Wiadomości

stat

Głosuj na 21 nowych postulatów

Do 25 listopada można oceniać w Internecie ankietę z 21 postulatami, dotyczącymi teraźniejszości i przyszłości Polski, zgłoszonymi znanych polityków, artystów i intelektualistów w ramach projektu Obywatel Solidarność. W sobotę, 27 listopada oficjalne podsumowanie akcji połączone z prezentacją multimedialnego wydawnictwa.Od czerwca 2010 roku koordynatorzy projektu Obywatel Solidarność przeprowadził wywiady z 63 znanymi osobami. Wszystkich pytano o konkretne marzenia jako o nowy postulat na przyszłość. 21 postulatów, które powstało na podstawie wywiadów, ma być współczesną wersją tzw. 21 postulatów sierpniowych "Solidarności".

- Chcieliśmy i chcemy dowiedzieć się, jak żyć godnie tu i teraz, w teraźniejszości, na którą przecież mamy wpływ - mówią organizatorzy Beata Staszyńska i Onno Hansen.

Wśród przepytanych osób byli politycy, intelektualiści i artyści, m.in. Bogdan Borusewicz, Jerzy Buzek, Lech Wałęsa, Francis Fukuyama, Jadwiga Staniszkis czy Krzysztof Zanussi. Na stronie 21postulates.eu zamieszczono ankietę złożoną z 21 postulatów wybranych z około 80 propozycji. Do 25 listopada każdy może wejść i zdecydować, czy któryś z postulatów jest mu bliski.

Oprócz tego, sobotę 27 listopada o godz. 18 w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się oficjalne podsumowanie akcji Obywatel Solidarność 2010. Zaprezentowana zostanie multimedialna książka z 63 wywiadami przeprowadzonymi w ramach projektu. Do książki załączona jest płyta CD z 21 historycznymi postulatami przetłumaczonymi na 21 z 23 oficjalnych języków Unii Europejskiej, jako efekt pracy dokumentalnej i wstęp do dalszej ewentualnej pracy naukowej.

-Jesteśmy przekonani, że to pierwsza tego typu książka na świecie - mówią organizatorzy. - Książka jest polsko-angielska i zostanie rozesłana do polskich i europejskich placówek kulturalnych, naukowych i dyplomatycznych.

Kończący się półroczny Projekt Obywatel Solidarność 2010 finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury i organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Projekt dedykowany jest Arkadiuszowi "Aramowi" Rybickiemu, współautorowi jego koncepcji.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

20

stycznia

Beksiński nieznany - wystawa Gdańsk, Teatr Szekspirowski

20

stycznia

8. Dni Muzyki Nowej Gdańsk, Klub ŻAK

03

lutego

21. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

Rozrywka

Planuj tydzień: "Władca Pierścieni" i atrakcje dla seniorów
Planuj tydzień: hobbici i seniorzy
Szpilki, złośliwości i Spatif. 25. biesiada felietonistów za nami
Biesiada felietonistów w Spatifie za nami

Kulinaria

Restauracja Metamorfoza kończy działalność
Restauracja Metamorfoza kończy działalność
Moda na ramen trwa. W weekend zjesz go taniej
Ramen coraz bardziej popularny

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: "Władca Pierścieni" i atrakcje dla seniorów
Planuj tydzień: hobbici i seniorzy