• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdańskie carillony - jedyne takie w Polsce

Ewa Palińska
25 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W tym roku w kalendarzu imprez kulturalnych zadebiutują Letnie Koncerty Carillonowe, podczas których w każdy piątek do 30 sierpnia o godz. 19 będzie można posłuchać muzyki wykonywanej na carillonie kościoła św. Katarzyny. Wstęp na koncerty jest wolny. W tym roku w kalendarzu imprez kulturalnych zadebiutują Letnie Koncerty Carillonowe, podczas których w każdy piątek do 30 sierpnia o godz. 19 będzie można posłuchać muzyki wykonywanej na carillonie kościoła św. Katarzyny. Wstęp na koncerty jest wolny.

Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce, w którym znajdują się carillony koncertowe, czyli instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Podczas Letnich Koncertów Carillonowych oraz XV Festiwalu Carillonowego zabrzmią wszystkie trzy: carillon znajdujący się w kościele św. Katarzyny, Ratuszu Głównego Miasta oraz carillon mobilny.Carillon mobilny składa się z 48 dzwonów zainstalowanych na przyczepie samochodowej. 2 sierpnia o godz. 17 i 20.30 na Targu Węglowym zagra na nim gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, a towarzyszyć jej będą Paweł Hulisz (trąbka), Artur Jurek (klawisze) oraz DJ Paryss. Carillon mobilny składa się z 48 dzwonów zainstalowanych na przyczepie samochodowej. 2 sierpnia o godz. 17 i 20.30 na Targu Węglowym zagra na nim gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, a towarzyszyć jej będą Paweł Hulisz (trąbka), Artur Jurek (klawisze) oraz DJ Paryss.
Monika Kaźmierczak to spiritus movens wszystkich wydarzeń z carillonem w roli głównej organizowanych w Gdańsku. Monika Kaźmierczak to spiritus movens wszystkich wydarzeń z carillonem w roli głównej organizowanych w Gdańsku.

Muzyka wykonywana na carillonie, rozbrzmiewająca w przestrzeni miejskiej:

Koncerty carillonowe odbywają się w Gdańsku przez cały rok - w piątki o 14:45 w kościele św. Katarzyny zobacz na mapie Gdańska i co sobotę o 12:05 w Ratuszu Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska. Od 15 lat w pierwszy weekend sierpnia odbywa się również Festiwal Carillonowy. W tym roku w kalendarzu imprez kulturalnych zadebiutują natomiast Letnie Koncerty Carillonowe, podczas których w każdy piątek do 30 sierpnia o godz. 19 będzie można posłuchać muzyki wykonywanej na carillonie kościoła św. Katarzyny. Wstęp na koncerty jest wolny.

- Od wielu lat, jeżdżąc i koncertując po świecie, przyglądam się podobnym imprezom. Spodobała mi się ich formuła: koncerty są darmowe, odbywają się latem, co tydzień o stałej porze, w stałym, pięknym miejscu. Zamarzyło mi się zorganizowanie takiego cyklu także w Gdańsku, ponieważ właśnie tutaj znajdują się jedyne w Polsce czynne carillony koncertowe - mówi gdańska carillonistka, Monika Kaźmierczak.

Podczas Letnich Koncertów Carillonowych na instrumencie znajdującym się w wieży kościoła św. Katarzyny zagrają zagraniczni oraz polscy wirtuozi. Dla publiczności, dzięki uprzejmości przeora oo. karmelitów, zostanie otwarty przykościelny ogród, na co dzień niedostępny dla zwiedzających.

Szczególnie ciekawie zapowiada się występ holenderskiego wirtuoza carillonu, a także wybitnego organisty, Bernarda Winsemiusa. Artysta wystąpi dwukrotnie: w piątek, 26 lipca o godz. 19 zagra na carillonie kościoła św. Katarzyny, a dzień później o godz. 12:15 zaprezentuje publiczności możliwości brzmieniowe instrumentu znajdującego się w Ratuszu Głównego Miasta.

Dwukrotnie zagra również belgijsko-kataloński duet Anna Maria Reverte i Koena Van Asche (2.08 o godz. 19 w kościele św. Katarzyny, 3.08 o godz. 11:05 w Ratuszu Głównego Miasta).

Kto uczestniczył w panelu naukowym podczas ubiegłorocznego Festiwalu Goldbergowskiego, dowiedział się, że dawniej na carillonach grywano głównie chorały oraz pieśni patriotyczne. Czasy się jednak zmieniły i dziś ograniczeń repertuarowych nie ma - grywa się wszystko to, co carillonista chce i potrafi zagrać.

Klawiatura carillonu, choć pod względem rozmieszczenia klawiszy przypomina tę fortepianową, zdecydowanie się od niej różni - muzyk gra, uderzając pięściami w drewniane kołki. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje się także podobny nieco do organów pedał nożny. Wykonawcy korzystają ze specjalnych aranżacji na carillon, czasem sami aranżują utwory pod kątem ulubionych chwytów, a w przypadku utworów o gęstszej harmonii po prostu grają na cztery ręce.

Poza carillonami w kościele św. Katarzyny i Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku znajduje się jeszcze jeden niezwykły instrument - składający się z 48 dzwonów zainstalowanych na przyczepie samochodowej carillon mobilny. 2 sierpnia o godz. 17 i 20:30 na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska zagra na nim Monika Kaźmierczak, a towarzyszyć jej będą Paweł Hulisz (trąbka), Artur Jurek (klawisze) oraz DJ Paryss:

- Z tego, co mi wiadomo, żaden z carillonistów na świecie nie występował dotąd z didżejem, więc będzie to coś niezwykłego - mówi Kaźmierczak. - Sama jeszcze do końca nie wiem, co zagramy, ponieważ jesteśmy w trakcie tworzenia aranży, a że każde z nas ma własną wizję, trudno cokolwiek przewidzieć. Mogę natomiast zapewnić, że będzie to coś niezwykłego i ambitnego, a nie typowa "łupanka"- śmieje się.

Carillonu mobilnego będzie można posłuchać również podczas koncertu zamykającego tegoroczny cykl 30 sierpnia. Grającej na nim Monice Kaźmierczak towarzyszyć będzie Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod dyr. kpt. SG Jarosława Rywalskiego.

Gdańskie carillony to instrumenty niezwykłe. Warto zatem poświęcić chwilę, żeby się czegoś o nich dowiedzieć, a Letnie Koncerty Carillonowe stanowią ku temu znakomitą okazję.

- Podczas koncertów w karmelickim ogrodzie opowiadamy o instrumencie oraz wykonywanym przez danego carillonistę repertuarze. Dla publiczności przygotowujemy również drukowane programy - mówi Kaźmierczak. - Wspaniałe jest również samo miejsce koncertów, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przede wszystkim jednak zachęcam do posłuchania muzyki, ponieważ carillon to po prostu piękny instrument.

Zobacz, jaka muzyka rozbrzmiewa z trójmiejskich wież.

Największy, składający się z 49 dzwonów carillon, znajduje się kościele św. Katarzyny.

Wydarzenia

Gdański Festiwal Carillonowy (2 opinie)

(2 opinie)
muzyka poważna, festiwal muzyczny

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (9) 2 zablokowane

 • jedyne w Polsce ? Spoko, niebawem będą też w Gdyni jak lotnisko

  • 7 5

 • pojazd

  Sam carillon mobilny jest super, ale czemu wygląda jak karawan. Wyglądem pasuje, jak te nowoczesności budowlane wtykane na siłę w obręb starego miasta.

  • 3 3

 • PANI MONIKA... (1)

  Chętnie na co dzień posłuchałbym kogoś innego na tych dzwonkach. Pani Monika ma chyba w Gdańsku monopol na granie. SZKODA, bo to już nudne jest.

  • 8 4

  • Jest jedyna

   Pani Monika nie ma monopolu tylko tak naprawdę jest jedyną carillionistką! Są dwie osoby, które próbują z niezłym skutkiem grać na tym nietypowym instrumencie, ale póki co daleko im do p. Moniki.

   • 2 3

 • I to jest coś czym powinniśmy szerzej się chwalić :)

  Brawo :)

  • 4 1

 • Pani Moniko! Kocham Panią!

  Jesteśmy na wczasach.... w tych góralskich lasach... :D PS. Czy można by posłuchać Chopina na Carillonach? :)

  • 3 2

 • Jest jedyna!

  Pani Monika nie ma monopolu tylko tak naprawdę jest jedyną carillionistką! Są dwie osoby, które próbują z niezłym skutkiem grać na tym nietypowym instrumencie, ale póki co daleko im do p. Moniki.

  • 3 5

 • Pani Monika nie jest jedna

  Tylko miasto gdańsk i muzeum skutecznie blokują innym dostęp do tego instrumentu. Również wybitnym muzykom zagranicznym.

  • 4 0

 • Tylko pani Monika dostaje dofinansowania od miasta na projekty. Ciekawe, dlaczego inni nie mają takiej możliwości.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie znajduje się:

 

Najczęściej czytane