• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Gdański Teatr Szekspirowski już (niemal) gotowy

Łukasz Rudziński
7 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (67)
Najnowszy artykuł na ten temat Kłopotliwa elewacja Teatru Szekspirowskiego

Zobacz, jak obecnie wygląda Gdański Teatr Szekspirowski.

Dokładnie 19 września otwarty zostanie pierwszy w Polsce budynek teatralny wybudowany od fundamentów po II wojnie światowej. Gdański Teatr Szekspirowski zobacz na mapie Gdańska jest już częściowo wyposażony, przygotowywane są pierwsze odbiory techniczne. Zajrzeliśmy do niego z kamerą, by już teraz pokazać czytelnikom Trojmiasto.pl, jak wygląda najnowocześniejszy teatr w Europie.Teatr otwarty zostanie 19 września. Tego dnia odbędą się dwa otwarcia - jedno dla oficjeli, drugie dla mieszkańców. Aktualnie trwają prace wykończeniowe przestrzeni sceny i widowni. Termin oddania budynku nie jest zagrożony. Teatr otwarty zostanie 19 września. Tego dnia odbędą się dwa otwarcia - jedno dla oficjeli, drugie dla mieszkańców. Aktualnie trwają prace wykończeniowe przestrzeni sceny i widowni. Termin oddania budynku nie jest zagrożony.
Budynek Teatru Szekspirowskiego intryguje kolorem cegły. Posiada też pełno zakamarków i przewężeń, które wyglądają bardzo efektownie i są celowym nawiązaniem do "ciasnej" zabudowy reprezentacyjnych części miast z południa Europy. Budynek Teatru Szekspirowskiego intryguje kolorem cegły. Posiada też pełno zakamarków i przewężeń, które wyglądają bardzo efektownie i są celowym nawiązaniem do "ciasnej" zabudowy reprezentacyjnych części miast z południa Europy.

Czy wybierzesz się do Teatru Szekspirowskiego?

Z zewnątrz intryguje nietypową, jak na polskie warunki, ciemną cegłą oraz wyglądem przypominającym zamkniętą twierdzę czy wręcz grobowiec.

- Gdańsk od samego początku stosował inne cegły niż te wykorzystywane na południu Europy. Zastosowaliśmy materiał, który odbiega od pozostałej zabudowy, by go należycie wyodrębnić. Sam kolor i bryła budynku bardzo przypominają muszlę: z zewnątrz szorstką i ciemną, która w środku jest jasna i zawiera to, co delikatne - tłumaczy Renato Rizzi, architekt, który zaprojektował Gdański Teatr Szekspirowski.

Gdański Teatr Szekspirowski, w którym kładziona jest aktualnie podłoga sceny i mocowane są balustrady galerii bocznych, ma być otwarty na sztukę oraz zaciekawionych nią ludzi.

- Chcemy stworzyć miejsce spotkań różnych sztuk, gdzie artyści reprezentujący także nieteatralne działalności, mogliby się pokazać. W przestrzeni teatru jest mnóstwo miejsc, gdzie można realizować rozmaite wydarzenia. Chcemy, by cała bryła stanowiła część działań artystycznych, a nie zamkniętą enklawę dla elity, która przychodzi pooglądać sztuki Szekspira. Będzie tu miejsce na działalność i dla dzieci, i dla dorosłych - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W teatrze wykorzystane zostaną trzy różne kombinacje przestrzeni sceny i relacji sceny do widowni. Scena Elżbietańska używana będzie do gry przy otwartym dachu po podniesieniu sceny na wysokość 1,2 metra, zaś widzowie stać będą pod sceną lub oglądać przedstawienie z galerii bocznych. Przy zastosowaniu typowej Sceny Włoskiej, używanej w większości teatrów na świecie, tradycyjny układ scena-widownia możliwy będzie dzięki podniesieniu widowni i wykorzystaniu obitych skórą foteli (chowanych przy innych konfiguracjach sceny pod galeriami bocznymi). Trzeci układ sceny to Scena Arena - w tym układzie widzowie otaczać będą aktorów z każdej strony, a w głębi teatru również znajdą się fotele dla widzów.

Ozdobą gmachu jest ważący 160 ton, otwierany w trzy minuty dach (tyle ważą oba jego skrzydła wraz z dźwigarami i silnikami), umożliwiający m.in. grę przy świetle naturalnym. Architektura budynku zaskakuje nie tylko z zewnątrz. W środku pełno jest wąskich przesmyków i wolnych przestrzeni przywodzących na myśl ciasne włoskie uliczki. Intryguje m.in. zbudowane na zasadzie wiszącej skrzyni (bez podpór, przytwierdzone jedynie od góry), niewielkie, drewniane foyer, pomyślane jako przestrzeń konferencyjna. W teatrze na widzów czekać będzie duży bufet, usytuowany w piwnicach teatru. Zaś powszechnie dostępne mury teatru wraz z tarasem i dziedzińcami zwiedzać będzie można bezpłatnie przez cały dzień. Przy budowie teatru zadbano o szlachetne materiały - nawet klapy studzienek kanalizacyjnych wykonano z bazaltu.

Praca w teatrze wre, ale termin otwarcia coraz bliżej. Teatr oficjalnie otwarty ma być 19 września.

- Mamy bardzo skomplikowany system urządzeń technicznych, choćby system ponad 60 zapadni. W praktyce są to podnośne platformy, dzięki którym możemy modelować wysokość sceny i relacje sceny do widowni. Przez to skomplikowanie niektóre prace opóźniają się, ale ogólny harmonogram prac jest utrzymany. Nie mam obaw, że nie zdążymy. Teatr gotowy będzie do końca sierpnia, a procedury związane z odbiorem teatru rozpoczniemy jeszcze szybciej. Termin otwarcia budynku w żadnym stopniu nie jest zagrożony - zapewnia Jerzy Limon.

Po otwarciu teatru od razu odbędzie się Tydzień Brytyjski 20-26 września (pokazane zostaną w jego ramach cztery spektakle: "Hamlet" Teatru Szekspirowskiego Globe, "Missing" The Gecko Theatre, monodram Tima Croucha "I, Malvolio" oraz "Maria Stuart" - premiera Teatru Wybrzeże). Później widzów czeka przeniesiony z okazji otwarcia teatru na jesień Festiwal Szekspirowski, który potrwa od 27 września do 5 października (najciekawiej zapowiadają się "Jak wam się podoba" w reż. Silviu Purcărete z Teatru Narodowego w Budapeszcie oraz "Hamlet" Jana Klaty zrealizowany w Schauspielshaus Bochum). Z kolei cały listopad nazwany został Miesiącem z Teatrem Narodowym w Warszawie i w każdy weekend prezentowane będą spektakle tej renomowanej sceny. W marcu przyszłego roku planowany jest Tydzień Flamandzki, w maju Tydzień Rumuński, jesienią przyszłego roku odbędzie się Tydzień Hiszpański lub Bułgarski. Wszystkie tygodnie narodowe współfinansowane będą przez zapraszane teatry. Docelowo przybliżać mają one teatry wywodzące się z całej Europy.

Teatr współpracować będzie również z artystami nieteatralnymi. Swoje prace przygotowywać będą studenci Akademii Sztuk Pięknych, podjęto też współpracę na AWFiS i organizowane będą u w GTS turnieje szermierki. Możliwości realizacji swoich projektów zgłaszali już znani i cenieni reżyserzy filmowi.

Teatr Szekspirowski będzie mieć charakter impresaryjny. Jedyną produkcją własną będzie produkcja szekspirowska na sezon letni - podczas "Lata z Szekspirem" ten spektakl ma być grany codziennie w budynku teatru. Cały zespół teatru zamyka się w 25 etatach (dyrekcja, finanse i księgowość, dział techniczny, impresariat, dział edukacyjny, marketing oraz obsługa klienta). Dotacje miejskie i samorządowe na funkcjonowanie budynku kształtować się będą w granicach kilku milionów złotych.

Widowisko na urodziny Szekspira, które odbyło się w kwietniu.

Miejsca

Opinie (67) 1 zablokowana

 • (9)

  Trochę ponura bryła, a to nie zmienia faktu, że miastu potrzebne są takie miejsca.

  • 32 20

  • wiele rzeczy jest potrzebne ale nie na wszystkie miasto stać w danym momencie (8)

   tymczasem priorytety obrane przez władze nie są najrozsądniejsze w ostatnich latach: stadion, ecs, teatr szekspirowski - nie dość że pobrano kredyty to jeszcze palcówki te są niedochodowe. Gdyby ktoś tak gospodarował swoją firmą lub budżetem domowym to już by dawno z torbami poszedł.

   • 15 15

   • eeeee tam , starej w 2012 pralka padła , w tym roku odkurzacz i boiler , ale na wakacje do egiptu tszeci rok z żendu jedziem. Niech sąsiady nie myślom że nas nie stać.

    • 7 4

   • życie w ogóle jest niedochodowe
    Zlikwidowac je?

    • 11 4

   • Chodniki też są niedochodowe - nie budować! (1)

    • 8 1

    • Wole dobry chodnik niż idiotyczny ECS

     Palec do budki, kto też woli

     • 2 2

   • ... palcówki te są niedochodowe... (3)

    No, no. Te palcówki. Jak ktoś myśli palcem to nie wie, że budowa TS jest współfinansowana z kasy unijnej. A poza tym czy instytucja kultury ma być jak bank ?

    • 8 2

    • Z kasy unijnej znaczy z naszej i towarzyszy niedoli z innych krajów UE.

     • 4 3

    • PLACÓWKI, nie czepiaj się literówek

     nie o to chodzi by nie budować budynków czy infrastruktury tzw użyteczności publicznej, bo są niedochodowe. Chodzi o to, by robić to z głową i w miarę zasobności. Gdańsk jest zadłużony po uszy ale oficjalnie kłamie o finansach bo długi przeksięgowano na specjalnie powołane spółki obsadzone przez swoich ludzi, którzy siedzą cicho i biorą w nich pieniądze. Jeżeli już miasto miało się zadłużać by ruszyć z jakimiś budowami czy remontami to powinno starać zadłużyć się jak najmniej (czytaj: zrezygnować z bzdurnych i skupić się na ważnych projektach) Wg mnie stadion to taka bzdura ( poza kilkunastoma imprezami stojący pusty od samego początku, bo regularne imprezy to nawet nie1/3 pojemności), ECS to taka bzdura, Teatr Szekspirowski to taka bzdura. Stadion (na pewno nie taki wielki i drogi) oraz teatr mogły zaczekać na lepsze czasy a ECS nie powinien powstać wcale.

     • 1 5

    • Może jak bank nie, ale też nie jak żebrak

     wyciągający kasę od podatników na utrzymanie. Wolę dać na przedszkole niż utrzymywanie czyiś ekstrawaganckich pomysłów

     • 1 1

 • gdzie jest zieleń (3)

  patrząc na otoczenie tego teatru to mamy dramat
  samochody parkują jak chcą
  mam nadzieję ze chodni dla pieszych biegnący wzdłuż teatru będzie jakoś odgrodzony (słupki) od ulicy
  w innym przypadku samochody będo parkować poprzecznie aż pod sam trawnik i będzie dramat (jest tam płaska powierzchnia , nie ma krawężnika różnicującego poziom ulicy i chodnika)

  Błagam , zróbcie coś z tymi samochodami które parkują gdzie popadnie , trawniki , chodniki - nie pozostawiając miejsca pieszym

  ostatnio nawet trawnik obok słynnego miejskiego WC (ten obok "szafy" na szerokiej zastawiony jest autami

  • 22 5

  • Od tego jest SM (2)

   dzwoń i zrób porządek zamiast się tu żalić.

   • 4 2

   • del

    • 0 0

   • przejdź się po Gdańsku , to są nagminne a nie pojedyńcze przypadki
    SM mogłaby się poprostu przejść
    kasa dosłownie leży na ulicy

    • 4 0

 • Bardzo POnuro wygląda (3)

  jak cała twórczość Szekspira, a do tego obecnie będzie równoznaczny z Gdańskiem.

  Straszne!!!

  • 22 26

  • Szekspir napisał wiele komedii (1)

   panie ignorancie.

   • 10 1

   • jak ten budynek wygląda komediowo

    to ja jestem ksiądz. No może komediowo z innego patrząc punktu to i owszem.

    • 6 7

  • Lepiej by wyglądał w kształcie PISuaru wtedy nie był by już ponury tylko zasr.....

   • 6 3

 • czarna cegła (1)

  dlaczego jest czarny a nie jak wszystko na starówce z czerwonej cegły??? w ogóle nie pasuje teraz!....noi pora najwyższa zrobić coś z niedocenianą ulicą ogarną!

  • 26 9

  • cegła do tanich nie należy

   Tyle metrów cegły w dodatku jednej z najdroższych i wszystko jasne komu i po co ....

   • 5 3

 • No, nareszczcie, (3)

  tego nam było trzeba. Wreszcie się doczekaliśmy. Takiego miejsca nam w Gdańsku brakowało. Nie basenów dla dzieci, nie sal sportowych, nie parkingów, nie ośrodków zdrowia, nie przedszkoli, ...

  • 20 25

  • kiepska ironia....

   • 3 9

  • trafna ironia ... (1)

   stadion, teatr i nowe wodotryski (czyt. fontanna) - żeby gdańszczanom żyło się lepiej ...

   • 5 3

   • Z przykrością przyznaję rację

    CHLEBA NIE IGRZYSK

    • 2 0

 • Bardzo kiepska i widać ze komus brakuje chleba, proponuje ksiazk,e drozdze i makę i zagniesc ciasto na chleb, wtedy beda igrzyska

  • 5 5

 • czerwona cegła (1)

  czerwona cegła była na wizualizacji,kto pozwolił na zmianę?Obiekt w ogóle nie pasuje do starego miasta,ani bryłą,ani kolorem.Niczym.Maszkara.Czym kierował się architekt i kto to zatwierdził?

  • 30 7

  • Wzwód na Gdańsk

   Ażeby wam d*pą te czerwone cegły wyszły...

   • 0 1

 • (1)

  Chyba najdłużej budowany teatr w Europie.

  • 7 7

  • ty ze szwagrem i teściową wybudowalibyście teatr szybciej

   • 6 4

 • Czekam na bannerki na tych ścianach z cegiełki! Taka przestrzeń nie może się marnować! Niech Teatr przypomina Operę Bałtycką!

  • 21 2

 • Masakryczna bryła (5)

  Kto zezwolił na taką wstrętną budowlę !!!!!Może to i potrzebne ,ale na pewno nie w takim miejscu!!!!!

  • 22 8

  • makabryczna bryla? makabryczny szekspir cieciu wolski!!! (3)

   pisdzielski motloch to tepe knury ktore hamleta albo makbeta znaja tylk z nazwy. o ile wogole to im sie z czyms kojarzy. ten z****ny motloch by tu kacze pomniki nawstawial . mierzi mnie polackie zapyzialstwo.

   • 2 4

   • (1)

    mamy nasza polska literature, amerykanskiej nie potrzebujemy. Dlaczego nie nawiazac do jakichs polskich tradycji, do Moniuszki, albo Mickiewicza, Fredry, tylko ten Szekspir, pasujący do Głównego Miasta jak pieść do oka. Tego nie rozumiem. Ale oczywiście w dobie nieustannego zachłystywania się Zachodem musi być snobistycznie... Architekt też ponoć nie Polak, no i wszystko jasne... A najbardziej boli mnie to, że to z moich ciężko zarobionych pieniędzy.

    • 2 0

    • Precz z Szekspirem, Byronem, Joycem, i innymi amerykańskimi artystami!

     • 0 0

   • Ą, Ę żobolę i kultura pełną parą

    tylko słoma wyłazi z onucek

    • 1 0

  • Budyniowaci w UM

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z trójmiejskich pisarzy jako jedyny mieszkający w Trójmieście wygrał Nagrodę Literacką Gdynia?

 

Najczęściej czytane