• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Festiwal Tańca 2021

Na jesienną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Tańca złożą się dwa wieczory. W sobotę zapraszamy na spotkanie z najnowszymi produkcjami trójmiejskich tancerek: solo "My hopelessness" Joanny Woźnej oraz "Mirroring" - powstał w ramach rezydencji we współpracy z mentorami Ulriqą Fernqvist i Peterem Svenzonem - założycielami szwedzkiego teatru Art Of Spectra. W niedzielę zaprezentujemy spektakl Évy Dudy z Węgier, która gościła w Klubie Żak jako opiekunka rezydencji w 2019 roku. Zobaczymy choreografię "Mirror", która jest podsumowaniem dziesięciu lat twórczości artystki.

13. Gdański Festiwal Tańca / jesień
20.11.2021 / G.19.00 / Klub Żak
MIRRORING / Magdalena Kowala, Anna Zglenicka
MY HOPELESSNESS / Joanna Woźna
21.11.2021 / G. 19.00 / Klub Żak
MIRROR / Éva Duda Dance Co

MIRRORING / Magdalena Kowala, Anna Zglenicka
chor. i wyk.: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka (Hertz Haus) / współpraca artystyczna:
Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon / muz.: Wojciech Wilk / premiera Klub Żak 20.08.2021 / 40
min

"Mirroring" to kolejny duet trójmiejskiego zespołu Hertz Haus, który ma na swoim koncie kilka znaczących produkcji. Wśród nich wyróżniają się "Solo na cztery kaski i stracony czas" w choreografii Anny Piotrowskiej - jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek polskiej sceny tańca oraz "102,5" - duet nagrodzony na konkursie SzoloDuo w Budapeszcie (1. miejsce i nagroda publiczności), na tegorocznym 3,2,1.. taniec! w Krakowie i MyMove w Tarnowie.

Po premierze "Mirroring" na Gdańskim Festiwalu Tańca Łukasz Rudziński pisał: "Mirroring" w całości organizuje wielka fizyczna bliskość pomiędzy Magdaleną Kowalą i Anną Zglenicką (wsparciem artystycznym również służyli Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon). (...) Ich ruch często jest lustrzanym odbiciem, którego granica przebiega pomiędzy ich dłońmi. Wiele też jest tu statycznych póz, wyłanianych na kilka sekund ze światła. Najwięcej jednak bliskości.

Bardzo precyzyjnie wykonane są sekwencje podnoszeń w przysiadzie - dziewczyny co chwila zamieniają się w roli tej, która trzyma kilkanaście centymetrów nad ziemią tę drugą. Niemal każda z tych cielesnych ewolucji, niezależnie od tego, jak blisko fizycznie dziewczyny nie byłyby ze sobą, prezentowana jest na chłodno - z zimnym, wbitym w przestrzeń wzrokiem. Emocjonalny chłód między tancerkami bardzo mocno kontrastuje z pełnym, fizycznym zbliżeniem ocierającym się o perwersję, gdy jedna prowadzi drugą trzymając rękę na jej kroczu, podczas gdy ona wygięta tyłu opiera się o jej ramiona. Zglenicka i Kowala mają do siebie pełne zaufanie i znakomicie współpracują zarówno w parterze, jak i wtedy, gdy jedna nieoczekiwanie dla widzów wskakuje na drugą. W pierwszej części spektaklu ten ruch jest jednak spokojny i powolny. Zmienia się to w drugiej części, gdy nieoczekiwanie elementem inscenizacyjnym stają się dwumetrowe sztuczne warkocze tancerek." (facebook.com/GdanskiFestiwalTanca - opis albumu zdjęć z 20.08.2021)

Anna Zglenicka - absolwentka Teatrologii UG, i Intermediów na gdańskiej ASP. Studiowała Taniec w kulturze fizycznej na AWF-ie w Poznaniu. Zdobywa umiejętności i wiedzę na warsztatach tańca współczesnego w Polsce, Tel Awiwie i Londynie. W 2017 nagrodzona indywidualnym wyróżnieniem dla najlepszej tancerki na festiwalu "Otwórz Oczy" w Słupsku. Oprócz tańca zajmuje się sztukami wizualnymi.

Magdalena Kowala - rozpoczęła swoją drogę taneczną w Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek w projektach łączących hip hop z tańcem współczesnym. Po przeprowadzce do Gdańska brała udział w spektaklach realizowanych przez Sopocki Teatr Tańca oraz Teatr Znak. Interesuje się sceną taneczną Izraela, brała udział w warsztatach techniki ruchu Gaga w Tel Awiwie oraz w Londynie.

MY HOPELESSNESS / Joanna Woźna
chor. i wyk.: Joanna Woźna (Hertz Haus) / premiera Klub Żak, 23.08.2021 / 7min
"My hopelessness" Joanny Woźnej "dosłownie z hukiem otworzyło wieczór pokazów. (...) Mocny początek tancerka kontynuowała wyrazistym i bardzo technicznym tańcem oraz śmiałym pomysłem zdzierania z siebie kolejnych warstw ubrania." Pisała Natalia Szafrankiewicz po pokazie spektaklu na Solo Dance Contest. Joanna Woźna, zawodowa programistka, której pasją jest taniec współczesny. W ramach zajęć w olsztyńskiej Pracowni Pryzmat brała udział w spektaklach w Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej, w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i na festiwalu Altofest w Neapolu. Obecnie współtworzy trójmiejski kolektyw Hertz Haus. Szczególnie interesuje ją floorwork, animal flow, kontakt improwizacja i praca z ciężarem.

MIRROR / Éva Duda Dance Co
wyk.: Gabriella Bacsó, Márton Csuzi, Csongor Füzesi, Júlia Gaál, Gábor Ivanov, Levente
Lukács / Dániel Dragos, Zsófia Temesvári, Anna Szilvási / reż. i chor.: Duda Éva / muz.:
Péter Kunert, Ábris Gryllus, Astor Piazzola Musical editor: Jeromos Kovács / światła: József
Pető / asystent chor.: Beatrix Csák / koordynacja: Ágnes Huszár / współpraca artystyczna:
Gregor Lustek, Rosana Hribar / przy wsparciu: National Dance Theatre Budapest, EMMI
(Ministry of Human Capacities), NKA (National Cultural Fund), Government Office of
Capital City Budapest 11th District Újbuda, Summa Artium Private Cultural Fund,
Workshop Foundation / premiera: marzec 2020 / 40 min.

MIRROR to spektakl stworzony jako podsumowanie dziesięciolecia istnienia Éva Duda Dance Co. To jedna z najczystszych prac zespołu, wykonana przez niezwykle sprawnych tancerzy, którzy prezentują pełnię swoich możliwości. Następujące po sobie dynamiczne, intensywne sekwencje, impulsywne partnerowania i prawie całkowity bezruch, noszą piętno unikalnego stylu Évy Dudy, charakteryzującego się dużą dynamiką i fizycznością. "Język ruchowy jest oszałamiający, nie wydaje się nawet ludzki: jakby byli w stanie rozciągnąć ciała poza granice zdolności poruszania się człowieka... Praca Évy Dudy i jej

zespołu jest nie do pominięcia na węgierskiej scenie tanecznej. MIRROR to szczery i estetyczny hołd dla całej twórczości zespołu." pisała po premierze Brigitta Bodza Korsós. Éva Duda Dance Co jest jedną z najlepiej ugruntowanych niezależnych grup tańca współczesnego na Węgrzech. Ich spektakle to wizualnie ekspresyjne choreografie od progresywnych współczesnych dzieł po wysokiej jakości spektakle teatralne z muzyką na żywo i elementami nowego cyrku. Założycielka zespołu - Eva Duda ukończyła Węgierską Akademię Tańca w Budapeszcie i studia z reżyserii scenicznej na University of Arts in Targu- Mures. Jest zapraszana do tworzenia oper i musicali, jako pedagog i mentor przez instytucje i uczelnie m.in. na Węgrzech, w Niemczech Austrii i USA.

Liczba miejsc na widowni zgodna z zobowiązującymi rozporządzeniami sanitarnymi, udział w wydarzeniach w Sali Suwnicowej przy zachowaniu dystansu i w masce. Bilety (obejmują wszystkie prezentacje danego dnia): 25 zł / 20 zł - Karta Do Kultury* / 15 zł - ulgowe* / 10 zł - Karta Tancerza wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1
legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Na spektaklach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w wydarzeniach przy zachowaniu dystansu i w masce. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o
punktualne przybycie. Warunki uczestnictwa w spektaklach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00
do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345
15 90 - w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie. Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym
sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.
Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.
Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Opinie

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?