Gdański Festiwal Muzyczny w hołdzie Chopinowi

Najnowszy artukuł na ten temat Mało wyrazisty Gdański Festiwal Muzyczny
Rezydentką tegorocznej edycji festiwalu jest znakomita pianistka Ewa Pobłocka, a cały festiwal odbędzie się pod hasłem "Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja".
Rezydentką tegorocznej edycji festiwalu jest znakomita pianistka Ewa Pobłocka, a cały festiwal odbędzie się pod hasłem "Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja". mat. prasowe

Dang Thai Son, Orkiestra Kameralna "Amadeus", Kwartet Śląski, Camerata St. Petersburg, przede wszystkim zaś Ewa Pobłocka - przed nami kolejna odsłona Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.Gdański Festiwal jest bez wątpienia największą lokalną imprezą, zogniskowaną wokół szeroko pojętej muzyki poważnej. Jest też sztandarowym wkładem miasta w gdańską ofertę muzyczną, bowiem to inicjatywa miasta legła u podstaw powstania Festiwalu.

Rozpisany przed trzema laty konkurs na realizację tego przedsięwzięcia wygrało Stowarzyszenie Muzyczne "Forza", które przy wydatnej pomocy ze strony Filharmonii Bałtyckiej a także Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przygotowuje z roku na rok coraz ciekawsze wydarzenie muzyczne.

Jednym z podstawowych założeń Gdańskiego Festiwalu Muzycznego jest zapraszanie co roku innego artysty-rezydenta, postaci o znaczących dokonaniach, która współkreuje program całej imprezy i sama prezentuje swoją twórczość. W zeszłym roku tę zaszczytną funkcję pełniła kompozytorka Elżbieta Sikora, tym razem organizatorzy zaprosili do współpracy jedną z najznakomitszych polskich pianistek, Ewę Pobłocką.

Zarówno osoba rezydentki, jak i hasło przewodnie tej edycji Festiwalu (Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja) pozwalały przypuszczać, że dominującą częścią tegorocznego repertuaru będzie muzyka fortepianowa. I rzeczywiście - fortepian pojawi się aż 9 razy, zarówno jako instrument solowy, jak i część zespołów kameralnych.

Już podczas inauguracji, 23 kwietnia w Sali Koncertowej na Ołowiance, wystąpi szwajcarski pianista Gilles Vonsattel, który, mimo młodego wieku, zdobył już znaczną międzynarodową renomę. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll op.54 R. Schumanna, towarzyszyć mu zaś będzie gospodarz budynku - Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Kaia Bumanna.

Następnego dnia, 24 kwietnia, w tym samym miejscu wystąpi słynny Wietnamczyk Dang Thai Son. Dość niedawno mieliśmy okazję posłuchać tego artysty podczas pamiętnego występu z Orchestra of the 18th Century, tym razem jednak wystąpi w solowym recitalu, na który złożą się utwory M. Ravela, C. Debussy'ego oraz F. Chopina.

Ewa Pobłocka pojawi się na scenie czterokrotnie, pierwszy raz 25 kwietnia, aby wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykonać Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna oraz Kwintet fortepianowy J. Brahmsa. Dwa następne jej koncerty odbędą się w Dworze Artusa - 27 kwietnia wystąpi obok innej pianistki, zaś występ 28 kwietnia, będzie muzyczno-literackim spotkaniem z pisarzem Pawłem Huelle, ostatni raz zaś usłyszymy artystkę podczas koncertu zamykającego Festiwal, 30 kwietnia, gdy wykona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PFB Koncert fortepianowy A. Panufnika.

Do najważniejszych (i, z pewnością, najbardziej spektakularnych) pozycji tegorocznej edycji Gdańskiego Festiwalu uznać należy także koncert jednej z wiodących rosyjskich orkiestr - The State Hermitage Orchestra "St-Petersburg Camerata", która 29 kwietnia wystąpi na Ołowiance pod batutą Vladimira Onufrieva. W programie znajdą się arcydzieła rosyjskiej literatury muzycznej autorstwa M. Glinki, P. Czajkowskiego, I. Strawińskiego i S. Prokofiewa.

Program tegorocznej odsłony Gdańskiego Festiwalu Muzycznego uzupełnią: recital wokalny Katarzyny Trylnik (26 kwietnia), wykonanie kwartetu i mszy Józefa Elsnera (27 i 28 kwietnia), jazzowy koncert tria Andrzeja Jagodzińskiego (27 kwietnia), występ niezwykle uzdolnionej gdańskiej pianistki Dominiki Glapiak oraz cieszącego się zasłużonym uznaniem Polskiego Chóru Kameralnego (obydwa koncerty 29 kwietnia).

Opinie (14) 2 zablokowane

 • Muzyka Fryderyka Chopina (Polaka patrioty katolik) odtrutką na wewnętrzną deprecjację polskości

  Wielkim szczęściem jest wzrastać w domu, który się modli rozsiewając Wiarę, Nadzieję i Miłość; który kształtując postawy patriotyczne ukazuje Prawdę, Dobro i Piękno. Był czas, kiedy to na polskich dworach po wieczerzy domownicy i goście słuchali scherzo h-moll Chopina, a przeszywające akordy, pełne buntu i rozpaczy, rozświetlały się nutą kolędy "Lulajże, Jezuniu".
  Chopin do salonów wnosił wzniosłość i ideały. Dowodem na to są słowa Solange, córki George Sand, opisującej kwitnący salon swojej matki. Wspomina ona, że od momentu, gdy w 1836 r. wszedł do niego Chopin, to wszystko się w nim zmieniło. Wymiotło przypadkowych i wulgarnych ludzi, a salon stał się miejscem świętym, miejscem poważnych rozmów, w którym uprawiano sztukę wysoką. Tam Sand czytała wieczorem, to co napisała rano, a Chopin prezentował nowe utwory.

  • 4 6

 • Zamiast czytac te dyrdymaly nade mna polecam tekst w Wysokich Obcasach: (4)

  (..)

  • 1 8

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

   • Lepiej by się stało, gdyby ten pajac pozostał przy literaturze s-f. (1)

    • 0 2

    • Temida Stankiewicz-Podhorecka: "odnosi się wrażenie, że istnieje jakiś scenariusz bardzo precyzyjnie przygotowany, według którego systematycznie dokonuje się dziś niszczenia kultury zakorzenionej w chrześcijaństwie". Paradoksem jest fakt, że Polacy - w większości katolicy - płacąc podatki, finansują instytucje jawnie niszczące polskość i treści chrześcijańskie.

     • 3 1

  • Zamiast czytać michnikowszczyzny niskie loty polecam prasę polską, a w niej liczne artykuły o wielkości Chopina

   Temida Stankiewicz-Podhorecka: (..) Chopin - kompozytor na wskroś polski, narodowy, patriotyczny. No i chrześcijański także, wychowany w katolickim domu i wierzący. Według znawcy Chopina, profesora Mieczysława Tomaszewskiego, znakomitego polskiego muzykologa, Chopin był religijny. W jednym z udzielonych wywiadów profesor Tomaszewski podaje przykłady, które świadczą o sylwetce duchowej i religijności kompozytora. Przywołuje też słynne zdanie George Sand o Chopinie: "Jednego nie mogę mu wybaczyć - jego zasklepienia w katolicyzmie".

   Wysokie Obcasy też mu tego nie mogą wybaczyć?

   • 2 1

 • Popieram sztukę jako "uprawę wewnętrzną" człowieka, ale odnoszę wrażenie, że (1)

  osoby łączące wiarę Chrześcijańską i Chopina w jedną zbitkę pojęciową jak:

  "Wielkim szczęściem jest wzrastać w domu, który się modli rozsiewając Wiarę, Nadzieję i Miłość; który kształtując postawy patriotyczne ukazuje Prawdę, Dobro i Piękno."

  popełniają błąd w stosunku do Boga, który ze sztuką człowieka żyjącego w związku z mężatką (ew. rozwódką) nie miał nic wspólnego.

  Poczytajcie Biblię a przyznacie mi rację, że nic o Bogu nie wiecie a z przykrością stwierdzam, że każdy tzw. "kościół" nie mówi wam prawdy. Nie znacie nawet w całości dekalogu zawartego w całości jedynie w 20 rozdz. Księgi Wyjścia. KOŚCIOŁY ZMIENIAJĄ DEKALOG!

  A pamiętajcie:
  "Choćby ktoś przestrzegał całego PRAWA, a przestąpiłby jedno tylko PRZYKAZANIE, ponosi winę za wszystkie".
  Jakuba 2: 10

  Czytajcie Biblię nieuwarunkowanym doktryną umysłem a zobaczycie więcej. Naprawdę.

  • 0 3

  • Odpowiedziałem na tą Twoją błędną sugestię, że jakoby Bóg ze sztuką (ukazującą wartości), która jest dziełem człowieka (grzesznego) nie miał i nie ma nic wspólnego. Niestety, moja odpowiedź zniknęła. W tej sytuacji mogę Cię jedynie o tym fakcie powiadomić. Pozdrawiam.

   • 0 0

 • czy to rekolekcje?

  wystarczy ze juz sa w PFB wyklady!Moze by tak zakonczyc te rekolekcje a zajac sie czyms innym? nudne te 'wypociny'.......
  moze by tak lepiej posluchac muzyki?rekolekcje dawno juz sie skonczyly,swietowanie tez!

  • 1 1

 • Do To ja (1)

  To powtórz tą opinię, byle do rzeczy i w sposób Chrześcijański to się dowiemy, czy rzeczywiście masz coś w tej kwestii sensownego do powiedzenia.

  Również serdecznie pozdrawiam

  • 1 2

  • Moderator z niezrozumiałych dla mnie powodów (odpowiedziałem na Twoje niemądre stwierdzenia) mój post usunął, więc powtórzenie tych samych słów byłoby niegrzecznością w stosunku do moderatora.

   • 0 0

 • szopen

  to spac nie moze od tych miernot

  • 1 1

 • kiedy na dworach

  sluchu nie mieli

  • 0 1

 • jako men

  to slaby byl choroba go niszczyla

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?