• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Generał - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 620-31-15
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 50 min.
w ramach wydarzenia:
VI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
5.3
3 oceny
Teatr IMKA w Warszawie
Generał
Jarosław Jakubowski

Prapremiera: 21 kwietnia 2011

"Wypiję zdrowie tych, których historia wrzuciła do kloaki, jak mógłbym się ich wyprzeć, przecież pływam tam razem z nimi.", Generał Jarosław Jakubowski

"Autorów przedstawienia w IMCE nie interesuje odtwarzanie życia Jaruzelskiego, a raczej przyglądanie się symbolowi dyktatora, ikonie swoich czasów. Jaruzelski w ich spektaklu, karmiąc się demonami przeszłości, żyje dzisiaj, komentuje współczesny świat pękający od hipermarketów i stadionów, w którym "nie ma nietykalnych", wciąż jednak funkcjonują układy. Reżyserzy dalecy są od ocen bohatera, pytają raczej o granice ludzkiej tożsamości. Zastanawiają się, kim dzisiaj jest człowiek, w którym kiedyś trudno było odnaleźć ludzkie cechy...", Agnieszka Michalak - "Dziennik Gazeta Prawna".

"Niewątpliwym atutem spektaklu "Generał" w Teatrze IMKA jest fakt, że jego twórcy nie popadli w skrajność. Nie oglądamy więc ani panegiryku o współczesnym polityku, który wybrał mniejsze zło, ani krwawej opowieści o ludobójcy, w którym tkwi sama nikczemność. Uciekając się czasem do groteski, a czasem karykatury, pokazano w przejmujący sposób twórcę systemu totalitarnego żyjącego w całkowitej izolacji od społeczeństwa. Bardziej niż postać tragiczną przypomina marionetkę rozgrywającą swój spektakl w teatrze historii. Świetny Marek Kalita wypowiada kwestie Generała szeptem, a każde zdanie - tak jak u Wojciecha Jaruzelskiego - przypomina bardziej treść składanego raportu niż próbę szczerej refleksji. Nawet jeśli fragmenty tekstu brzmią jak kabaret, całość jest opowieścią przygnębiającą. Przejmujący dramat.", Jan Bończa-Szabłowski - "Rzeczpospolita".

"Marek Kalita znakomicie "robi" Jaruzelskiego: kij od szczotki, zamiast kręgosłupa, okrągłe zdania monotonnie staccatowane, jakby za człeka gadał wojskowy automat, kostyczność rozbijana od czasu do czasu wytryskami inteligentnego humoru. Sylwetka trafiona jak rzadko.", Jacek Sieradzki - "Przekrój".

Reżyseria: Aleksandra Popławska & Marek Kalita
Muzyka: Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Popławska & Janusz Chabior
Scenografia: Katarzyna Adamczyk & Aleksandra Popławska
Kostiumy i charakteryzacja: Katarzyna Adamczyk
Zdjęcia: Tomasz Tyndyk, Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Janusz Chabior

Obsada:
Marek Kalita, Małgorzata Maślanka, Krzysztof Ogłoza, Janusz Chabior, Robert Wabich, Natalia Kalita

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery