• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdyńska Orkiestra Symfoniczna - Muzyka Filmowa Symfonicznie

Zapraszamy na koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej zatytułowany "Muzyka filmowa symfonicznie". Orkiestra zagra pod batutą Ludmiły Kachan. Koncert odbędzie się 10.10.2020 w centrum kultury "ART 39".

W programie między innymi muzyka z filmów:
Forrest Gump, Siedmiu wspaniałych, Ojciec chrzestny, E.T., Noce i dnie, Pan Tadeusz.

muzyka filmowa - koncerty w Trójmieście


Historia orkiestry:
Gdyńska Orkiestra Symfoniczna jest orkiestrą społeczną, organizacją non-profit działającą na terenie Gdyni i okolic Trójmiasta. Wywodzi się z Orkiestry Symfonicznej, która powstała przy Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni, założonej w październiku 1946 roku przez grono entuzjastów wspólnego muzykowania, pracowników Stoczni. W przyszłym roku Orkiestra będzie obchodzić 75 lecie swojej działalności.

Z inicjatywy założyciela, Jana Wrońskiego głównego księgowego Stoczni , pierwszy koncert Orkiestry odbył się w 1946 roku.

W swoim najlepszym okresie Orkiestra liczyła nawet 40 muzyków, którymi byli stoczniowcy oraz posiadający wykształcenie muzyczne uczniowie, studenci, osoby pracujące w innych zawodach a także emeryci połączeni wspólną pasja do muzykowania. Orkiestra swoją działalnością propagowała kulturę muzyczną wśród pracowników stoczni i mieszkańców Gdyni oraz okolic. W 1991 roku dyrygent Emanuel Wieczorek podjął decyzję o odłączeniu Orkiestry od Stoczni Komuny Paryskiej i zdecydował o zmianie nazwy Zespołu na Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.

Według niektórych rok 2002 miał być początkiem końca Orkiestry. Jednak kolejny dyrygent, Jarosław Bednarek, który prowadził orkiestrę w latach 2003-2005 szukając rozwiązań dla licznych wyzwań zapoczątkował współpracę Orkiestry z wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gdyni i rozpoczął realizację corocznych projektów "Upowszechniania kultury muzycznej wśród mieszkańców Gdyni i okolic". Od 2005 roku Orkiestrą zaczęła dyrygować Monika Stefaniak. Skład powiększył się o nowych członków a w 2006 roku Orkiestra została wpisana jako Stowarzyszenie do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym samym roku Zespół zaprezentował się podczas drugiego Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Ludowej. Pod dyrekcją Grzegorza Sutta, w latach 2009-2011, Orkiestra występowała dla najmłodszej publiczności między innymi w ramach koncertów Bajnutka. W rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, w roku 2010, Zespół wykonał Requiem d-moll wraz z chórem wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego a w kolejnym roku Orkiestra zagrała z francuskim chórem La Campanella. W kolejnych latach, pod dyrekcją nowego dyrektora artystycznego Piotra Oleksiaka, Zespół występował z koncertem "Muzyka wielkiego ekranu" ,w repertuarze którego znalazły się ścieżki dźwiękowe ze znanych filmów, między innymi: Piraci z Karaibów, Gwiezdne Wojny czy Siedmiu wspaniałych. Występy orkiestry gromadziły liczną publiczność i okazały się wielkim sukcesem, zbierając bardzo pochlebne recenzje. Muzyka filmowa jest stałym elementem repertuaru Orkiestry.

Orkiestrę prowadzili również Rafał Kłoczko i Piotr Jędrzejczyk.

Gdyńska Orkiestra Symfoniczna dzisiaj liczy około 25 członków. W ostatnich latach działa pod patronatem Portu Morskiego Gdynia. Wspólna pasja pozwoliła Zespołowi, mimo różnic wieku jak i w wykształceniu muzycznym (od podstawowego po wyższe ), stworzyć zgrany zespół. Nawiązując do wyznaczonego przez założycieli celu, Orkiestra nadal promuje kulturę muzyczną wśród mieszkańców Gdyni i okolic. Stwarza także możliwość kontynuacji gry na instrumencie tym, którzy z różnych powodów nie zajmują się muzyką zawodowo. W bogatym i zróżnicowanym repertuarze orkiestry można znaleźć prawie 200 utworów muzyki klasycznej, operetkowej, poważnej, filmowej i musicalowej a także rozrywkowej, kompozytorów polskich oraz zagranicznych. Dyrygentki ostatnio współpracujące z Orkiestrą to Jagoda Wyrwińska, Paulina Skoczyk-Kowalska i Aneta Pawlik. Aktualnie Orkiestrą dyryguje, pochodząca z Białorusi, Ludmiła Kachan. Studentka ostatniego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Motto Orkiestry to:" Gramy by czerpać radość z muzykowania i dzielić się nią z naszą publicznością".

Od sierpnia 2019 roku Prezesem Stowarzyszenia Gdyńska Orkiestra Symfoniczna jest Tamara Zielińska-Żak. Przez lata pracowała w bankowości zarządzając różnymi zespołami. Aktualnie zarządza wyjątkowym zespołem, jakim jest Orkiestra. Obowiązki vicePrezesa pełni Renata Kaliszczak, która jednocześnie jest członkiem Orkiestry i gra w niej na skrzypcach.

Obie, wraz z grupą wspaniałych ludzi, pracują nad dalszym rozwojem Stowarzyszenia.

O działalności ART 39:

ART 39 to miejsce prezentacji dziedzictwa kulturowego przy Zespole Szkół Plastycznych w Orłowie. Przestrzeń ta powstała dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 priorytetu VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ART 39 powstała dla mieszkańców Orłowa, Gdyni, Trójmiasta i Pomorza. Funkcjonuje jako przestrzeń działań animacyjnych i kulturalnych. Działalność nie jest komercyjna. Wspieramy aktywności artystyczne, naukowe, inicjatywy kulturalne i kulturotwórcze. W ramach naszej działalności realizujemy ogólnodostępne wydarzenia kulturalne.

Prosimy o przybycie co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem koncertu. Prosimy o przyjście w maseczkach zasłaniających nos i usta.

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres e-mail: art39gdynia@gmail.com

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

W którym teatrze została została wystawiona sztuka na podstawie powieści Martyny Bundy "Nieczułość"?