• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Geometryczna bajka muzyczna. O musicalu "Co ty powiesz"

Łukasz Rudziński
12 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Bohaterowie spektaklu "Co ty powiesz" znajdują się w magicznej, abstrakcyjnej krainie Glorilandii, gdzie króluje dobra zabawa, w której łatwo się zatracić. Bohaterowie spektaklu "Co ty powiesz" znajdują się w magicznej, abstrakcyjnej krainie Glorilandii, gdzie króluje dobra zabawa, w której łatwo się zatracić.

Rok temu na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego gdańska Akademia Artystyczna wystawiła musical "Kosmos". Tym razem przyszedł czas na muzyczno-taneczne przedstawienie "Co ty powiesz", czyli abstrakcyjną bajkę dla dzieci w wykonaniu pasjonatów teatru i instruktorów Akademii Artystycznej w Gdańsku. To, co najważniejsze, jest bliżej niż myślisz - śpiewają wykonawcy.Twórcy musicalu przenoszą kilkuletnie dzieci, do których adresowany jest spektakl, w krainę pełną abstrakcji i nieprawdopodobieństwa. To Glorilandia, w której króluje dobra zabawa, chociaż są i obowiązki. Trzeba podlewać ziarna, by wyrosły z nich drzewa przynoszące pożywne owoce, karmiące spożywających je dźwiękami miłości. Tylko jak się nimi zajmować, skoro wszędzie czai się tyle pokus? Mający się nimi zająć Mirakio, nie zważając na słowa dobrej wróżki zwanej Damą, zaniedbuje je. Idzie się pobawić, zachęcając do tego innych.

Co czeka młodych widzów w trójmiejskich teatrach


To jednak, co dzieje się w Krainie Glorilandii, ma znaczenie drugorzędne. Wątki splatają się dość luźno, a spektakl składa się z kilkudziesięciu przeważnie krótkich epizodów, zakończonych wyciemnieniem, podczas którego aktorzy schodzą ze sceny i wprowadzają lub wyprowadzają kilkumetrowe stalowe konstrukcje, stanowiące dekoracje (magiczne drzewo z owocami) lub przestrzeń zabawy (trzymetrowa drabinka), przygotowane przez Macieja Nitkę. Wszystko to urozmaica przyjemna jazzująca muzyka Michała Ciesielskiego.

Spokojem, ciepłem i dobrocią emanuje dobra Dama, zamieszkująca magiczne drzewo z owocami pełnymi miłości. Spokojem, ciepłem i dobrocią emanuje dobra Dama, zamieszkująca magiczne drzewo z owocami pełnymi miłości.
Obserwujemy na nich i pod nimi zatroskaną, dobrą Damę oraz dziewiątkę rozbrykanych bohaterów, zachowujących się jak grupa znajomych podczas szkolnej przerwy. I tak oprócz zwykłych pogadanek, Zami opowiada dziewczynom o tym jak podrywał ją Trapezio, zaś chłopaki wyśmiewają się z Trochosa, którego w obronę bierze zakochana w nim Kitios.

Pierwsze relacje damsko-męskie nawiązują się w żywiole Baletu Akademii Artystycznej, czyli w tańcu. Efektownie wypada szczególnie pełen skomplikowanych podnoszeń duet Zami i Trapezia (Monika RudnickaKrystian Hintzke), choć bardziej romantyczny wydźwięk ma relacja Kitios (Aisha Jordan) z Trochosem (Nikodem Bogdański), dokładniej poprowadzona dramatycznie. Na scenie prym wiedzie najlepiej śpiewający wśród panów Przemysław Fryc w roli krnąbrnego Mirakia oraz Joanna Szablewska, grająca Damę, czyli uosobienie ciepła i dobroci - dobrej wróżki czuwającej nad bohaterami.

Występujący w przedstawieniu instruktorzy Akademii Artystycznej w Gdańsku oprócz tańca i śpiewu, popisują się ewolucjami na kilkumetrowej konstrukcji i elementami gimnastyki akrobatycznej. Występujący w przedstawieniu instruktorzy Akademii Artystycznej w Gdańsku oprócz tańca i śpiewu, popisują się ewolucjami na kilkumetrowej konstrukcji i elementami gimnastyki akrobatycznej.
W partiach tanecznych wszyscy w kolorowych, patchworkowych kostiumach Magdaleny Nitki wypadają dobrze (poza wymienionymi wcześniej, są to: Katarzyna Łęcka, Karolina Potakowska, Joanna NarolskaTomasz Jezior). Podobnie rzecz się ma z popisami gimnastycznymi czy z akrobacjami na drabince i efektownymi zeskokami z kilku metrów na ręce kolegów, z czym aktorzy "Co ty powiesz" radzą sobie bardzo dobrze.

Niestety, w tym pełnym nieskrępowanej zabawy spektaklu trudno wyłowić ciąg przyczynowo-skutkowy, ale najwyraźniej scenariusz miał dla reżyserki przedsięwzięcia (a także autorki tekstów piosenek i choreografii), Magdaleny Nitki, znaczenie drugorzędne. W pewnym jednak momencie beztroska Mirakia da o sobie znać i całe towarzystwo, pomimo napomnień Damy, będzie miało kłopoty.

Recenzja młodzieżowego "Kosmosu" Akademii Artystycznej


W spektakl wkrada się jednak za dużo chaosu, poza tym część występujących ma problemy z dykcją (podkreślone przez mikroporty), a śpiew nie zawsze jest ich mocną stroną. Skromna inscenizacja zaskakuje też niekiedy naiwnością rozwiązań scenicznych i chociaż drobne wpadki wytłumaczyć można premierową tremą, jednak wszystko to utrudnia wyłuskanie przesłania spektaklu, mającego uczyć dzieci odpowiedzialności i dbania o miłość oraz ważne relacje, które "niepodlewane" usychają.

Spektakl

8.5
45 ocen

Musical Co Ty Powiesz

musical, spektakl muzyczny

Miejsca

Opinie (20)

Wszystkie opinie

 • Mi się bardzo podobało (1)

  Co do dykcji to niekiedy powinni popracować, natomiast bardzo mi się podobało i nawet poleciały łzy z wzruszenia daję wysoką ocenę,

  • 17 13

  • I ja

   • 4 3

 • Opinia wyróżniona

  Poszedłem na przedstawienie, gdyż usłyszałem intrygującą zapowiedź w Mikołaju (tzn. w Katarzynie podczas Mszy dominikanów) i nie żałuję! Ok, zgadzam się, że trzeba ciut ciut popracować nad dykcją ale wyszedłem z przedstawienia wzruszony, podniesiony na duchu, naładowany pozytywną energią. I chociaż jestem już starym koniem, to przyjemnie było się przenieść w świat, w konwencję baśni (podobno w każdym z dorosłych też jest coś z dziecka). Potrzebne jest takie pozytywne i dobre w swej prostocie przedstawienie, tak jak potrzebne jest np. mocne "Boże ciało", z którego właśnie wróciłem z kina (dwa różne światy z którymi warto jest się skonfrontować). Wielkie brawa dla artystów i wszystkich zaangażowanych w produkcję. Kostiumy bajeczne, choreografia imponująca, podobnie zresztą jak kondycja fizyczna aktorów. Ja bym po 10 minutach dostał kolki, po dwudziestu ataku astmy a po godzinie trafiłbym na oddział ratunkowy z kontuzją i niewydolnością oddechową. Dziękuję za przyjemnie spędzony czas i artystyczne wrażenia!

  • 21 8

 • Byłem i nie jestem pod wrażeniem

  Najbardziej podobała mi się solówka Katarzyny Łęckiej, nad resztą jeszcze trzeba popracować.

  • 9 2

 • premiera

  Wreszcie wiem o czym było to przedstawienie...Wydane 70 PLN nie było moja najlepsza inwestycja w życiu. I pierwszy raz byłam na czyms, gdzie 2 osoby z pierwszego rzędu dosłownie uciekły w trakcie, może to przypadek a może jednak to właściwa ocena?

  • 18 5

 • Co za symbolika

  Niesamowity spektakl, pełen poukrywanych znaczeń, skłaniający do myślenia, pobudzający zmysły. Oglądałem z zapartym tchem i pójdę na niego jeszcze raz. Dziękuję!

  • 10 14

 • Moje dzieci bawią się w Gloriilandię !

  Właśnie z mężem pijemy niedzielną kawę, a nasze dzieci (Tomek 4 lata i Amelka 7 lat) bawią się w Glorilandię. Bardzo Dziękuję, że istnieją spektakle, które uczą nas wartości....hmmm, bo nie tylko dzieci podjęły tematy spektaklu ;)

  • 12 11

 • Strona muzyczna (2)

  Wielkie brawa dla Akademii
  Zaangażowanie takiej klasy kompozytora jak Michał Ciesielski świadczy o wielkiej mocy organizatorów
  Muzyka była spójna z ideą spektaklu , świadczy to o dobrym porozumieniu twórców musicalu z kompozytorem
  Czekam na następne dzieła

  • 18 12

  • Zgadzam się

   Muzyka fenomenalna - oryginalna oraz nieoczywista.

   • 4 0

  • Muzyka kapitalna

   Tak, muzyka to absolutnie mocna strona!

   • 2 0

 • Totalna porażka

  Widzowie byli znudzeni i czekali na koniec przedstawienia. Pozytywne opinie piszą chyba tylko rodziny tzw aktorów. Na szczęście przedstawienie było krótkie.

  • 16 6

 • Rewelacja

  Wielkie dzięki za takie widowisko muzyczno-taneczne, wysoki kunszt wszelkich akrobacji. Nade wszystko głębokie treści, pokazanie wartości drogi ku dobru.
  rewelacja
  Chętnie pójdę jeszcze raz, by móc nacieszyć oko i nie tylko
  Zachwycona

  • 13 11

 • Żenua...

  Ja swoją opinią już się podzieliłam przy okazji innego artykułu dotyczącego ów tworu, ale widzac te peany zmuszona jestem podsumować raz jeszcze ...infantylizm pod każdym względem.

  • 15 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?

 

Najczęściej czytane