stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdzie się podziała linia horyzontu? Spotkanie z dr Krystyną Rybicką

Gdzie się podziała linia horyzontu? Ile jest krańców świata i gdzie ich szukać? Tego częściowo dowiedzieliśmy się podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, a resztę podpowiada nam wyobraźnia. A jak to jest z linią horyzontu? Czym ona jest i czy dla każdego patrzącego znajduje się w tym samym miejscu?

sty 31

poniedziałek, godz. 11:00

bilety 20 zł
Kup bilet

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
Co oznacza horyzont w świecie sztuki? Czy oraz jak to pojęcie zmieniało się na przestrzeni lat? A czy kiedykolwiek myślelibyście o linii horyzontu, podziwiając ilustracje JANA MARCINA SZANCERA, JERZEGO SROKOWSKIEGO lub BOHDANA BUTENKI? I...?

Pytania, pytania, pytania... a odpowie na nie dr Krystyna Rybicka, historyczka sztuki z wykształcenia, kuratorka wystaw i pedagożka z zawodu oraz kolekcjonerka książek i ilustracji dziecięcej z zamiłowania!

Zapraszamy dorosłych i młodzież, którzy interesują się sztuką, ilustracją, książką obrazkową na spotkanie 10.11.2021 o godz. 18.00 (Ratusz Staromiejski).

KRYSTYNA RYBICKA - doktor historii sztuki, zainteresowana relacjami zachodzącymi pomiędzy słowem a obrazem, tak w sztuce współczesnej, jak i w książkach dla dzieci. Starsza kustosz, kuratorka ponad dwustu wystaw polskich i ukraińskich ilustratorów w ramach Galerii 31 i Ośrodka Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Wielokrotna jurorka w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Pedagożka, egzaminatorka maturalna z historii sztuki.

"Aby rozpocząć rozważania o kreacjach przestrzeni w sztuce XX wieku, może warto przypomnieć, jakie poruszenie nie tylko w nauce wywołała teoria względności Alberta Einsteina. Od czasów zastosowania renesansowej, harmonijnie uporządkowanej perspektywy liniowej stabilny, widzialny świat nagle zawirował, podbił kosmos. Najważniejsze dzieła sztuki powstałe na podstawie struktury liniowej, poruszone w czasie, usankcjonowane w przestrzeni i regenerujące kolejne wymiary, zapowiedziały rzeczywistość wirtualną.

Linia horyzontalna skonfrontowana z dynamiką linii pionowej, wertykalnej, przyniosła Siatkę (Grid), oświeceniową koncepcję porządkowania przestrzeni. Ponownie stała się reprezentatywnym środkiem ekspresji w sztuce XX wieku. Struktura siatki z zagwarantowanego terytorium geometrii wstąpiła w przestrzeń symbolu, mitu. Przełożona na język współczesnego miasta okazała się skutecznym narzędziem do badania jego tkanki, niezbędnej fragmentacji obrazu, swobodnego poruszania się pomiędzy wymiarami".

Brzmi naukowo? To tylko pozory! Przekonajcie się sami. Czekamy na Was w przyszłym tygodniu.

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?