stat
Impreza już się odbyła

Gdynia - Tel Awiw - otwarcie wystawy

Już 30.04 uruchomiona zostanie gdyńska odsłona wystawy "Gdynia - Tel Awiw", którą w 2019 roku zorganizowano w warszawskim Muzeum POLIN. Jej pomysłodawcą i kuratorem był historyk sztuki dr Artur Tanikowski. Ekspozycja - w zmienionej formule - zawita do Muzeum Miasta Gdyni, dzięki współpracy między oboma muzeami oraz przy wsparciu Miasta Gdyni.

Zarówno Gdynia jak i Tel Awiw powstały niemal od podstaw, rosnąc w cieniu potężniejszych i starszych ośrodków - odpowiednio Gdańska i Jaffy. Dla obu impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i wielkie, stawiane im oczekiwania. Oba miasta stały się swoistymi miastami migrantów, będąc przy tym, przez swoje porty ("bramy na świat") świadkami transferu ludzi, towarów, idei.

Na potrzeby wystawy w Gdyni podstawowym wątkiem i osią narracji stanie się architektura. Jest ona bezsprzecznie głównym, bezpośrednio nasuwającym się "wspólnym mianownikiem" dla Gdyni i Tel Awiwu, a oba miasta, tak w warstwie symbolicznej, jak i w propagandowej retoryce, określane były jako "białe". Nad polskim Bałtykiem, i w żydowskiej enklawie na Bliskim Wschodzie, niecałe sto lat temu powstały modernistyczne "miasta przyszłości", których uniwersalnym środkiem wyrazu stała się architektura. Architektoniczny wymiar wystawy kształtować będą przede wszystkim znakomite makiety ikonicznych budynków Gdyni i Tel Awiwu. Twórcy wystawy w Gdyni szczególną uwagę poświęcą podobieństwom i różnicom między oboma miastami, w zakresach: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka dra Marcina Szerle oraz architektki i badaczki dr Anny Orchowskiej-Smolińskiej. Gdynia - Tel Awiw. Odsłona gdyńska to współczesne spojrzenie na dzieje obu tak odległych, a równocześnie tak podobnych miast, przez pryzmat ich wyjątkowego dziedzictwa architektonicznego. Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją dra Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.

Fotograf: Ze'ev Aleksandrowicz
01.05.2020 o godzinie 18:00 zapraszamy na uruchomienie wystawy w formie oprowadzania online. Poprowadzi je dr hab. Jacek Friedrich. Będzie to unikatowa szansa aby wejść w głąb ekspozycji, poznać tajniki jej powstawania oraz zgłębić fascynujące dzieje obu miast.
TRANSMISJA ODBĘDZIE SIĘ NA KANAŁACH
https://www.facebook.com/gdyniakulturalna/
www.facebook.com/muzeummiastagdyni/" target="_blank" rel="nofollow">https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni/
https://www.youtube.com/channel/UCAgkircf_3FhTA7GbDnanrw
www.muzeumgdynia.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.muzeumgdynia.pl
 
Fotograf: Ze'ev Aleksandrowicz
KONTAKT
www.muzeumgdynia.pl" target="_blank" rel="nofollow">www.muzeumgdynia.pl
www.facebook.com/muzeummiastagdyni
kontakt: promocja@muzeumgdynia.pl

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?