Wiadomości

stat

Grafficiarze opanowali Młode Miasto

Prace prezentowane w Wyspie pokazują różnorodność sztuki graffiti.
Prace prezentowane w Wyspie pokazują różnorodność sztuki graffiti. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Ścienne obrazy namalowane sprayem i farbami, ale także trójwymiarowe, kolorowe instalacje - to wszystko na terenie Młodego Miasta będzie można zobaczyć już w sobotę w ramach Międzynarodowego Festiwalu Graffest.Już w piątek rusza festiwal graficiarzy

Nazwa imprezy nasuwa skojarzenia wyłącznie ze sztuką graffiti, ale artyści zaproszeni na festiwal reprezentują znacznie więcej środowisk.

Dwa piętra Instytutu Sztuki Wyspa są zastawione artykułami malarskimi, farbami oraz instalacjami. To królestwo artystów, którzy przygotowują się do zbliżającego się festiwalu.

Finsta/Leolyxx przygotowują w budynku Wyspy wielki, kolorowy samochód-instalację zbudowany z przedmiotów codziennego użytku. Wrażenie robi także ogromny mural włoskiego artysty Blu składających się ze zmieniających się symboli takich jak np. swastyka, słynny czerwony sierp czy znaczka euro.

- Prezentujemy twórców wywodzących się z nurtu graffiti - opowiada Adam Bućko, jeden z organizatorów festiwalu. - Zaczynali oni od form płaskich czyli graffiti w powszechnym rozumieniu, jednak później znacząco wyszli poza te ramy. Można tutaj zaobserwować pełną gałąź nurtu graffiti, czyli szeroko rozumianej techniki wykonywania liter, stylów - opowiada.

Jak tłumaczą organizatorzy, celem festiwalu jest przede wszystkim pokazanie, że sztuka graffiti rozwija się wychodząc poza tradycyjnie pojmowane kanony. Pojawiają się w niej elementy instalacji, specyficznie krojone litery i wypukłe, wielobarwne czcionki.

- Graffiti to nie tylko zwykłe malowanie po ścianach, to także bardzo szerokie pojmowanie tworzenia liter, zaproszeni artyści reprezentują unikalne na skalę europejską style - tłumaczy Bućko. - Mamy nadzieję, że rozświetli to trochę pojęcie ludzi o tym, czym jest sztuka graffiti.

Artyści pracują na terenie Młodego Miasta od poniedziałku, a efekt ich działań będzie można zobaczyć w Instytucie Sztuki Wyspa podczas wernisażu, który odbędzie się w sobotę o godz. 18.
Dzień wcześniej, w piątek od godz. 12 odbędzie się Graffiti Jam, w którym wezmą udział wszyscy zaproszeni twórcy. Tego samego dnia wieczorem odbędą się projekcje wideo.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18

września

44. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny

20

września

Polska muzyka filmowa Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

26

września

Rozrywka

Praktyczny przewodnik po Festiwalu Filmowym w Gdyni
Ruszył Festiwal Filmowy w Gdyni
Ulica Elektryków hucznie zamknęła sezon
Ulica Elektryków hucznie zamknęła sezon

Kulinaria

Darmowa kranówka w restauracji: tak czy nie?
Kranówka w restauracji: tak czy nie?
Weekend Kulinarny: czas promocji w gdyńskich restauracjach
Nadchodzi Weekend Kulinarny w Gdyni

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: festiwal filmowy w Gdyni, dzień otwarty schronów, weekend kulinarny
Planuj tydzień: nudy nie będzie

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?