Wiadomości

stat

Grafficiarze opanowali Młode Miasto

Prace prezentowane w Wyspie pokazują różnorodność sztuki graffiti.
Prace prezentowane w Wyspie pokazują różnorodność sztuki graffiti. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Ścienne obrazy namalowane sprayem i farbami, ale także trójwymiarowe, kolorowe instalacje - to wszystko na terenie Młodego Miasta będzie można zobaczyć już w sobotę w ramach Międzynarodowego Festiwalu Graffest.Już w piątek rusza festiwal graficiarzy

Nazwa imprezy nasuwa skojarzenia wyłącznie ze sztuką graffiti, ale artyści zaproszeni na festiwal reprezentują znacznie więcej środowisk.

Dwa piętra Instytutu Sztuki Wyspa są zastawione artykułami malarskimi, farbami oraz instalacjami. To królestwo artystów, którzy przygotowują się do zbliżającego się festiwalu.

Finsta/Leolyxx przygotowują w budynku Wyspy wielki, kolorowy samochód-instalację zbudowany z przedmiotów codziennego użytku. Wrażenie robi także ogromny mural włoskiego artysty Blu składających się ze zmieniających się symboli takich jak np. swastyka, słynny czerwony sierp czy znaczka euro.

- Prezentujemy twórców wywodzących się z nurtu graffiti - opowiada Adam Bućko, jeden z organizatorów festiwalu. - Zaczynali oni od form płaskich czyli graffiti w powszechnym rozumieniu, jednak później znacząco wyszli poza te ramy. Można tutaj zaobserwować pełną gałąź nurtu graffiti, czyli szeroko rozumianej techniki wykonywania liter, stylów - opowiada.

Jak tłumaczą organizatorzy, celem festiwalu jest przede wszystkim pokazanie, że sztuka graffiti rozwija się wychodząc poza tradycyjnie pojmowane kanony. Pojawiają się w niej elementy instalacji, specyficznie krojone litery i wypukłe, wielobarwne czcionki.

- Graffiti to nie tylko zwykłe malowanie po ścianach, to także bardzo szerokie pojmowanie tworzenia liter, zaproszeni artyści reprezentują unikalne na skalę europejską style - tłumaczy Bućko. - Mamy nadzieję, że rozświetli to trochę pojęcie ludzi o tym, czym jest sztuka graffiti.

Artyści pracują na terenie Młodego Miasta od poniedziałku, a efekt ich działań będzie można zobaczyć w Instytucie Sztuki Wyspa podczas wernisażu, który odbędzie się w sobotę o godz. 18.
Dzień wcześniej, w piątek od godz. 12 odbędzie się Graffiti Jam, w którym wezmą udział wszyscy zaproszeni twórcy. Tego samego dnia wieczorem odbędą się projekcje wideo.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Rozrywka

Mecz do jednej bramki. Recenzja filmu "Bad Boy" Patryka Vegi
Recenzja filmu "Bad Boy" Patryka Vegi
Klub Metro we Wrzeszczu kończy działalność
Klub Metro kończy działalność

Kulinaria

Charytatywna kolacja z Marcinem "Różalem" Różalskim
Różal wspierał zwierzaki w Oliwie

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?