Gdańsk świętuje urodziny Güntera Grassa

Na wystawie w Gdańsku zostaną zaprezentowane mało znane w Polsce, abstrakcyjne prace Herberta Zangsa, który studiował sztuki plastyczne razem z Grassem.
Na wystawie w Gdańsku zostaną zaprezentowane mało znane w Polsce, abstrakcyjne prace Herberta Zangsa, który studiował sztuki plastyczne razem z Grassem. mat. prasowe

Huczne obchodzenie urodzin Güntera Grassa to w Gdańsku tradycja. I chociaż tym razem Noblista nie weźmie w nich udziału osobiście, warto zapoznać się z planem imprez inspirowanych jego twórczością. Dwie duże wystawy, spotkania autorskie, wykłady i przeróżne warsztaty - to tylko część przygotowanych atrakcji.


Ostatni raz Günter Grass gościł w Trójmieście w czerwcu 2012 roku.
Ostatni raz Günter Grass gościł w Trójmieście w czerwcu 2012 roku. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Świętowanie 86. urodzin autora "Blaszanego bębenka" rozpocznie się w piątek, 27 września. Tego właśnie dnia zostanie otwarta wystawa "Zangs u Grassa. Formacje strukturalne" w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zobacz na mapie Gdańska. To duże wydarzenie, bo prace tego artysty po raz pierwszy zostaną pokazane w Polsce.

- Herbert Zangs to przyjaciel Grassa ze studiów plastycznych - mówi Marek Kraska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Na organizowanej przez nas wystawie zaprezentowane zostaną prace z niemal czterech dekad jego twórczości, w tym bardzo ciekawe obiekty inspirowane pracami Duchampa.

Abstrakcyjne prace Zangsa nawiązują do tradycji dadaistów i surrealistów. W gdańskiej galerii pojawią się m.in. pomalowane na biało obiekty z cyklu "Zabielenia" i "Drippingi" inspirowane malarstwem Pollocka.

- To doskonałą okazja, żeby zaznajomić się z bogatym dorobkiem tego nietuzinkowego artysty, który w Polsce nie jest specjalnie znany - przekonuje Kraska.

Komu abstrakcyjne prace Zangsa nie przypadną do gustu, będzie mógł podziwiać bardziej tradycyjne w formie dokonania Grassa. Wernisaż jego grafik wraz z uroczystością przekazania jego prac do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska zaplanowano na sobotę, 28 września.

Tego dnia będzie można też posłuchać wykładu "Ut pictura poesis. czyli... jak ugryźć twórczość plastyczną Güntera Grassa?" Magdaleny Olszewskiej. Warto też dodać, że prace Noblisty będzie można kupić - jest to jednak spory wydatek, wahający się w granicach od 350 do 1000 euro.

W planach jest też całe mnóstwo rozmaitych dodatkowych akcji i zajęć twórczych - m.in. warsztaty ceramiczne, taneczne czy plastyczne dla młodszych i nieco starszych odbiorców. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba wcześniej zgłosić chęć udziału.

Natomiast w przyszły weekend, 4 i 5 października, odbędzie się festiwal Grassomania. Piąta edycja tej dobrze już znanej gdańszczanom imprezy inspirowana jest tomem "Ostatnie tańce" Güntera Grassa. Tym razem główną atrakcją będą pokazy performerskie, w których taniec odgrywa kluczową rolę.

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Steller czy Angelika Fojtuch. Tutaj również należy spodziewać się sporej ilości wydarzeń towarzyszących organizowanych przez wrzeszczańskie instytucje kultury: wśród nich będą projekcje filmowe, pokazy tańca współczesnego i huczne after party. Zobacz więcej o Grassomanii.

Gunter Grass w Gdańsku w 2009 roku.

Opinie (113) ponad 10 zablokowanych

 • Czyj jest Gdańsk?

  Polecam ten artykuł,który pokazuję w czyich rękach jest Gdańsk.

  • 48 21

 • I kto bysię spodziewał

  I kto by się spodziewał że ss-mani bedą w polsce na topie i to zupełnie legalnie ,proponuję również urodziny adolfa zrobić z wjazdem v kolumny na długą.

  • 74 31

 • @Marian

  Przeczytałem to właśnie. Treść b.intryguje i zarazem poraża. Potrzeba tu wypowiedzi profesorów i wykwalifikowanych urzędników. Bo to że szkopy systematycznie działają pod nosem naszych ślepych urzędników to widać ciągle. Polacy nie bądźcie naiwni wszyscy dookoła nas są w ofensywie, szczególnie niemcy i żydzi. Nie bądźcie naiwnie bierni.
  2 Przykłady: Rok temu rozdawano niemieckie flagi za darmo obok Długiej na festynie niemieckim przed teatrem- czysta propaganda i skandal.
  Na Euro niemcy rozdawali zagranicznym dziennikarzom książki tj. Niemiecka Tożsamość Gdańska. Jaka tożsamość jak mieli go ledwie 44 lata. A nasi co robili? Hm, jacy nasi. Trójmiasto.de takich rzeczy nie widzi/nie opisuje, a to się dzieje.

  • 23 11

 • Faktycznie święto przeogromne.

  Szkoda że nie w kwietniu. Była by większa feta urodzinowa. Bo razem z wodzem Adolfem

  • 50 21

 • To ten co w SS służył i jest honorowym obywatelem Gdańska?

  • 70 27

 • To jest ich problem nie mój.

  Gunter do WaffenSS zgłosił się dobrowolnie i na ochotnika, z czego był bardzo dumny przed swoimi rodzicami. Walczył na froncie tam gdzie po drugiej stronie walczyli Polacy. W Blaszanym Bębenku opisywał Polaków Obrońców Poczty jako degeneratów i alkoholików. Co nie miało miejsca.
  Prezydent Gdańska nadał mu Honorowe Obywatelstwo, były propozycje żeby mu je zabrać, ale wtedy Gazeta Wyborcza bardzo walczyła,o jego dobre imię.

  • 70 25

 • Nie. To ten co dostał literacką nagrodę Nobla i napisał kilka znakomitych powieści.

  • 16 34

 • @Marian

  Znalazłem pełny zakres wydarzeń i jest to uregulowane jak należy, ale to oczywiście nie zmienia faktu że oni są jak korniki i musimy miec oczy szeroko otwarte na ich podstępne ruchy:
  ''Układ ten poprzedziła konferencja dwa plus cztery dotycząca zjednoczenia Niemiec, w której Niemcy zobowiązały się do zawarcia traktatu potwierdzającego istniejącą granicę. Jeszcze wcześniej, 21 czerwca 1990, parlamenty obu państw niemieckich zapowiedziały potwierdzenie granicy w oddzielnym traktacie. W swych rezolucjach nawiązały wówczas do podpisanego między PRL i NRD układu zgorzeleckiego (1950), jak i do układu PRL-RFN (1970).

  Strona polska zabiegała o zawarcie traktatu, ponieważ żaden z wcześniejszych traktatów nie potwierdzał tej granicy w pełni, a postanowienia traktatu z roku 1970 nie miały obowiązywać zjednoczonych Niemiec. Stanowisko to obok RFN podzielali także alianci zachodni (tj. Francja, USA oraz Wielka Brytania), wskazując na deklarację poczdamską (1945), która stanowiła, że ostateczne potwierdzenie granicy ma nastąpić na konferencji pokojowej, do której nigdy nie doszło. Namiastką jej stała się dopiero konferencja dwa plus cztery. Dlatego z konstytucjonalnego punktu widzenia Niemiec Zachodnich i w kontekście nieuznawania przez aliantów dotychczasowych traktatów za ostateczne, w RFN oficjalnie mówiono, że de iure (ale nie de facto), ziemie niemieckie, które weszły w skład powojennej Polski, znajdują się "pod tymczasową administracją polską".

  Wysiłki polskiej dyplomacji, aby podpisać nowy układ graniczny możliwie wcześnie, tak aby wszedł on w życie jeszcze przed zjednoczeniem Niemiec, nie powiodły się jednak . Ostatecznie umowa podpisana została dopiero 14 listopada 1990 przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych obu państw Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego. Polska ratyfikowała ją 26 listopada 1991, zaś Niemcy 16 grudnia 1991. Umowa weszła w życie w tym samym dniu co Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy 16 stycznia 1992."

  • 10 2

 • jakie 44 lata? Trzeba się było uczyć historii

  Począwszy od XIX wieku Gdańsk należał:
  przez 56 lat do Prus
  przez 47 lat do Cesarstwa Niemieckiego
  przez 2 lata do Republiki Weimarskiej
  przez 20 lat Wolne Miasto Gdańsk (bardziej jednak niemieckie niż polskie)
  przez 6 lat Niemcy nazistowskie

  • 9 10

 • SS to był jego osobisty wybór-z przekonania

  a nagroda-polityczna

  niech sobie żyje jak chce, ale dlaczego Gdańsk obchodzi urodziny kogoś kto dobrowolnie szedł zabijać po stronie okupanta

  • 36 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
warsztaty
lis 24-5.12
Warsztaty - GAK Plama ul.
Zaopatrzenie - kiermasz sztuki
Zaopatrzenie - kiermasz sztuki
kiermasz, imprezy i akcje charytatywne
gru 1-5
środa - niedziela, g. 14:00
Gdańsk
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

W dawnej Katowni mieści się dziś siedziba: