• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Głos Niepodległej - Paderewski

Zapraszamy na koncert "Głos Niepodległej - Paderewski", zrealizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką w ramach Funduszu Patriotycznego.

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Michał Szymanowski - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:
Ignacy Jan Paderewski
Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną [9']
Fantazja polska gis-moll op. 19 [22']
Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową [15']

---
Michał Szymanowski - pianista, kameralista i dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisle, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc klasę fortepianu w macierzystej uczelni.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: im. S. Moniuszki w Rzeszowie (2021), im. F. Chopina w Darmstadt (2017), MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), im. V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 200. W 2015 reprezentował Polskę w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych ćwierćfinalistów.

Michał Szymanowski koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Polski oraz w wielu filharmoniach na całym świecie, m.in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym: Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także czterokrotnie na Festiwalu Chopin i Jego Europaˮ w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Wieniawskiego czy Zygmunta Stojowskiego.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Juri Gilbo, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Antoni Wit czy Marek Pijarowski. Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Romainem Garioudem, Benedictem Kloecknerem, Maciejem Kułakowskim, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.

Michał Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord (Naxos) z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę. W jednej z recenzji napisano: Zachwycający dysk, z doskonale ułożonym i znakomicie wykonanym programem. To szczere tworzenie muzyki, kojarzone z takimi luminarzami, jak Uchida, Schiff i Brendel.

---
Sponsor Strategiczny PFB - Energa Grupa Orlen
Główny Sponsor PFB i Mecenas Kultury - PGE Polska Grupa Energetyczna

Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2022 roku: Ruch Muzyczny
Patroni medialni: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, pomorskie.eu, Presto

Wydarzenie dofinansowane w ramach Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego - Fundusz Patriotyczny - Edycja "Niepodległość po polsku". 

Informacja o biletach

Uwaga!
Wstęp za okazaniem bezpłatnej karty wstępu, do odbioru w kasie biletowej PFB, Ołowianka.

Opinie

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?

 

Najczęściej czytane