Gdański Festiwal Tańca z rekordowym budżetem


Bez wielkiej gwiazdy, ale za to z sześcioma premierami trójmiejskich artystów odbędzie się w drugiej połowie czerwca Gdański Festiwal Tańca. Zmianie uległa formuła festiwalu, który koncentruje się, ale nie zamyka, w dniach 16-26 czerwca. W tym roku GFT trwa cały rok i ma budżet wynoszący ponad 800 tys. zł.Największym wydarzeniem GFT 2011 ma być występ Zespołu Prowincjonalnyje Tancy z Jekaterinburga. Przedstawienie "Post engagement. Diptych. Part II" pokazany zostanie 16 i 17 czerwca.
Największym wydarzeniem GFT 2011 ma być występ Zespołu Prowincjonalnyje Tancy z Jekaterinburga. Przedstawienie "Post engagement. Diptych. Part II" pokazany zostanie 16 i 17 czerwca. mat. prasowe
Festiwal, którego rodowód sięga Gdańskiej Korporacji Tańca, wciąż ulega przeobrażeniom. Zgodnie z naszymi sugestiami po poprzedniej edycji GFT, potrwa on krócej, ale działania z nim związane zostały rozłożone w czasie.

- Zmieniliśmy formułę festiwalu - mówi Katarzyna Pastuszak, kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca. - Projekt "spektakle z Polski" w ramach GFT prezentowany był przez ostatnie pół roku, aby nieco odciążyć program samego festiwalu. Zaprezentujemy sześć premier, ale cały projekt obejmuje ich aż 13. Kolejne premierowe spektakle powstałe w ramach GFT pokażemy jesienią. Można więc stwierdzić, że projekt Gdański Festiwal Tańca tym razem trwa przez cały rok.

Główną atrakcją GFT 2011 będą występy cenionej na świecie rosyjskiej grupy zza Uralu - Prowincjalnyje Tancy (Provincial Dances Theatre), prowadzonej przez ikonę rosyjskiej sceny tańca współczesnego, Tatianę Baganovą. Pokazywany 16 i 17 czerwca spektakl "Post engagement. Diptych. Part II" otrzymał narodową rosyjską nagrodę "Złota maska" w kategorii "najlepszy spektakl tańca współczesnego".

Czy interesujesz się tańcem?

tak, ale wolę samemu tańczyć niż oglądać tancerzy na scenie 16%
tak, zawsze chętnie oglądam tańczących artystów 55%
nie, mam inne zainteresowania 29%
zakończona Łącznie głosów: 103


- To zespół pokazywany na całym świecie, posiadający charakterystyczny, specyficzny język pełen intensywnych wizualnie sytuacji scenicznych - komentuje Katarzyna Pastuszak. - Wyjątkowym zjawiskiem jest również Compagnia Zappalà Danza, zespół tańczący bardzo intensywnie, fizycznie, ze świetnie dopracowaną scenografią. Prowadzony przez Roberto Zappalà zespół spektakl "Instrument 1" zaprezentuje 19 czerwca.

Premiery festiwalowe 18 czerwca otworzy spektakl "Dzieci innego Boga" formacji Dzikisty Company, po nim Tatiana Kamieniecka (występująca m.in. w spektaklach Teatru Dada von Bzdulow - "Czerwona trawa" i "Le Sacre") zaprezentuje premierę "Wieloryba", a Izabela Chlewińska ("Le Sacre" Dady von Bzdulow) zatańczy "Tralfamadorię". Pod koniec festiwalu Anna Haracz zaprezentuje spektakl "Aumakua", a Katarzyna Wolińska "Skin deep" (obie premiery 25 czerwca). Ostatniego dnia festiwalu Filip Szatarski zatańczy solo "Jakub 2".

Podobnie jak podczas ostatniej edycji, na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się konferencja naukowa Baltic Movement Conference, tym razem zbudowana wokół hasła "nowe media, mowy taniec". Przeprowadzony zostanie również konkurs Baltic Movement Contest z pulą nagród 6 tys. euro, do którego zgłosiło się 14 wykonawców.

Całkowity budżet festiwalu w tym roku przekracza 820 tys. złotych.

- Miasto przekazało nam 510 tys. zł, otrzymaliśmy także granty z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 148 tys. zł. Pozostała kwota pochodzi z naszych środków i od sponsorów. Nigdy nie mieliśmy tak wysokiego budżetu. Dzięki niemu możliwe jest rozszerzenie działań Gdańskiego Festiwalu Tańca na cały rok - kończy Magdalena Renk-Grabowska, szefowa Klubu Żak, organizatora GFT.

Opinie (18) 1 zablokowana

 • no ładnie pół bańki z miejskiej kasy na ...

  no ładnie pół bańki z miejskiej kasy na ... dla kogo to jest? Kto się tym interesuje? nie można było na żłobki przedszkola - dziury w drogach MOPS? nie kmam

  • 8 20

 • (1)

  TO JEST INWESTYCJA W KULTURE

  • 18 3

  • Choć obcuje z malarstwem na co dzień, to chyba żyję w innym świecie bez "sztuki" i "kultury". Rozumiem alternatywne formy tańca ale to jest dla mnie banda facetów w sukienkach, miotająca się po scenie bez ładu.
   mam nadzieję, że komuś się filmy pomyliły i dał nie ten co trzeba.

   • 1 3

 • Świetnie

  tańca w Gdańsku jest coraz więcej. Do Poznania nam jeszcze daleko, ale mam nadzieje,że z czasem damy radę i jemu dorównać;)

  • 16 4

 • (1)

  festiwal tanca? a gdzie jakies urozmaicenie? Tylko spektakle teatralne. Jakby tanca bylo malo.. przydalaby sie wieksza roznorodnosc w stylach, zeby kazdy znalazl cos dla siebie. Hip-hop, towarzyski, funky styles, dancehall, tance orientalne, breakdance, jazz - mało? To nie jest festiwal......... ;/

  • 2 0

  • To jest festiwal tanca artystycznego, komerche dla malolatow to masz na bruku, poza tym jest tez you cannot dance na tvnie;)

   • 0 0

 • Jak na Tytanicu

  tańce trwają do końca.

  • 5 2

 • drogi głupcze!!!

  towarzysz Adamowicz tym razem przesadził

  a tym czasem w Gdańsku brakuje szkół dla dzieci (szkół podstawowych) oraz dróg ale naa tańce taka kasa to perdole bedem tanczyl

  • 5 12

 • Hm (1)

  Chętnie bym sobie zobaczył np. Merce Cunningham Dance Company, albo jakichś innych światowych artystów, a nie amatorów. Przecież te ich teatry ruchu (bo nie wiem czy tańcem można to nazwać) to ściema na poziomie teatrzyku studenckiego i nawet do Wycichowskiej naprawdę im daleko. I te pseudointelektualne komentarze....Taka kasa i zamiast zaprosić kogoś ze świata, to na swoje premiery środki przeznaczylii.

  • 9 2

  • Całkowicie się z tym zgadzam...
   Jakiś porządny zespół by zaprosili...a nie nastolatki w solo....
   NUUUUUDDDDDAAAAA.....

   • 1 0

 • a bilety na zkm w gore

  qwa.pałac na g*wnianym fundamencie.

  • 3 3

 • kultur wa

  ogólnie super! malkontentom trza powiedzieć: w mordę jeża, kultury Ci trzeba... 0,8 M to jest oszczędność wynikająca z taniego przetargu na "nową słowackiego" - dobrze zainwestowane.... ESK 2016 jest tego warta, choć szanse raczej marne... love u all.. choć czy ja wiem?

  • 1 0

 • ŻAK jest słaby (1)

  może idea i fajna, może fajnie, że tyle pieniędzy przeznacza się na kulturę, może miasto ma takie pieniądze w budźecie i chciało w ten sposób je rozdysponować, ale jeśli dyrektor Żaka siedzi na stanowisku 26 lat, to wg mnie to jest jakiś układ, tam się nic nie zmieni, i jest tak coraz gorszy klimat, sprywatyzować Żaka! Niech sam na siebie zarabia!

  • 3 2

  • I widzę od dawna te same twarze, promowane na siłę...nie dopuszcza się ludzi, którzy wnieśli by coś nowego, inne style tańca współczesnego inne tematy?!

   Pieniędzy jednak na taniec mi nie szkoda, raczej powiedziałabym, że są znikome: nie wiem czy krytykujący wiedzą, że tancerz w Polskim teatrze zarabia grosze..czyli około 1500 zł miesięcznie a nawet i mniej.
   Pozdrawiam

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?