

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę dobecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?