• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk udostępni artystom lokale użytkowe

Aleksandra Wrona
16 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dzisiaj w lokalu przy ul. Na Zaspę 34 odbyła się uroczysta inauguracja programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Dzisiaj w lokalu przy ul. Na Zaspę 34 odbyła się uroczysta inauguracja programu Gdańskie Otwarte Pracownie.

Gdańskie Otwarte Pracownie to program skierowany do lokalnych artystów. Będą mogli wynająć od miasta na preferencyjnych warunkach lokale pochodzące z komunalnego zasobu lokali użytkowych i urządzić tam swoje pracownie. W zamian będą zobowiązani do przeprowadzenia działań służących upowszechnianiu aktywności twórczej i włączeniu w nią publiczności i mieszkańców.



- Program kierujemy do artystów związanych z Gdańskiem. W procedurze konkursowej będą mogli uzyskać miejsce do prowadzenia pracy twórczej na bardzo preferencyjnych warunkach w zamian za udostępnienie przestrzeni pracowni dla publiczności i mieszkańców. Formę i czas udostępnienia określi sam twórca. Program jest atrakcyjny zarówno dla artystów, jak i lokalnych społeczności - mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.
Dostępne lokale

Co sądzisz o programie Gdańskie Otwarte Pracownie?

Projekt powstał dzięki współpracy Biura Prezydenta ds. Kultury, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego oraz Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych i realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. W tym momencie dostępnych jest pięć lokali: jeden w Oliwie (al. Grunwaldzka 498/9 zobacz na mapie Gdańska), jeden we Wrzeszczu (ul. Jana Dekerta 3 zobacz na mapie Gdańska), dwa w Nowym Porcie (ul. Na Zaspę 19 zobacz na mapie Gdańska, ul. Na Zaspę 34D zobacz na mapie Gdańska) i jeden na Oruni (ul. Żuławska 101 zobacz na mapie Gdańska).

- Miasto Gdańsk na cele programu udostępni rocznie pulę 5-10 lokali pochodzących z komunalnego zasobu lokali użytkowych. Część lokali usytuowana będzie w rejonach miasta, które wymagają szczególnego ożywienia - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - W wynajętych lokalach artyści będą mogli, oprócz pracy twórczej, prowadzić sprzedaż swoich prac i usług.
Do konkursu mogą przystąpić zarówno absolwenci uczelni artystycznych i członkowie organizacji twórczych, jak i twórcy nieprofesjonalni na podstawie rekomendacji wystawionych przez środowiska twórcze. Powinni posiadać dorobek artystyczny, który możliwy jest do przedstawienia w formie zbioru prac, publikacji czy nagrań. Muszą też przedstawić harmonogram nieodpłatnych działań prezentujących publiczności dorobek, proces pracy twórczej lub też działań z zakresu edukacji artystycznej i upowszechniania wybranej dziedziny sztuki. Listę dostępnych lokali można sprawdzić na stronie www.gznk.pl.

  • Lokale udostępnione do wynajęcia artystom.
  • Lokale udostępnione do wynajęcia artystom.
  • Lokale udostępnione do wynajęcia artystom.
  • Lokale udostępnione do wynajęcia artystom.
  • Lokale udostępnione do wynajęcia artystom.


Zobacz także: Przestrzeń sztuki WL4 do wyburzenia. Artyści szukają nowego miejsca

Koszt najmu

Za użytkowanie pracowni artyści poniosą koszt:
  • 10 proc. wskazanej w ofercie stawki bazowej - dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z wyłączeniem handlu
  • 30 proc. wskazanej w ofercie stawki bazowej - dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z możliwością handlu.

Wspomniana stawka bazowa jest to stawka za 1 m kw. powierzchni użytkowej komunalnego lokalu użytkowego, ustalana corocznie dla poszczególnych stref bez względu na rodzaj prowadzonej w ich obrębie działalności w oparciu o przeprowadzane badanie rynku. Jest ona podawana do publicznej wiadomości w formie zarządzenia najpóźniej w IV kwartale roku poprzedzającego - aktualna wysokość kwotowa będzie znana pod koniec tego tygodnia.

Najemca podpisze umowę na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Po wygaśnięciu umowy będzie mu przysługiwało pierwszeństwo w ponownym ubieganiu się o ten lokal.

Wybór najemcy

O tym, kto zajmie poszczególne lokale zadecyduje prezydent Miasta Gdańska po zapoznaniu się z opinią komisji. W skład komisji wchodzić będą przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Samorządowego Zakładu Budżetowego, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Już w tym tygodniu będzie można aplikować o jeden z dostępnych lokali. W tym celu należy sprawdzić pulę lokali na stronie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, po czym złożyć swoją ofertę w znajdującym się na stronie formularzu. Oferta powinna zawierać program działań angażujących mieszkańców i publiczność we współtworzenie kultury.

Miejsca

Opinie (40) 6 zablokowanych

  • mama artysty (1)

    Ludzie nie macie pojęcia o tym jak żyje artysta, jak czasem brakuje mu pieniędzy na jedzenie, jak czeka na pieniądze za obraz ,nie wiecie tego, więc zejdżcie na ziemię .To bardzo dobry pomysł i przydał by się do pomocy dla artystów jakiś menadżer do prowadzenia spraw papierkowych -mama artysty Grażyna Kobus

    • 1 1

    • Moze synek nie taki zdolny skoro za obrazy nie chcą płacić...moze iść do innej pracy... i nie mówię tu o kasie w markecie ale jakaś korporacja itp

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?

 

Najczęściej czytane