Wiadomości

stat

Głosuj na 21 nowych postulatów

Do 25 listopada można oceniać w Internecie ankietę z 21 postulatami, dotyczącymi teraźniejszości i przyszłości Polski, zgłoszonymi znanych polityków, artystów i intelektualistów w ramach projektu Obywatel Solidarność. W sobotę, 27 listopada oficjalne podsumowanie akcji połączone z prezentacją multimedialnego wydawnictwa.Od czerwca 2010 roku koordynatorzy projektu Obywatel Solidarność przeprowadził wywiady z 63 znanymi osobami. Wszystkich pytano o konkretne marzenia jako o nowy postulat na przyszłość. 21 postulatów, które powstało na podstawie wywiadów, ma być współczesną wersją tzw. 21 postulatów sierpniowych "Solidarności".

- Chcieliśmy i chcemy dowiedzieć się, jak żyć godnie tu i teraz, w teraźniejszości, na którą przecież mamy wpływ - mówią organizatorzy Beata Staszyńska i Onno Hansen.

Wśród przepytanych osób byli politycy, intelektualiści i artyści, m.in. Bogdan Borusewicz, Jerzy Buzek, Lech Wałęsa, Francis Fukuyama, Jadwiga Staniszkis czy Krzysztof Zanussi. Na stronie 21postulates.eu zamieszczono ankietę złożoną z 21 postulatów wybranych z około 80 propozycji. Do 25 listopada każdy może wejść i zdecydować, czy któryś z postulatów jest mu bliski.

Oprócz tego, sobotę 27 listopada o godz. 18 w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się oficjalne podsumowanie akcji Obywatel Solidarność 2010. Zaprezentowana zostanie multimedialna książka z 63 wywiadami przeprowadzonymi w ramach projektu. Do książki załączona jest płyta CD z 21 historycznymi postulatami przetłumaczonymi na 21 z 23 oficjalnych języków Unii Europejskiej, jako efekt pracy dokumentalnej i wstęp do dalszej ewentualnej pracy naukowej.

-Jesteśmy przekonani, że to pierwsza tego typu książka na świecie - mówią organizatorzy. - Książka jest polsko-angielska i zostanie rozesłana do polskich i europejskich placówek kulturalnych, naukowych i dyplomatycznych.

Kończący się półroczny Projekt Obywatel Solidarność 2010 finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury i organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Projekt dedykowany jest Arkadiuszowi "Aramowi" Rybickiemu, współautorowi jego koncepcji.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

23

czerwca

Uwije ja wianeczek Gdańsk, Sztuka Wyboru

23

czerwca

Święto Morza w Muzeum Miast... Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

01

lipca

Lekcja Niegrzeczności Pruszcz Gdański, Scena Letnia Pruszcz Gdański

Rozrywka

Gdynia: nocne strzały na planie filmowym
Gdynia: nocne strzały na planie filmowym
"Slawia". Gdańszczanin stworzył grę o słowiańskiej mitologii
Powstała gra o słowiańskiej mitologii

Kulinaria

Okiem dietetyka: co pić w czasie upałów?
Okiem dietetyka: co pić w czasie upałów?
Jemy na mieście: Polędwica sopocka karmi jak u mamy
Jemy na mieście: Polędwica sopocka

Planuj z nami tydzień