• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

"Gdynia obiecana" | Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem o książce "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 19201939" Rozmowę z autorem poprowadzi Aleksandra Boćkowska.

gru 9

piątek, godz. 18:00

Gdańsk, Strajku Dokerów 5, 80-544...
Wstęp wolny
gru 28

środa, godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Gdynia obiecana to fascynująca opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) z wykształcenia architekt wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Jego książka Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 19441949 (2020) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Ponadto opublikował biografie Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016) i Niezniszczalny. Bohdan Pniewski architekt salonu i władzy (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (2012).

Opinie

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?

 

Najczęściej czytane