• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdzieś na ulicy nienazwanej... - Pieśni Piwnicy pod Baranami | Agata Ślazyk

Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na złożony z piwnicznych utworów recital, który jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego przez Agatę Ślazyk w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz.

"Mówi się o niej, że to "najczystszy piwniczny głos"."
Dziennik Polski, 27 października 2014.

pop - koncerty w Trójmieście


Wszystkie pieśni tego koncertu zaistniały na deskach Kabaretu Piwnica pod Baranami. W połowie to utwory stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją m.in. Witkacego, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się utwory Zygmunta Koniecznego - m.in. "Oczy tej małej", "Jaki śmieszny jesteś pod oknem", piwniczny hymn - "Ta nasza młodość", utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza - m.in. "Pejzaż horyzontalny", Andrzeja Nowaka "Niebieska patelnia". "Sonet 49" Williama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego - kompozytora m.in. słynnych "Dezyderatów" - w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku. Usłyszymy także pieśni, które na piwniczną scenę wprowadziła sama Agata Ślazyk, a wśród nich kompozycję Tomasza Kmiecika do wiersza Światopełka Karpińskiego "Groteska o grajku i wiolonczeli". To pieśń, z którą Artystka pojawiła się w Piwnicy i z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu.

Na scenie będą towarzyszyli artystce:
Tomasz Kmiecik
 - piwniczny pianista i kompozytor. Napisał muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Wyróżniony w kategorii - muzyka teatralna - "Złotą Maską" w 1995 roku.

Mikołaj Kostka - skrzypek, kompozytor. Twórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017, debiutując fonograficznie z obiema formacjami w roku 2018.

Agata Ślazyk jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka i autorka piosenek nie poddaje się "zaszufladkowaniu" do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje. Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju: od warszawskiej Sali Kongresowej przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, wszystkie polskie filharmonie do nowej siedziby NOSPRu w Katowicach. Z Kabaretem odwiedziła Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię, Austrię i Niemcy.

Z własnym recitalem odwiedziła wiele ośrodków polonijnych występując m.in. w: Ognisku Polskim w Londynie, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, Jazz Clubie POSK w Londynie, Rotary Centre For The Art w Kelowna - Kanada, Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga - Kanada, oraz będąc zapraszana przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton również w Kanadzie ( The Yardbird Suite, The Polish Hall) i organizację POLONIA Forum Kultury Polskiej w Karlsruhe w Niemczech. Ważnym dla Agaty był koncert w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w lutym 2010 roku. Koncert ten odbył się z okazji 30-lecia powstania Solidarności a gościem honorowym był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zagraniczne koncerty spowodowały rozszerzenie repertuaru Artystki o utwory anglojęzyczne. Zadbała o tłumaczenia własnych i napisanych dla siebie tekstów na język angielski i z towarzyszeniem kilku muzyków zagrała koncert dla angielskojęzycznej publiczności w sali Sage Gateshead (Newcastle upon Tyne - Wielka Brytania).

W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album zatytułowany "Nie daj się zjeść". Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu "Alternatywnej listy przebojów" Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana "Znów za długo spałam", zajęła 5 miejsce w plebiscycie "90 piosenek na 90 lat Radia Kraków". W październiku 2022 roku pojawiła się nowa płyta Agaty "Pieśni Piwnicy pod Baranami - Moja historia".
 

Opinie

Sprawdź się

Rzeźba mężczyzny z koszem pełnym ryb na głowie (można je – w wersji z brązu lub terakotowej – znaleźć w kilku sopockich lokalizacjach) to: