Będzie wspólne zdjęcie mieszkańców Nowego Portu
Rok 2016 - FETA przetrwała... Dwudziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA rozpoczyna się paradą, jakiej świat jeszcze nie widział!
Od Gdańska, przez Sopot i Gdynię, wędrują najwspanialsze grupy teatralne. Zgromadzona wokół całej trasy widownia daje się porwać zabawie. Niebo rozświetlają fajerwerki. Ze wszystkich stron słychać: "Kocham teatr!!!". Relacje na żywo prowadzą wszystkie stacje telewizyjne. A potem przez cały tydzień na wszystkich placach, trawnikach i plażach - teatr.
SKM-ka wdzięczna za wymalowanie tuneli i ławek na peronach, zrealizowanych w ramach projektów Szymona Wróblewskiego, wozi za darmo wszystkich festiwalowych gości. A goście ciągle się przemieszczają, bo każdy, kto na FETĘ przyjechał, chce też zobaczyć na własne oczy cuda, które oglądał na programach Discovery - elektrownie wiatrową na Zaspie.
Piękne bramy - elektrownie pomiędzy budynkami na ulicy Pilotów - zrealizowany projekt absolwentki gdańskiej ASP Mai Ratyńskiej. Wszyscy już wiedzą, że Zaspa to najkulturalniejsza dzielnica Europejskiej Stolicy Kultury - Gdańska.
Jak już wejdziesz przez bramę - elektrownię w osiedle, wszyscy z dumą pokazują swoje domy z muralami na szczytach, no i oczywiście naszą "Plamę", która ma cudowną elewację, a wokół niej stoją rzeźby i pachnie świeżo skoszona trawa.
Za chwilę rozpocznie się kolejny koncert z cyklu "Muzyka w blokowisku" - na dachu zagra Leszek Możdzer. Stąd tylko krok nad morze... a tam - wielkie centrum sztuki współczesnej (największe nad Bałtykiem): galerie, kino, teatr, muzeum, w którym można zobaczyć dorobek wszystkich gdańskich twórców, bo Gdańsk to miasto, co swoich artystów szanuje!
Do tej pory pisali dla nas: Mieczysław Abramowicz, Anna Czekanowicz, Abelard Giza, Leszek Możdżer, Jadwiga Charzyńska. Kolejnym felietonistą będzie tancerz i choreograf - Leszek Bzdyl.