stat
PATRONAT

Gdańsk dla Muzyki Polskiej: Polish Piano Trio

Zapraszamy na koncert kameralny z cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Sali Kameralnej. 8 listopada wystąpi dla Państwa Polish Piano Trio.

wrz 14

wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
Wystąpi:
Polish Piano Trio:
Dominika Glapiak-Piłasiewicz - fortepian
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Błażej Goliński - wiolonczela

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Andrzej Panufnik - Trio fortepianowe op. 1 [15]
Mieczysław Weinberg - Trio fortepianowe op. 24 [30]
Johannes Brahms - Trio fortepianowe nr 3 c-moll op. 101 [20]

Powstały w 2017 roku zespół chętnie sięga po twórczość polskich kompozytorów, tym razem obok triów Panufnika i Weinberga usłyszymy także jedno z największych arcydzieł romantycznej kameralistyki Trio c-moll Johannesa Brahmsa.

Zespół Polish Piano Trio złożony z gdańskich muzyków powstał w 2017 roku, a już w 2018 nagrał w renomowanej wytwórni CD Accord płytę z utworami emigracyjnego kompozytora polskiego Szymona Laksa. Zespół chętnie sięga po zapomniane utwory polskich kompozytorów, włączył też do repertuaru dzieła zupełnie nieznanego kompozytora polskiego żydowskiego pochodzenia Michała Bergsona. Jednak zespół nie stroni od klasyki stąd też w dzisiejszym koncercie znajdzie się też należące do żelaznego repertuaru Trio c-moll Brahmsa.

Na początku jednak usłyszymy dwa dzieła kompozytorów, których los został bardzo dotknięty przez historię XX wieku. Andrzej Panufnik z pozycji najbardziej znanego polskiego kompozytora stał się po swojej ucieczce nikim. Trio pochodzi jeszcze sprzed II wojny światowej i jest właściwie pierwszym jego ważnym dziełem. Natomiast Mieczysław Weinberg urodzony w Warszawie, w czasie wojny uciekł na Wschód, co prawdopodobnie uratowało mu życie, jednak spowodowało też wiele perypetii. Jego trio powstało już w ZSRR.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w: