stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Synagogi | Gdańsk-Miasto-Sztuka

w każdą niedzielę (do 13.09), godz. 12:00

Gdańsk, Dolne Miasto
Wstęp wolny
GDAŃSKIE SYNAGOGI / GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA

Spacer: 22.09.2019, niedziela godz. 16.00
Miejsce zbiórki: Baszta Jacek przy Hali Targowej

Prowadząca: Noemi Etush

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Podczas szóstego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka będziemy spacerować szlakiem gdańskich synagog i miejsc związanych z kulturą żydowską w Gdańsku.

Żydzi nie mogli osiedlać się na terenie Gdańska przez blisko kilkaset lat. Zakaz ten wiązał się ze średniowiecznym przywilejem otrzymanym od Krzyżaków. W ten sposób gdańskie mieszczaństwo broniło się przed konkurencją żydowskich kupców. Żydzi mogli jednak zamieszkiwać tereny przedmieść i osad podmiejskich. Tak właśnie powstały wspólnoty (kahały) na Starych Szkotach, w Winnicy czy we Wrzeszczu. Gmina inaczej kahał odpowiadała za organizację życia społecznego i religijnego przynależących do niej Żydów. Mogli oni zatrzymywać się także na Długich Ogrodach i Dolnym Mieście w rejonie ulicy Szopy.  Gdy Gdańsk w 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski dostał się w granice Prus, król pruski odebrał miastu średniowieczne przywileje. Jednocześnie Żydzi uzyskiwali coraz więcej praw z czasem stając się równoprawnymi obywatelami państwa. Nic nie stało już na przeszkodzie by zaczęli osiedlać się na terenie Gdańska.

Pierwsi Żydzi z terenów Prus i Polski na Głównym Mieście osiedlili się przy ulicy Szerokiej tworząc tu gminę. Następnie w mieście zaczęli osiedlać się mieszkańcy zniszczonych przedmieść: Starych Szkotów, Wrzeszcza i Winnicy, którzy pragnęli zachować swoją odrębność. Przejawem zachowania podziału było, posiadanie przez poszczególne kahały własnych synagog. Gmina z ulicy Szerokiej, dostosowała do swych potrzeb budynek spichlerza znajdujący się w zaułku odchodzącym od  ulicy Szerokiej. W kamienicach, stojących dziś przy ulicy Szerokiej 131/132 ulokowano biuro gminy i potrzebne do jej funkcjonowania pomieszczenia.

Podczas niedzielnego spaceru po śródmieściu Gdańska wspólnie odkryjemy miejsca kultury żydowskiej w sercu dzisiejszego Śródmieścia miasta.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?