• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdański Festiwal Carillonowy

  • piątek - sobota, 4 - 5 sierpnia 2006
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet
Serdecznie zapraszamy na już ósmy coroczny festiwal carillonowy, który odbędzie się w dniach 4-5 sierpnia 2006 na carillonach kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. W tym roku wystąpią artyści polscy – Katarzyna Piastowska i Monika Kaźmierczak. Szczegółowe programy będą dostępne podczas koncertów. Koncerty trwają ok. 45 minut, wstęp wolny.

Szczegółowy program koncertów:

Piątek, 4 sierpnia

12.00 – Ratusz Głównego Miasta – Katarzyna Piastowska
16.30 – kościół św. Katarzyny – Monika Kaźmierczak (muzyka niesamowita)

Sobota, 5 sierpnia

12.00 – Ratusz Głównego Miasta – Monika Kaźmierczak (najpiękniejsze aranżacje muzyki dawnej)
16.00 – kościół św. Katarzyny – Katarzyna Piastowska
18.00 – koncert finałowy, kościół św. Katarzyny – Katarzyna Piastowska, Monika Kaźmierczak. W programie m.in. utwory na 4 ręce.


Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonerką. Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku studiowała Teorię Muzyki, uzyskując w 2003 roku tytuł magisterski. Podczas studiów otrzymywała stypendia naukowe, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta (2002). W 2000 roku brała udział w kursie gry carillonowej, prowadzonym przez prof. Gerta Oldenbeuvinga (Holandia). W 2001 została jedną z miejskich carillonerek. W 2003 roku zdobyła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo (Holandia). W tym samym roku dzięki stypendium Huyghensa zaczęła studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej (Amersfoort), otrzymując w roku 2004 jako pierwsza Polka tytuł Bachelor of Music in Carillon. W 2004 roku zdobyła także drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo (Holandia). W roku 2005 uzyskała tytuł magisterski Master of Arts w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej. Aktywnie koncertuje, m.in. w Irlandii, Holandii, Litwie, Danii, Francji i Belgii.

Katarzyna Piastowska urodziła się 10.11.1981 r. w Słupsku. Edukację muzyczną rozpoczęła równolegle z nauką w szkole podstawowej w 1988 r., w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Słupsku, skąd pochodzi. Do największych sukcesów muzycznych w tym czasie należały: zdobycie tytułu laureata dla duetu fortepianowego w VII przesłuchaniach zespołów muzycznych na Kociewiu, w Stargardzie Gdańskim, w 1992 r., oraz 3-cie nagrody w konkursach fortepianowych na interpretację własną, odbywające się corocznie w PSM I st. w Słupsku. W 1994 r. otrzymała Dyplom Ukończenia PSM I st. i w tym samym roku zaczęła dalszą edukację muzyczną w klasie fortepianu w PSM II st. w Słupsku. W 1996 r. ukończyła naukę w szkole podstawowej i zdała egzaminy do II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Słupsku. Tutaj rozwinęła swoje inne zainteresowania tj.: sztuka teatralna, j. polski i sport, uczestnicząc w II i III Szkolnych Zmaganiach Teatralnych i grając główną rolę, za którą uzyskała I i II nagrodę.

W dziedzinie sportu K.P. brała udział w międzyszkolnych zawodach tenisa stołowego. Będąc w klasie maturalnej zaangażowała się w działalność kabaretową, która trwała do czasu ukończenia II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku. Jako jedna z 5-ciu aktorów kabaretu młodzieżowego występowała w nim na imprezach kulturalnych w Słupsku.

W 2000 r. K.P. zdała egzaminy dyplomowe w PSM II st. oraz maturę w II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku. W tym samym roku rozpoczęła studia muzyczne w Gdańsku w Akademii Muzycznej na Wydziale I Kompozycji i Teorii Muzyki, sp. Teorii Muzyki. Carillonem zainteresowała się w 2003 r. w związku z możliwością uczestnictwa w kursie carillonowym w Holandii, w Amersfoort. Tam, w ramach 2-tygodniowego stypendium Sokrates zdobyła pierwszą wiedzę na temat sztuki carillonowej i problemów wykonawczych na tym instrumencie. Postanawiając rozwijać swoje nowe zainteresowanie w Gdańsku, brała udział w kursach prowadzonych tu kilka razy do roku przez holenderskiego carillonera, G. Oldenbeuvinga. W 2005. r. uzyskała akademickie stypendium na 4- miesięczny wyjazd do Amersfoort, aby tam rozwijać praktykę carillonową. Obecnie pisze pracę mgr na temat współczesnej twórczości carillonowej w Niderlandach. We wrześniu tego roku spodziewa się otrzymać Dyplom Ukończenia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od nowego roku akademickiego będzie studiować w Szkole Carillonowej Amersfoort w ramach stypendium podyplomowego holenderskiego Programu Huygens. Od października K.P. stanie się także studentką trybu zaocznego Gdańskiej Akademii Muzycznej wydziału instrumentalnego, klasy fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego



Opinie

Sprawdź się

Rzeźba z brązu na sopockim deptaku z parasolem upamiętnia barwną postać związaną z Sopotem. Jest to?