• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Jesień Pianistyczna

17 listopada zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskiej Jesieni Pianistycznej.

Julianna Awdiejewa nie ogranicza się, jak wielu laureatów konkursów chopinowskich, do repertuaru romantycznego. Równie chętnie sięga ona po Beethovena co Prokofiewa, do Schuberta czy do Schumanna. Program jej recitalu jest złożony z dzieł trzech romantyków, ukazuje trzy różne idiomy fortepianowego stylu romantyzmu i trzy różne postawy kompozytorskie. Najbliższy nam Chopin, tak jeszcze klasyczny w podejściu do formy, a tak romantyczny w używanych środkach wyrazów. Chopin zaadoptował stworzone przez innych gatunki (jak przejęty od Johna Fielda nokturn), przekształcił i napełnił zupełnie nową treścią klasyczne formy (jak preludium czy scherzo) czy wreszcie wprowadził formy nowe jak balladę (wprawdzie ballada miała genezę sięgającą średniowiecza - ale nikt przed Chopinem nie pisał ballad instrumentalnych). Jednak najbardziej unikalnymi formami Chopina są polonezy i mazurki w których zawarł całą swoją tęsknotę za ojczyzną.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Cykl Utworów fantastycznych op. 12 Schumanna to już w pełni dojrzały przykład programowej twórczości niemieckiego romantyka. Schumann uwielbiał Chopina, ale od pewnego momentu przestał go rozumieć. Zamiłowanie do fantastyki, ukryte treści programowe to znaki rozpoznawcze kompozycji Schumanna.

I wreszcie Schubert - romantyk tak często próbujący zmieścić się w klasycznych formach. Potężna Fantazja C-dur op. 15 należy do najbardziej beethovenowskich dzieł wiedeńskiego kompozytora. Zakończona fugą, złożona z czterech części następujących po sobie attaca kompozycja jest wyzwaniem dla każdego koncertującego pianisty.


Niedziela, 17/11/2019, 18:00
Sala Kameralna


W duchu romantyzmu

Julianna Awdiejewa - fortepian

Program:
Fryderyk Chopin - Nokturn cis-moll op. posth. [6']
Fryderyk Chopin - Nokturn F-dur nr 1 op. 15 [4']
Fryderyk Chopin - Ballada As-dur op. 47 [7']
Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 45 [5']
Fryderyk Chopin - Scherzo cis-moll op. 39 [7']
Fryderyk Chopin - 3 Mazurki op. 59 [9']
Fryderyk Chopin - Polonez fis-moll op. 44 [10']
Przerwa [20']
Robert Schumann - Utwory fantastyczne op. 12 [24']
Franz Schubert - Fantazja C-dur Wanderer D. 760 [22']


Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to: