Wiadomości

Gdańsk udostępni artystom lokale użytkowe

Dzisiaj w lokalu przy ul. Na Zaspę 34 odbyła się uroczysta inauguracja programu Gdańskie Otwarte Pracownie.
Dzisiaj w lokalu przy ul. Na Zaspę 34 odbyła się uroczysta inauguracja programu Gdańskie Otwarte Pracownie. mat. prasowe GZNK

Gdańskie Otwarte Pracownie to program skierowany do lokalnych artystów. Będą mogli wynająć od miasta na preferencyjnych warunkach lokale pochodzące z komunalnego zasobu lokali użytkowych i urządzić tam swoje pracownie. W zamian będą zobowiązani do przeprowadzenia działań służących upowszechnianiu aktywności twórczej i włączeniu w nią publiczności i mieszkańców.- Program kierujemy do artystów związanych z Gdańskiem. W procedurze konkursowej będą mogli uzyskać miejsce do prowadzenia pracy twórczej na bardzo preferencyjnych warunkach w zamian za udostępnienie przestrzeni pracowni dla publiczności i mieszkańców. Formę i czas udostępnienia określi sam twórca. Program jest atrakcyjny zarówno dla artystów, jak i lokalnych społeczności - mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.
Dostępne lokale

Co sądzisz o programie Gdańskie Otwarte Pracownie?

to świetny pomysł, dobrze, że miasto wspiera artystów 65%
miasto powinno inwestować w kulturę, ale ten projekt jest nietrafiony 10%
tańsze lokale bardziej przydałyby się młodym przedsiębiorcom 21%
nie wiem, nie interesuję się kulturą 4%
zakończona Łącznie głosów: 200
Projekt powstał dzięki współpracy Biura Prezydenta ds. Kultury, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego oraz Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych i realizuje założenia Programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. W tym momencie dostępnych jest pięć lokali: jeden w Oliwie (al. Grunwaldzka 498/9 zobacz na mapie Gdańska), jeden we Wrzeszczu (ul. Jana Dekerta 3 zobacz na mapie Gdańska), dwa w Nowym Porcie (ul. Na Zaspę 19 zobacz na mapie Gdańska, ul. Na Zaspę 34D zobacz na mapie Gdańska) i jeden na Oruni (ul. Żuławska 101 zobacz na mapie Gdańska).

- Miasto Gdańsk na cele programu udostępni rocznie pulę 5-10 lokali pochodzących z komunalnego zasobu lokali użytkowych. Część lokali usytuowana będzie w rejonach miasta, które wymagają szczególnego ożywienia - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - W wynajętych lokalach artyści będą mogli, oprócz pracy twórczej, prowadzić sprzedaż swoich prac i usług.
Do konkursu mogą przystąpić zarówno absolwenci uczelni artystycznych i członkowie organizacji twórczych, jak i twórcy nieprofesjonalni na podstawie rekomendacji wystawionych przez środowiska twórcze. Powinni posiadać dorobek artystyczny, który możliwy jest do przedstawienia w formie zbioru prac, publikacji czy nagrań. Muszą też przedstawić harmonogram nieodpłatnych działań prezentujących publiczności dorobek, proces pracy twórczej lub też działań z zakresu edukacji artystycznej i upowszechniania wybranej dziedziny sztuki. Listę dostępnych lokali można sprawdzić na stronie www.gznk.pl.Zobacz także: Przestrzeń sztuki WL4 do wyburzenia. Artyści szukają nowego miejsca

Koszt najmu

Za użytkowanie pracowni artyści poniosą koszt:
  • 10 proc. wskazanej w ofercie stawki bazowej - dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z wyłączeniem handlu
  • 30 proc. wskazanej w ofercie stawki bazowej - dla osób prowadzących osobiście działalność twórczą lub artystyczną z możliwością handlu.

Wspomniana stawka bazowa jest to stawka za 1 m kw. powierzchni użytkowej komunalnego lokalu użytkowego, ustalana corocznie dla poszczególnych stref bez względu na rodzaj prowadzonej w ich obrębie działalności w oparciu o przeprowadzane badanie rynku. Jest ona podawana do publicznej wiadomości w formie zarządzenia najpóźniej w IV kwartale roku poprzedzającego - aktualna wysokość kwotowa będzie znana pod koniec tego tygodnia.

Najemca podpisze umowę na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Po wygaśnięciu umowy będzie mu przysługiwało pierwszeństwo w ponownym ubieganiu się o ten lokal.

Wybór najemcy

O tym, kto zajmie poszczególne lokale zadecyduje prezydent Miasta Gdańska po zapoznaniu się z opinią komisji. W skład komisji wchodzić będą przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Samorządowego Zakładu Budżetowego, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Już w tym tygodniu będzie można aplikować o jeden z dostępnych lokali. W tym celu należy sprawdzić pulę lokali na stronie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, po czym złożyć swoją ofertę w znajdującym się na stronie formularzu. Oferta powinna zawierać program działań angażujących mieszkańców i publiczność we współtworzenie kultury.

Opinie (40) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

25

lipca

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

26

lipca

10. Międzynarodowy Festiwal... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Nowe lokale: tapasy, pizza i kuchnia amerykańska
Nowe lokale: tapasy, pizza i makarony
Do Hollywood po marzenia. Historia muzyka z Gdyni
Przeprowadził się z Gdyni do Hollywood

Kulinaria

Nie dostała kawy do prywatnego kubka przez "ryzyko zatrucia"
Nie dostała kawy do prywatnego kubka
Nowe lokale: tapasy, pizza i kuchnia amerykańska
Nowe lokale: tapasy, pizza i makarony

Sprawdź się

W ilu językach można wysłuchac opowieści o historii Katowni, siedzibie Muzeum Bursztynu w Gdańsku?