stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie w polskiej myśli politycznej XIX i początków XX wieku

Towarzystwo "Dom Uphagena" serdecznie zaprasza w dniu 29 maja 2019 r. (środa), o godz. 17.00 na wykład pana prof. dr hab. Szczepana Wierzchołowskiego, Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie w polskiej myśli politycznej XIX i początków XX wieku (do 1918).

Podczas wykładu nasz Gość przybliży, jak Gdańsk i Pomorze Nadwiślańskie było postrzegane przez różne polskie opcje polityczne w XIX i na początku XX wieku.

Czekamy na Państwa w Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku, wstęp jest wolny.

O Prelegencie:

Pan prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii PAN oraz UMK w Toruniu, jest historykiem specjalizującym się w badaniu dziejów Pomorza od Gryfii po Królewiec w XIX i na początku XX wieku. Jego publikacje dotyczą problematyki społeczno-politycznej, zwłaszcza polskiego ruchu narodowego, ruchów i partii politycznych, elit politycznych, koegzystencji Niemców i Polaków, kształtowania się nowoczesnych narodów, procesu wszechstronnej modernizacji społeczeństwa te tereny zamieszkałego.

Nasz gość jest współautorem IV tomu syntezy "Historia Pomorza" obejmującego lata 1870-1918 oraz współredaktorem tomu V będącego syntezą dziejów tego obszaru w latach 1918-1939. Spośród innych publikacji wymienić należy: Orzeł czarny i orzeł biały. Problemy modernizacji społeczeństwa polskiego prowincji Prusy Zachodnie w XIX i na początku XX stulecia; Polski ruch narodowy w Prusach Zachodnich w latach 1860-1914; Elity polskiego ruchu narodowego w Poznańskiem i w Prusach Zachodnich w latach 1850-1914; Ignacy Łyskowski 1820 886. Polityk i publicysta, pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

W maju Towarzystwo "Dom Uphagena" świętuje Urodziny, w tym roku mija 29 lat od daty powołania stowarzyszenia. Stało się już tradycją, że w trakcie majowego wykładu losujemy publikacje w tym roku mamy dla Państwa dzięki uprzejmości pani dr Joanny Dąbal pięć tomów zatytułowanych: "Domy i ich mieszkańcy w świetle badań archeologiczno-architektonicznych przy ulicy Świętojańskiej 6-7 w Gdańsku".

Zainteresowanych najnowszą historią Gdańska zachęcamy do nabycia publikacji zatytułowanej "Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy". Zamówienie prosimy skierować na adres e-mailowy: uphagen.towarzystwo@gmail.com

Szczegóły na temat publikacji znajdą Państwo na stronie Towarzystwa Dom Uphagena. Cena 24 zł / 1 egz.

Realizując obowiązek wynikający z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 IV 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) na stronie www.domuphagena.pl w zakładce RODO umieściliśmy szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?