• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia Dzieciom. Mistrzowie i uczniowie

Film dla dzieci i młodzieży stanowi niezwykle ważny segment każdej kinematografii, bo - wiadomo - "czym skorupka za młodu nasiąknie"... Z tych powodów choćby Stowarzyszenie Filmowców Polskich od kilkunastu już lat przygotowuje na gdyński Festiwal atrakcyjną ofertę skierowaną do najmłodszych widzów. Podczas tegorocznej, szesnastej edycji sekcji Gdynia Dzieciom zaprezentowane zostaną filmy najnowsze, ale i przypomniane tytuły klasyczne.

paź 10-11

wtorek - środa, godz. 17:00 - 20:00

bilety 100 zł
sty 14

niedziela, godz. 10:00, 11:30

bilety 48 zł
ulgowy 19 - 37 zł
Kup bilet
Obowiązują zapisy grup

Kontakt: Renata Smagacka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
rsmagacka@gmail.com
tel. 503 430 345

Szczegółowy program---

"Polskie kino dla młodych widzów miewało różne chwile, były lata obfitujące w prestiżowe laury na znaczących festiwalach i tłumy w kinowych salach oraz przed telewizorami, ale bywały i lata bez znaczących sukcesów. Jeszcze pięć lat temu, w książce Polski film dla dzieci i młodzieży, napisanej wspólnie z Anną Wróblewską, wspominając złote lata w tej dziedzinie kinematografii, dość niepewnie patrzyliśmy w przyszłość, dostrzegając wprawdzie światełko w tunelu, w jaki wpadł nasz film dla młodego widza w czasach transformacji ustrojowej, ale to światełko raczej się tliło, niż płonęło jasnym blaskiem.

Ta sytuacja jednak się zmienia, wyraźnie zaczyna wypogadzać się nad naszym kinem skierowanym do młodych widzów. I to zarówno w fabule, jak i w animacji. Czego dowodem choćby nagrodzony już w Montrealu za innowację i oryginalność pełnometrażowy debiut fabularny Jacka Piotra Bławuta Dzień czekolady, efektowna ekranizacja bestsellerowej książki Anny Onichimowskiej, czy Władcy przygód. Stąd do Oblivio Tomasza Szafrańskiego, wyróżnieni przez same dzieci na festiwalu w Rzeszowie.

Duże ożywienie nastąpiło w animacji, zwłaszcza w serialach dla najmłodszych, wystarczy spojrzeć na odcinki Mami Fatale gdańskiej Grupy Smacznego, Kuby i Śruby Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej czy Agatki warszawskiego Studia Graficzno-Filmowego Serafiński. Na szczególną uwagę zasługuje realizowany już przez kilkanaście lat w poznańskim Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych cykl Bajki i baśnie polskie, w którym dobrze nam znane opowieści otrzymują nową, niezwykle atrakcyjną, autorską formę.

Polski film animowany dla dzieci okazał się przed laty prawdziwą złotą żyłą, nie tylko zdobywał liczne trofea na prestiżowych festiwalach, ale i dostarczał naszej kinematografii wielu dewiz. Odcinki najpopularniejszego serialu dla najmłodszych poświęconego przygodom Bolka i Lolka sprzedano do ponad osiemdziesięciu krajów na wszystkich kontynentach. Podobnie było z Reksiem, wymyślonym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Studiu Filmów Rysunkowych przez Lechosława Marszałka, którego kilka odcinków - po cyfrowej rekonstrukcji - zostanie przypomnianych podczas tegorocznej edycji Gdyni Dzieciom.

Tym, czym w animacji były dokonania Lechosława Marszałka, Władysława Nehrebeckiego, "ojca Bolka i Lolka", Tadeusza Wilkosza, mistrza filmów lalkowych, Witolda Giersza, autora efektownej ekranizacji Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna i wielu innych fantastycznych obrazów "ożywionego malarstwa", czy Zofii Ołdak, właścicielki lubianego przez dzieci Pieska w kratkę, tym w fabule - jeśli chodzi zarówno o popularność, jak i festiwalowe trofea - okazały się znakomite filmy Marii Kaniewskiej, Krzysztofa Gradowskiego, Kazimierza Tarnasa, Janusza Łęskiego, Wiktora Skrzyneckiego czy Stanisława Jędryki, którego pożegnaliśmy przed kilkoma miesiącami.

Andrzej Jasiewicz, przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP, żegnając reżysera, wyznał: "Filmy Stanisława Jędryki były czymś w rodzaju trzeciego filara edukacyjnego, uzupełniając znakomicie szkołę i rodzinę w procesie wychowawczym. On sam kokieteryjnie bagatelizował ten >>dydaktyczny<< walor swojej twórczości, twierdząc, że przede wszystkim chciał opowiadać ciekawe historie, których bohaterami są dzieci. Sprawiało mu wielką frajdę, że choć czarno-białe i wiekowe, jego filmy były ciągle żywe". I są nadal, uniwersalne i ponadczasowe, podobnie jak dzieła Kaniewskiej, Nasfetera, Nehrebeckiego, Marszałka, Serafińskiego, Gałysza..."

Jerzy Armata

---

Sekcja Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Program dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Informacja o biletach

Obowiązują zapisy grup

Kontakt: Renata Smagacka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
rsmagacka@gmail.com
tel. 503 430 345

Opinie

Sprawdź się

W jaki sposób zginął Zbyszek Cybulski?