stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Jesień Pianistyczna (1 opinia)

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

15 listopada zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W podróży przez muzyczną Europę zabierze nas Yu Kosuge.

Grecki dyrygent, wykształcony w Rosji Dimitris Botinis zaproponował bardzo efektowny program, ukazujący zarówno wszelkie barwy orkiestry, jak i pozwalający popisać się soliście. W popularnym koncercie Griega wystąpi młoda Japonka Yu Kosuge, która świetnie sprawdza się w wirtuozowskim repertuarze (ma ona na swoim koncie między innymi nagranie etiud Chopina i Liszta). Koncert rozpocznie uwertura Berlioza Karnawał rzymski, która ukazuje w pełni możliwości romantycznej orkiestry. Uwertura ta pierwotnie powstała z myślą o operze Benvenuto Cellini, która okazała się jednak nieudanym przedsięwzięciem. Po paru latach, kiedy kompozytor opublikował uwerturę do tej opery w lekko zmienionej formie i pod nowym tytułem, okazała się ona niezwykłym sukcesem.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert fortepianowy a-moll Griega ma wiele cech wspólnych z powstałym ponad 20 lat wcześniej Koncertem fortepianowym a-moll Schumanna w tej samej tonacji. Jednak wiele też różni te dzieła. Przede wszystkim koncert Griega jest bardziej efektowny i wirtuozowski. Grieg nadaje mu też wyraźnie narodowego charakteru poprzez stosowanie w pierwszej części zwrotów melodycznych charakterystycznych dla norweskiej muzyki ludowej, jak i wprowadzenie tematów norweskich tańców w trzeciej części.

I wreszcie Pietruszka - jeden z pierwszych baletów Strawińskiego. Powstał on w latach 1910-1911 i od razu spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności (już za parę lat premiera kolejnego baletu Strawińskiego - Święto wiosny okaże się skandalem). Po drugiej wojnie światowej Strawiński zrewidował instrumentację swego baletu i w tej wersji usłyszymy Pietruszkę na dzisiejszym koncercie

PROGRAM
Piątek, 15/11/2019, 19:00
Sala Koncertowa


W podróży przez muzyczną Europę

Orkiestra Symfoniczna PFB
Dimitris Botinis - dyrygent
Yu Kosuge - fortepian
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Hector Berlioz - Uwertura Karnawał rzymski op. 9 [6']
Edvard Grieg - Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30']
Przerwa [20']
Igor Strawiński - Pietruszka (wersja 1947) [33']


Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: