• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Globaltica 2024

Globaltica: warsztaty

Jak co roku w czasie Festiwalu Globaltica odbędą się warsztaty. Zajęcia muzyczne i taneczne adresowane są do dorosłych uczestników, ale najmłodsi uczestnicy także znajdą coś dla siebie - poprowadzone zostaną warsztaty florystyczne i lepienia z gliny. Dla rodziców małych dzieci przygotowaliśmy wspaniały wykład - Iwona i Michał Guciowie opowiedzą, jak przemierzać świat z najmłodszym nawet dzieckiem. Pojawi się także okazja do zrelaksowania się w czasie zajęć z jogi.

maj 7

wtorek, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 70 zł
maj 26

niedziela, godz. godz., 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet

WARSZTATY TAŃCÓW GRUZIŃSKICH


Warsztaty są przeznaczone dla każdego, kto chce poznać kulturę i obyczaje tego kraju w rytmie gruzińskiej muzyki! Podczas zajęć będzie można nauczyć się rozpoznawać i oczywiście tańczyć różne rodzaje tańca gruzińskiego, jak np. acharuli, davluri i inne. W trakcie zajęć poznać będzie można charakterystyczne dla danego tańca elementy choreografii, odtwarzać przygotowane przez prowadzących układy choreograficzne, a także improwizować i bawić się w rytmie pięknej, gruzińskiej muzyki.

Prowadzenie: członkowie zespołu CHVENEBUREBI

WARSZTATY PIEŚNI ROMSKICH

Podczas warsztatów będzie można nauczyć się tradycyjnych pieśni romskich, śpiewanych od stuleci przez Romów od Karpat po Bałkany. Niestety obecnie wykonywane są one coraz rzadziej. Tradycyjne pieśni składały się z mnóstwa zwrotek opisujących zazwyczaj własne przeżycia oraz osądy śpiewaka, pomagając mu mówić publicznie o rzeczach, które ciężko powiedzieć wprost. Dziś ta wyjątkowa funkcja pieśni wytraca się. Współcześnie wykonywane pieśni romskie nie ma już tylu zwrotek, jego teksty są rzadziej "aktualizowane". Wciąż jednak są niezmiernie ciekawe, melodyjne, a technika wokalna wykorzystywana podczas śpiewu bardzo interesująca.

Osoby biorące udział w warsztatach bądą miały możliwość poznania ich, nauczenia się ich w wspólnego wykonania wspólnie z prowadzącymi warsztaty muzykami grupy CACI VORBA.

MAGIA SMYCZKA - KOMPOZYCJA A IMPROWIZACJA

Jak zdefiniować piękne brzmienie instrumentu smyczkowego? Z jakimi rodzajami instrumentów muzycznych chordofony smyczkowe mogą zabrzmieć najlepiej? Na czym polega różnica w wydobyciu i kształtowaniu dźwięku pomiędzy fidelami kolanowymi z różnych zakątków świata? Wykład i warsztaty mają na celu przedstawienie instrumentów, które pomimo olbrzymich różnic w budowie, barwie dźwięku i rodzaju muzyki wykonywanej na nich należą do jednej wielkiej rodziny ; instrumentów smyczkowych. Łączy je wspólne euroazjatyckie pochodzenie. Co skłoniło człowieka do skonstruowania smyczka?Czy było to dążenie do wyprodukowania ekwiwalentu ludzkiego głosu? Kto zbudował pierwszy instrument smyczkowy? Czy instrumenty smyczkowe powstały równolegle w wielu kulturach czy też wszystkie pochodzą z jednego pradawnego źródła? Czym skrzypce różnią się od indyjskiego sarangi? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie usłyszeć podczas warsztatów prowadzonych przez MARIĘ POMIANOWSKĄ.

TRAVEL-KID CZYLI PODRÓŻE Z DZIECKIEM

Iwona i Michał Guć podróżują wspólnie po świecie od 24 lat (wcześniej zwiedzali Polskę). Nie przepadają za zorganizowaną turystyką, stąd od początku jeżdżą wyłącznie na samodzielne wyprawy - z plecakiem, w nieznane. Kiedy w 2000 roku urodził się im syn Maciej, bardzo chcieli zaszczepić w nim ciekawość świata. Zdecydowali, że jedyną zmianą w ich wyprawach będzie kupowanie trzech biletów zamiast dwóch. W wieku 5 miesięcy Maciuś podróżował z rodzicami autostopem po Hiszpanii i Portugalii, zaś swoje pierwsze urodziny świętował w Chorwacji. Kiedy Maciek miał 15 miesięcy cała rodzina odwiedziła kilkanaście parków narodowych na Zachodnim Wybrzeżu USA, rozbijając swój namiot między innymi w Dolinie Śmierci, nad Wielkim Kanionem, pod ogromnymi kaktusami w Saguaro National Park, wśród gejzerów Yellowstone i w górskich parkach Zion i Yosemite.

Prawdziwą miłością i kierunkiem, do którego najchętniej podróżuje rodzina Guciów jest jednak Azja, zarówno ta bliska - arabska jak i daleka - orientalna. Maciek odwiedził ją po raz pierwszy w wieku dwóch lat, jadąc do Libanu, Syrii i Jordanii. Spanie w beduińskim namiocie z kozami, plaże Morza Czerwonego, arabskie przysmaki zostawiły niezatarte wrażenie. Od tamtej pory azjatycka kultura, ludzie, krajobrazy, smaki i zapachy przyciągają całą trójkę jak magnes.

Ich najważniejsze i najciekawsze podróże to eksplorowanie szlaków i bezdroży Azji. W 2003 roku pojechali Koleją Transsyberyjską do Mongolii. Rok później przemierzyli wspólnie Trucję, Iran i Armenię. Boże Narodzenie w 2005 roku spędzali w Wietnamie, skąd Mekongiem spłynęli do Kambodży. Przypadający w kwietniu 2007 buddyjski Nowy Rok świętowali w Laosie. W tym samym roku udało się im odwiedzić także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. W wakacje 2008 roku odwiedzili Singapur, Malezję i Indonezję. W kolejnych latach podróżowali na przemian po różnych kontynentach: Indie, Bałkany, Filipiny, Hong Kong, Macau, Kraje Nadbałtyckie, Birma, Gruzja, Karaiby, Floryda, Mołdowa, Naddniestrze, Borneo, Cypr, Rumunia.
Trzynastoletni dziś Maciej odwiedził do tej pory 60 krajów.

Rodzina Guciów to jedni z bohaterów wydanej w ubiegłym roku przez National Geographic książki Anny Kuziemskiej "Pępek świata", opowiadającej o podróżujących rodzinach. Iwona, Michał i Maciej Guć o swoich przygodach, a także o tym jak przygotować się do rodzinnych wakacji w egzotycznych krajach opowiedzą podczas spotkania w ramach Festiwalu Globaltica.

WARSZTATY Z JOGĄ

Joga CUDO - uprawiaj jogę podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu!

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać bliżej świat jogi, dowiedzieć się czegoś o technikach asan oraz koordynacji ruchowo-oddechowej. Jednym z głównych założeń zajęć jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
Praktykowanie jogi stymuluje krążenie, sprzyja układowi oddechowemu oraz dobremu samopoczuciu.

Warsztaty poprowadzą doświadczeni instruktorzy - Katarzyna Kackieło i Maciej Komorowski z klubu MoyaYoga.

WARSZTATY CERAMICZNE NA ZIELONEJ ŁĄCE, CZYLI KREATYWNE LEPIENIE Z GLINY

Glinę możemy kształtować siłą naszych rąk, materiał ten, ze względu na swoją plastyczność daje nam niezliczone możliwości tworzenia. Na warsztatach będzie można stworzyć naczynia z dowolnie odciśniętymi roślinami, dostępnymi na łące - zajęcia dla dzieci.

Warsztaty odbędą się na terenie Kolibek. Dzieci do lat 6 wraz z opiekunem.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bielicka, pasjonatka ceramiki z Otwartej Pracowni.

Ilość miejsc: 15
Czas trwania: 1,5 godz.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Pracownia Florystyczna "Mirt" Hanna Drozd proponuje warsztaty florystyczne dla dzieci i ich opiekunów.
Ideą warsztatów jest tworzenie elementów ubioru takich jak spódnic, wianków, kapeluszy, biżuterii oraz innych przebrań z liści, traw, kwiatów.

Poprzez takie działania chcemy pokazać dzieciom jak wspaniale można się bawić i tworzyć przy użyciu naturalnych materiałów które otaczają nas w życiu codziennym, bez potrzeby kupowania gotowych wyprodukowanych zabawek. Przy pomocy natury, zręcznych rączek i naszej małej pomocy będzie można rozbudzić wyobraźnie i wyczarować oryginalne, zielone przebrania niezastąpione w letnich zabawach na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół i rodziny.


Więcej informacji na stronie www.globaltica.pl

Zapisy na warsztaty ruszą na początku lipca.

Opinie

Sprawdź się

Ośrodek Życia Kulturalnego w Sopocie, przy którym przez wiele lat działała kawiarnia Młody Byron, to: