Gdańsk Czyta. Staroń, Trzaska i Huelle

Przemek Staroń podczas wideo spotkania.
Przemek Staroń podczas wideo spotkania. mat. prasowe/WiMBP w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała video spotkania, w ramach akcji Gdańsk Czyta. To inspirujące rozmowy, z trzema jakże różnymi osobami, które wywierają wpływ na innych. Do obejrzenia na bibliotecznym kanale YouTube.Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku


Przemek Staroń: nauczyciel, który porusza młodzieżPierwszym gościem był Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog i kulturoznawca. Pretekstem do spotkania była książka "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem". W rozmowie z Marcinem Dybukiem poruszonych zostało wiele ciekawych wątków zarówno osobistych, jak i zawodowych.

- Miałem ciekawe dzieciństwo. Rodzice zadbali o to, żeby dać mi dużo ciepła, dobra oraz miłości. To nie było łatwe, ponieważ byłem wrażliwy. Pamiętam, że w dzieciństwie dość mocno odczuwałem lęk. Przez długi czas nie wiedziałem, co z tym zrobić. Tak samo, jak moi rodzice. Pod tym względem byłem trudnym dzieckiem. Dopiero później, kiedy zacząłem chodzić na psychoterapię, to zrozumiałem, że są ludzie o wysokiej wrażliwości. Uczyniłem to moją siłą - przyznał Przemek Staroń.
Cała rozmowa tutaj.

Za kulisami wideo spotkania: Przemek Staroń i prowadzący rozmowę Macin Dybuk.
Za kulisami wideo spotkania: Przemek Staroń i prowadzący rozmowę Macin Dybuk. mat. prasowe/WiMBP w Gdańsku

Mikołaj Trzaska, czyli "Wrzeszcz!"Ciekawym akcentem akcji Gdańsk Czyta było spotkanie z Mikołajem Trzaską. Niedoszły malarz, nieokiełznany improwizator, nagradzany autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego w rozmowie z Kamilem Wicikiem, zdradził wiele ciekawych, a niekiedy bolesnych historii. Pretekstem spotkania była książka, wywiad rzeka: "Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia", którą przeprowadzili z artystą Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.

- Świat mojego dzieciństwa nie był szary. Miał pełno kolorów. Komunistyczna rzeczywistość też nie była szara, jak to się pokazuje w telewizji. Wtedy wszystko się działo. Ta zmiana też była piękna. Szliśmy do światła w tunelu. Jedyną możliwością było wykorzystanie tych warunków - twierdzi Trzaska.
Rozmowa tutaj.

Paweł Huelle: "Ktoś nazwał mnie klasykiem"Autor m.in. bestsellerowego "Weisera Dawidka" czy "Mercedes-Benz: z listów do Hrabala". W ramach akcji Gdańsk Czyta Paweł Huelle w rozmowie z Anną Burzyńską opowiedział m.in.: o najnowszym zbiorze opowiadań "Talita". Zdradził także nieco tajemnic warsztatu pisarskiego.

- Opowiadanie jest trudniejsze od powieści. W powieści mogą pozostać pewne słabości, których nawet redaktorzy nie wychwycą. W dłuższej formie można to nadrobić błyskotliwym pasażem. W opowiadaniu nie ma na to miejsca. Jeżeli popełni się błąd, a redaktorzy tego nie wychwycą, to to natychmiast wychodzi - przekonuje Huelle.
Cały wywiad tutaj.

Warto podkreślić, że to nie jedyne wideo rozmowy, które można obejrzeć na kanale YouTube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Znajdziecie tam także wywiady z: Kabaretem Hrabi, Igorem Brejdygantem, autorem "Szadzi" czy Markiem Krajewskim i Mariuszem Czubajem, mistrzami gatunku kryminalnego.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (3) 1 zablokowana

 • Czytelnie otworzcie

  Bo to skandal jest i mało honorowe działanie.
  Jakość czasopism powinna być jak ambicje naszego miasto

  • 0 0

 • Bardzo dobra inicjatywa !

  Obejrzę wszystko. Należy się nam trochę odprężenia od nachalnej rzeczywistości.

  • 0 0

 • Świetna inicjatywa

  Zarówno gdansk jak i sopocka biblioteka powinny być wzorem niestandardowego marketingu czytelniczego. Uczcie się od najlepszych

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?