stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie w polskiej myśli politycznej XIX i początków XX wieku

Towarzystwo "Dom Uphagena" serdecznie zaprasza w dniu 29 maja 2019 r. (środa), o godz. 17.00 na wykład pana prof. dr hab. Szczepana Wierzchołowskiego, Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie w polskiej myśli politycznej XIX i początków XX wieku (do 1918).

Podczas wykładu nasz Gość przybliży, jak Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie było postrzegane przez różne polskie opcje polityczne w XIX i na początku XX wieku.

Czekamy na Państwa w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku, wstęp jest wolny.

O Prelegencie:

Pan prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii PAN oraz UMK w Toruniu, jest historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów Pomorza od Gryfii po Królewiec w XIX i na początku XX wieku. Jego publikacje dotyczą problematyki społeczno-politycznej, zwłaszcza polskiego ruchu narodowego, ruchów i partii politycznych, elit politycznych, koegzystencji Niemców i Polaków, kształtowania się nowoczesnych narodów, procesu wszechstronnej modernizacji społeczeństwa te tereny zamieszkałego.

Nasz gość jest współautorem IV tomu syntezy "Historia Pomorza" obejmującego lata 1870-1918 oraz współredaktorem tomu V będącego syntezą dziejów tego obszaru w latach 1918-1939. Spośród innych publikacji wymienić należy: Orzeł czarny i orzeł biały. Problemy modernizacji społeczeństwa polskiego prowincji Prusy Zachodnie w XIX i na początku XX stulecia; Polski ruch narodowy w Prusach Zachodnich w latach 1860-1914; Elity polskiego ruchu narodowego w Poznańskiem i w Prusach Zachodnich w latach 1850-1914; Ignacy Łyskowski 1820 886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

W maju Towarzystwo "Dom Uphagena" świętuje Urodziny, w tym roku mija 29 lat od daty powołania stowarzyszenia. Stało się już tradycją, że w trakcie majowego wykładu losujemy publikacje w tym roku mamy dla Państwa dzięki uprzejmości pani dr Joanny Dąbal pięć tomów zatytułowanych: "Domy i ich mieszkańcy w świetle badań archeologiczno-architektonicznych przy ulicy Świętojańskiej 6-7 w Gdańsku".

Zainteresowanych najnowszą historią Gdańska zachęcamy do nabycia publikacji zatytułowanej "Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy". Zamówienie prosimy skierować na adres e-mailowy: uphagen.towarzystwo@gmail.com

Szczegóły na temat publikacji znajdą Państwo na stronie Towarzystwa Dom Uphagena. Cena 24 zł / 1 egz.

Realizując obowiązek wynikający z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 IV 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) na stronie www.domuphagena.pl w zakładce RODO umieściliśmy szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Co to są rzygacze?