Giorgio Madia: "Pinokio" w Operze będzie bajką dla każdego

- Ciągle się siebie uczymy. Praca z nowym zespołem jest bardzo ekscytująca, ponieważ to spotkanie z ludźmi preferującymi różne techniki i mającymi już pewne doświadczenia, którzy decydują się robić coś wspólnie. Dzięki temu ich twórczość jest pełna energii - mówi choreograf Giorgio Madia o zespole baletu Opery Bałtyckiej, w której przygotowuje spektakl baletowy "Pinokio". Premiera odbędzie się 23 lutego.Zobacz repertuar Opery Bałtyckiej do końca stycznia.

Giorgio Madia jest choreografem spektaklu baletowego "Pinokio", pierwszej całkowicie autorskiej propozycji Opery Bałtyckiej, której premiera odbędzie się w lutym.
Giorgio Madia jest choreografem spektaklu baletowego "Pinokio", pierwszej całkowicie autorskiej propozycji Opery Bałtyckiej, której premiera odbędzie się w lutym. fot. Taavi Kull
Łukasz Rudziński: Czemu wybrał pan opowieść o "Pinokiu"?

Giorgio Madia: Zaproponowano mi przygotowanie spektaklu z włoskim akcentem, który byłby zgodny z programem artystycznym Opery Bałtyckiej na ten sezon. Zastanawiając się nad tym, co mógłbym tu przygotować, pomyślałem o "Pinokiu", bo to bardzo popularna opowieść, ale rzadko wystawiana na dużych scenach teatralnych. Uznałem to za interesujące wyzwanie. Drugą rzeczą, która przekonała mnie do wyboru "Pinokia" było to, że istotną częścią tej opowieści jest pełen dynamiki charakter samej bajki. Losy Pinokia związane są z jego wędrówką, pełną zaskakujących przygód. Dlatego szkielet tej historii jest dynamiczny - to podróże i ciągle nowe odkrycia. Uznałem to za bardzo dobry punkt wyjścia do tańca.

Dlaczego zdecydował się pan na muzykę Nino Roty?

Mój wybór padł na znanego kompozytora, bardzo cenionego we Włoszech, głównie z muzyki filmowej. Nino Rota jest przecież znany ze współpracy z Federico Fellinim czy jako twórca muzyki do "Ojca chrzestnego" w reż. Francisa Forda Coppoli. Jego muzykę cechuje duża dynamika i fantastyczne poczucie humoru. W tym względzie mamy wiele wspólnego. Zależy mi na tym, by spektakl nie był smutny czy melancholijny. Potrzebujemy czegoś pogodnego, zabawnego, podnoszącego na duchu. Znalazłem w twórczości Roty elementy, które bardzo dobrze można przenieść na język tańca.

Spotkał pan w Gdańsku zupełnie nowy zespół baletowy. Co pan myśli o tych tancerzach?

Ciągle się siebie uczymy. Praca z nowym zespołem jest bardzo ekscytująca, ponieważ to spotkanie z ludźmi preferującymi różne techniki i mającymi już pewne doświadczenia, którzy decydują się robić coś wspólnie. Dzięki temu ich twórczość jest pełna energii. Nowy zespół chce pracować razem - to wielka różnica w porównaniu do doświadczonych zespołów, które po wielu latach pracy popadają w rutynę, czasem tracąc też swój twórczy entuzjazm. Bardzo lubię początek pracy, bo zawsze jest on szczególnie ważny. To czas, gdy krystalizuje się obsada spektaklu, więc każdy stara się pokazać z jak najlepszej strony, by dostać dobrą rolę. Na głębszą analizę baletu Opery Bałtyckiej jest za wcześnie, ale moje pierwsze wrażenia są pozytywne.

Do kogo adresuje pan swój spektakl?

"Pinokio" będzie przedstawieniem dla każdego. Tworzę opierając się na własnej perspektywie: jestem dorosłym mężczyzną z dziecięcym sercem. Przede wszystkim zastanawiam się nad tym, co mogłoby bawić mnie i... bardzo szybko się tym nudzę! To nie jest spektakl "dla dzieci", choć oczywiście młodszych widzów również zapraszamy i jestem pewien, że będą się oni dobrze bawić, tak samo jak starsi. Sądzę, że dzieci nie potrzebują specjalnego, uproszczonego przekazu, który przeważnie jest płytszy i łatwiejszy w odbiorze. Nie powinniśmy uznawać, że dzieci są "tylko" dziećmi i nie zrozumieją czegoś nieco trudniejszego. Uważam, że dzieci mogą oglądać te same spektakle, co dorośli. I nawet jeśli nie zrozumieją wszystkiego tak dobrze jak oni, to takie przeżycia na pewno zaprocentują w przyszłości. Właśnie doświadczenia z mojego dzieciństwa mają bardzo duży wpływ na moją obecną pracę. Dlatego serdecznie zapraszam osoby w każdym wieku, także dzieci, by z Pinokiem doświadczały teatru.

Opinie (9)

 • Zapowiada się ciekawie. Trzymam kciuki!

  • 14 1

 • Balet

  Ma nadzieję, że nareszcie nasi tancerze z Gdańskiej Szkoły Baletowej mają szansę

  • 5 3

 • Pożyjemy zobaczymy. Jestem umiarkowanym optymistą w tym względzie.

  • 4 1

 • Chyba kupić bilet na widowni...

  • 2 1

 • Tancerze

  Balet OB to zawodowi tancerze i oni mają grać za publiczne pieniądze a nie jakieś dzieciaki ze szkółki - szkoła baletowa i jej uczniowie niech grają na deskach szkoły lub jakiegoś wynajętego teatru - raz w roku mają dyplom na deskach OB i to chyba wystarczy..

  co do Pinokia aby to było coś... szkoda tylko , że nowy dyrektor nie poszukał w PL utalentowanego choreografa.

  z drugiej strony przykro mi, że tancerze pracują 6 dni w tygodniu 2x dziennie za 1500 zł lub niewiele więcej na rękę przy tym Pinokiu, tu Info dla tancerzy szkoły Baletowej - macie jeszcze czas aby zmienić zawód i godnie zarabiać

  • 5 4

 • Czekamy na Dziadka do orzechów ostatnio w Operze Bałtyckiej , był wystawiany 10 lat temu

  • 13 0

 • do "Widz"

  A słyszałeś "Widzu" o czymś takim jak praktyki sceniczne uczniów szkoły baletowej ? Kiedyś było normą ,że oprócz tancerzy brali udział w przedstawieniach uczniowie Szkoły Baletowej ! I teraz też tak powinno być.

  • 4 1

 • przepiękny spektakl

  To naprawdę już 10 lat minęło? Wspaniała inscenizacja w operze bałtyckiej. Skoro wspominamy ulubione przedstawienia, niedoścignionym jest dla mnie Faust.

  • 2 0

 • Faust

  ale nie Weissowski ,który można nazwać relacją z lazaretu.
  Wcześniejsze inscenizacje były wspaniałe.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?