• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańska Mozaika. Mieszkańcy tworzą wystawę o Gdańsku

Projekt Muzeum Gdańska to cykl dwugodzinnych warsztatów dla dziesięciorga gdańszczanek i gdańszczan oraz sympatyków historii miasta. Na spotkaniach każdy prezentuje przyniesiony przez siebie przedmiot i dzieli się z innymi uczestnikami jego historią. Osobiste pamiątki i ich historie zostają skatalogowane, a najciekawsze z nich w przyszłości znajdą się na wystawie stałej w Muzeum. W październiku odbędą się pierwsze oficjalne zajęcia, a sam projekt będzie kontynuowany w 2020 r. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i wymaga rezerwacji miejsc.

lip 23

wtorek, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 200 zł
lip 29

poniedziałek, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
- Każdy mieszkaniec naszego miasta może mieć swój wkład w to, jak będzie wyglądała opowieść o naszym mieście. Dla naszego Muzeum liczy się każda opowieść, każdy punkt widzenia. Wszystkie tworzą różnorodną, wielobarwną mozaikę, z której składa się Gdańsk. Świadectwa uczestników i ich przedmioty w zamierzeniu mają się znaleźć na planowanej wystawie stałej w nowym Muzeum Gdańska. Muzeum stworzonego przez naszą społeczność - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na warsztaty należy przyjść z wybraną opowieścią i przedmiotem, który ilustrować będzie ją na wystawie. Przyniesiony przedmiot może zaś bezpośrednio, bądź tylko symbolicznie wiązać się z opowieścią. Może nim być rodzinna pamiątka lub znalezisko z niedzielnego spaceru.

Moc gdańskich opowieści

Warsztaty odbywają się w kilkuosobowych grupach, by każdy miał możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z przyniesionym przedmiotem oraz wysłuchania innych. Będzie to też okazja to poznania pomysłów na nową wystawę oraz skonfrontowania ich z uczestnikami warsztatów.

- Warto wziąć udział w warsztatach i wnieść wkład w przygotowanie wystawy ukazującej 1000-letnią historię Gdańska - miejsc, rzeczy czy wydarzeń, dzięki którym jest on wyjątkowym miastem. To w naszych własnych doświadczeniach czasem najłatwiej tę wyjątkowość dostrzec. To niepowtarzalna okazja, aby osobiste historie, które osadzone są w Gdańsku, znalazły się obok tych, z których miasto już słynie i które świadczą o jego fenomenie. - mówi dr Andrzej Hoja, kierownik Oddziału Głównego i pomysłodawca warsztatów.

Podczas warsztatów uczestnicy nie muszą przekazywać do Muzeum swoich przedmiotów. Opowieść oraz przedmioty zostaną skatalogowane przez muzealników. Wybrane opowieści znajdą się na wystawie stałej.

Najbliższe warsztaty, prowadzone przez pracowników Muzeum, odbędą się w Domu Uphagena we wtorek, 15 października 2019, o godz. 16.00 oraz sobotę, 19 października 2019, o godz. 13.00. Spotkanie potrwa około 2 godziny. Chęć udziału należy zgłosić poprzez formularz internetowy: https://forms.gle/p5KNpfeCWSv2SVU3A

Informacja o biletach

- obowiązują zapisy

Opinie

Sprawdź się

Co będzie można zobaczyć w NOMUS?