• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania - premiera książki

Z przyjemnością pokażemy publikację "Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania". Na spotkaniu porozmawiamy o mitach i stereotypach związanych z Gdańskiem w XVII wieku oraz o postaci Mikołaja Volckmara! 28 lutego o 18.00 w sieni IKM. Rozmowę w prof. Edmundem Kizikiem oraz Maria Apoleika (Psie Sucharki) poprowadzi Łukasz Kozak. Będzie również okazja do zakupu publikacji i otrzymania autografów od autorów.

W roku 1612 w Gdańsku wydano rozmówki łacińsko-niemiecko-polskie Nicolausa Volckmara. Rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie zwykli odbywać na rynku, w drodze do kościoła, szykując się, a potem bawiąc na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na grach i zabawach towarzyskich czy spotykając się przy rodzinnym obiedzie. Śmieją się, plotkują, stroją i oburzają, kłócą, denerwują, chorują i martwią. Ludzie jak my - tylko w XVII wieku.

Możemy poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. Wiele razy pomyśleć "Nic się nie zmieniło", a parę razy stwierdzić "Uff, dobrze, że tak wiele się zmieniło". Ten podręcznik staje się źródłem wiedzy o mieście, zwyczajach, języku, a nawet o trzech językach jednocześnie. Do niedawna tego typu starodruki dostępne były w czytelniach bibliotek naukowych i to nielicznych. Teraz możemy je przeczytać na ekranach naszych komputerów czy smartfonów. Co to zmienia?

Szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów zwiększa potencjał ich ponownego wykorzystania. My postanowiliśmy wybrać najciekawsze rozmówki Volckmara i zilustrować je w formie kolorowanek. Tym samym po pierwsze pokazać Gdańsk w XVII wieku, tę perłę w koronie, z trochę innej strony - nie z perspektywy wysoko urodzonych mieszczan goszczących królów w swoich progach, ale drobnych kupców, mieszczan, służących, gospodyń czy flisaków handlujących zbożem. Po drugie pokazać niepowtarzalne i kompletne źródło historyczne dostępne dla każdego z poziomu ekranu komputera dzięki najlepszej polskiej bibliotece cyfrowej polona.pl.

Do przygotowania ilustracji zaprosiliśmy Marię Apoleikę Psie Sucharki do konsultacji merytorycznej prof. Edmunda Kizika.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?