• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Spacer po wystawie Stocznia
PATRONAT

Gdzie szumią jodły? Spacer przyrodniczo-artystyczny

Obraz Lucasa Cranacha st. "Madonna pod jodłami" ma w sobie kilka roślinnych tajemnic. Zdradza je dopiero po dokładnym przyjrzeniu się. Tak samo i my - użytkowniczki i użytkownicy przestrzeni miasta poznamy więcej smaczków, gdy uważnie rozejrzymy się - podnosząc głowę albo schylając ją ku ziemi.

Zapraszamy na spacer artystyczno-przyrodniczy po interesującej okolicy Muzeum Narodowego, inspirowany arcydziełem sztuki. Dowiecie się z niego trochę o samym obrazie i wiele o roślinach jadalnych rosnących w Gdańsku, kolorach kwiatów, które mogą przyciągnąć niejednego malarza czy malarkę, symbolice i zastosowaniach zdrowotnych roślin, a także użyciu ich dla celów sztuki. Opowiemy, między innymi, jak barwić tkaniny czy sporządzać farby w sposób naturalny. Wędrówka połączy się z ciekawostkami historycznymi i literackimi teksty zilustrują także część spacerową narracji.

Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com. Autorka powieści "Szklanka na pająki" (2010/201, prozy "Utkanki" (2014), powieści "Kraboszki" (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. "Syberia" (2016), współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. W 2022 roku według "Kraboszek" powstał spektakl "Rodzanice" (Teatr Gdynia Główna, reż. Ewa Ignaczak). Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-201, trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy "Pro Libro Legendo" za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 roku wyjdzie jej powieść "Gaja", w 2024 - zielony przewodnik literacki po Gdańsku (Wydawnictwo Marpress).

Prowadzenie: Barbra Piórkowska
Spotkanie towarzyszy wystawie Dokładnie! Madonna pod jodłami

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- dla kogo: dorośli
- czas: 4.06.2023 r. od godz. 13:00 do godz. 14:30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- koszt: bezpłatnie
- ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl lub +58 301 70 61 w. 216 (w godz. 8.00-16.00), przy zapisach prosimy o podanie nazwy wydarzenia w tytule wiadomości

Dzieło ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Mecenas Muzeum Narodowego w Gdańsku: Polska Grupa Energetyczna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?